Home > školstvo > Maturita v nedohľadne

Maturita v nedohľadne

Na jednej stužkovej pred 13 rokmi ;)

Na jednej stužkovej pred 13 rokmi 😉

Dnes je Jozefa. Všetkým Jozefom všetko naj. Teraz asi najviac zo všetkého treba priať zdravie… 19. marec 2020 som však mal zafixovaný aj ako deň, keď maturanti zasadnú do lavíc s písacími potrebami, čokoládou, či nejakým nápojom na stole a pustia sa do maturitných testov, slohoviek…

Mám odučených už takmer 18 rokov na stredných školách a zvykol som si na to, že keď sa prebúdza príroda k novému životu a zelená farba prevláda nad všetkými ostatnými, maturanti gymnazisti, stredoškoláci ukončujú svoje vzdelávanie skúškami, s ktorými sa úzko spája rovnako zelená farba nádeje.

Pri externých maturitných skúškach som zažil niekoľko pozícií ako učiteľ. Bol som na inej škole ako predseda maturitnej komisie, alebo ako administrátor v triede pri maturantoch, alebo pomocný dozor na chodbách pred maturitnými miestnosťami, alebo som učil v nižších ročníkoch, kým štvrtáci písali testy. Učitelia sú so žiakmi na jednej lodi. Áno, tá zodpovednosť za výkon, za výsledky je už prenesená na žiakoch, ale fandíme im. Niektorí držia palce, zaujímajú sa, prajú menej stresu a viac pokoja. Ja som mal vo zvyku modliť sa za svojich žiakov v týchto dňoch ešte viac, obetovať za nich omšu. Prosil som Boha, aby im zoslal svojho Ducha a pomohol im. Keď sa pripravovali zodpovedne, tak to bude v pohode, ale… s pomocou “z hora” sa všetko zvláda ľahšie. Je jedno či ste pri nich, za dverami, alebo učíte v inej triede, alebo ani nie ste momentálne prítomní v rovnakej budove, modlitba nepozná hranice.

Prešlo mi cez ruky more maturantov. Mnohí z nich sú v živote mimoriadne úspešní. Teším sa, keď sa im darí v ich profesii. No najviac ma poteší, ak o nich aj iní povedia, že sú dobrými ľuďmi…

Dnes sme v situácii, v ktorej sme ešte nikdy neboli. Školy sú prázdne, maturita sa odložila. Zdravie dostalo prednosť. A tak je to správne. Matematika, slovenčina ani angličtina nie sú najdôležitejšími vecami v živote. To hovorím aj svojim žiakom. A dnes sa to potvrdzuje. V týchto dňoch maturuje celé naše Slovensko. Aj Európa, aj celý svet. Z omnoho dôležitejších predmetov. Zodpovednosť, disciplína, solidárnosť, úcta k iným, ľudskosť, tolerancia, ochota pomôcť. Máme pred sebou maturitu z predmetov, na ktoré sa pripravujeme dennodenne. Alebo aspoň by sme sa na ne pripravovať mali, mali by sme ich doslova žiť. Dnes, rovnako ako po uplynulé roky myslím na maturantov a posielam im aj takto na diaľku pozdrav. Verím, že sa k maturite na školách prepracujeme a že ju, milí maturanti, zvládnete čo najlepšie. Najskôr však, ako som spomínal, všetci spoločne, žiaci, učitelia i celá naša spoločnosť musíme ukázať, že sme súdržným národom a že dokážeme zmaturovať zo životne dôležitých predmetov. Verím, že sa nám to všetkým podarí. Maturitná zelená je teraz viac ako inokedy symbolom nádeje, nielen pre tých, ktorí pred pár mesiacmi dostali stužky na svojich stužkových slávnostiach.

Categories: školstvo Tags:
  1. Žiadne komenty
  1. No trackbacks yet.