Home > politické komentáre, kritika > 83 gombíkov jednou rukou

83 gombíkov jednou rukou

Páči sa vám červená? (zdroj: statistics.sk)
Po volebnom dni a noci, spočítavaní hlasov a postupnom zverejňovaní výsledkov bolo každému viac-menej jasné, čo sa stalo. Slovensko sa vyfarbilo na červeno. Dokonale. Od Nežnej revolúcie v 89-tom roku tu nič podobné nebolo. Črtá sa jednofarebná vláda, vláda jednej strany. Napriek tomu je tu, čo sa týka fádnosti jednej farby, obrovský rozdiel s tým, čo bolo pred vyše dvoma desaťročiami a tým čo je tu teraz. Jasné, že budú vládnuť komunisti. (Nemajú to síce v názve, tam majú ako maskovací manéver takzvanú “sociálnu demokraciu” ale ako sa vraví – Bývalý komunista, je niečo také ako bývalý černoch.) V čom tkvie ten rozdiel je to, že dnešný stav sme si sami zvolili. Nikto na nás netlačil, do ničoho nás nenútil a my sme v deň volieb maľovali červenou. Toto asi Slovensko skutočne potrebuje. 4 roky Smeru. Ak by hypoteticky teraz vznikala pravicovo orientovaná vláda, súdruh Fico by iba posilňoval svoje preferencie, kopal by si do koho chcel, nemal by žiadnu zodpovednosť. Z tohto pohľadu je, paradoxne, aj pre pravicového voliča dobré, že má väčšinu a žiadna zo strán, ktoré sa do parlamentu dostali s ním vládnuť nebude (dúfam). Z nikoho si rohožku na vytretie špinavostí súdruh spraviť nebude môcť. Nech vládnu. Ja im to prajem. Dnes už existujú isté mechanizmy (asi nie dokonalé ale predsa sú), ktoré tu zaviedla predošlá vláda (veľmi prezieravo), kvôli ktorým nebude možné plytvanie a bezbrehé rozdávanie v snahe byť ľúbivý v takom rozsahu, ako to pred časom trojica Fico, Mečiar, Slota robila.

Pozitív týchto volieb je nečakane dosť. Aj to, že Smer nedisponuje ústavnou väčšinou je super. Ak by to tak nebolo, zmenili by, zrušili, odhlasovali si čo by chceli. Dobré je aj to, že kopije SMK a SNS sú poriadne otupené tým, že ani jedna z týchto strán nezasadne do lavíc parlamentu a nebude môcť prepierať tú špinu na verejnosti a nebude mať tak nenávisť tohto druhu živnú mediálnu pôdu. Dobré je aj to, že SDKÚ dostala facku. Fandím tejto strane, no historická úloha jej šéfa bola už pred časom splnená a jeho pýcha by sa mala z tejto strany vytratiť. Pevne v to verím. Aj SaS mohlo mať viac percent, no i tu spomeniem, že radšej takto. Sú tiež v parlamente, môžu pracovať, posilňovať a prípadne popremýšľať aj nad tým, že postoj “Dobre, Kočner, no a čo?” nie je z najlepších. Doplním ešte paletu o Obyčajných a Most. Teší ma dobrý výsledok Matovičovcov, ale až nasledujúce týždne ukážu, či tí ľudia, ktorí sa tam dostali budú skutočne prínosom pre politiku, alebo neriadenými strelami. Tu je ale sympatická sloboda v “strane”, ktorá ostro kontrastuje so “slobodou” v Smere. A čo Béla? Toho som volil pred necelými dvoma rokmi, lebo nebolo isté, či sa dostanú do parlamentu. Čisto racionálne túžiac po dobrej pravicovo orientovanej vláde som im dal hlas. Dostali sa tam a túžba sa mohla stať realitou… Mosťáci sú myslím omnoho lepšou alternatívou stráženia práv menšín ako SMK. Na druhej strane si myslím, že žiť dlhodobo z mena Bélu Bugára nebudú môcť a chce to tiež ďalšie mená, odborníkov a témy.

Ja som sa na poslednú chvíľu rozhodol voliť KDH. Tešili sa, že sa stali lídrami pravice. Lenže ja som skutočne čakal, že budú mať 11 – 12 % a navyše si myslím, že ich radosť nie je až tak na mieste. To, že sa stali lídrami pravice nenastalo preto, že sa rapídne dostali do popredia vlastným úsilím, ale predovšetkým preto, že iné strany mali nepríjemné kauzy, ktoré im prihoršili. Netreba sa veľmi tešiť, ale snažiť sa aj o omladenie strany a o získavanie nových odborníkov a tém.

Fico teraz tvrdí, že dostal obrovskú dôveru od občanov, ktorým sa páčil program strany Smer. Prd program. Pozrime sa na to, kde je Vladimír. “Len on” sa dostal pod jedno percento voličských hlasov. V svojej najväčšej sláve valcoval protivníkov s náskokom podobným, ako teraz Fico. Nie kvoli programu, ale kvoli Vodcovi ho ľudia volili. Kde sú tie jeho percentá teraz? Povedzme si to na rovinu, že sa postupne preliali prevažne do Ficovho súdka.
“Koho si volil?” “Jedenástku.” “A to je kto?” “Neviem. Kázali mi, že mám dať jedenástku, tak som dal.”
Neverím, že povedzme SDKÚ ma čo len jediného takého voliča. A Smer ich má neúrekom.

Pán Fico, je to jednoducho tak – vaši voliči sú nekritickí. Ukázalo sa to jasne. Je toho viac, ale napríklad hlas podobný vášmu hlasu zoženie vlastnou hlavou 40 miliónov a čo vaši voliči? Nič. Neodpovedáte na jasne položenú otázku týkajúcu sa spisu gorila a čo voliči? Zas nič. Vlastne nie nič. Oni vám prejavia ešte väčšiu podporu. Aj ja som sa stretol s niektorými vašimi voličmi. Ich argument neznel, že Smer má dobrý program. Vyzeralo to skôr tak, že nevedeli z neho ani čiarku. “A koho mám voliť keď nie Fica?” – to je ich “argument”. Máte obrovskú zodpovednosť. Vieme predsa ako hlasujú vaši poslanci. Ako ovce. Vždy spravidla tak, ako vy. To znamená, že nie Smer má 83 mandátov, ale vy tlačíte 83 gombíkov. Sám so sebou sa asi hádať a hašteriť nebudete. Tak nech sa vám v tej vláde darí.

Doplnenie 12.3.2012: Tak predsa som sa dozvedel, že aj SDKÚ malo zopár takých typických “smeráckych” voličov. V obci Sútor v okrese Rimavská Sobota majú “podareného” starostu, ktorý sa rozhodol svojim občanom (z ktorých mnohí nevedia ani písať, ani čítať) odporučiť voľbu SDKÚ. A jeho odporúčanie vyslyšalo viac ako 90 % hlasujúcich voličov. Čo sa to len ešte človek nedozvie? 🙂

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
 1. Lubomir Piala
  Marec 13th, 2012 at 07:50 | #1

  Je to smutne ze nam bolsevik bude vladnut 4 roky. Smer -SD – cesta do pekla.
  Vizitka tzv. Krestanskeho Slovenska.
  Pozehnany den.

 2. Marek Sopala
  Marec 23rd, 2012 at 16:59 | #2

  Ahoj Marek. Super blogy, pošli mi prosim tvoju email adresu a tel.čislo na moju emailovu adresu. V Bijacovciach sa vzdy míňame… Marek.

 1. No trackbacks yet.