Hmla

Ideme na to! (zdroj: ipolitika.sk)
Prehuplo sa to do marca a nikto si nespomenie napríklad na to obligátne, že marec mesiac knihy. Omnoho zvučnejšie sa po Slovensku vytrubuje čosi iné. Sú tu predčasné parlamentné voľby. V sobotu. Voľby, v ktorých sa nedá povedať, že si zástupcov z ľudu vyberáme konečne demokraticky. Voľby, v ktorých nemožno tvrdiť, že volíme proti alebo promečiarovsky. Ani nemožno jednoznačne pomenovať toho, či onoho “cyklistu”, že ten nás privedie na lepší chodník. Ani Fica nikto neškrtá ako minule. Nemožno povedať, že nieto z čoho vyberať. Strán je dosť. Napriek tomu pohľadu do ani nie až tak vzdialenej budúcnosti bráni hustá hmla, z ktorej sa vynárajú gorily, sasanky, detektory, hlasy podobné Ficovi, všelijaké sloty, nory, falšované percentá sto bez jedného, … Stráca sa v tom prehľad, volič je dezorientovaný a nerozumie.

Keď som písal o blížiacich sa voľbách minule a o mojich pohnútkach a pocitoch, tak som si prial, aby mal doškrtaný Fico čo najmenšiu podporu a aby sa Most dostal do parlamentu a mohla tak vzniknúť vláda orientovaná doprava. Tento, pre mnohých, pred voľbami nesplniteľný scenár sa napokon naplnil. A ja som si vtedy povedal, že aj môj hlas, vzniku dobrej, alebo aspoň určite lepšej vlády, prispel. Teraz je to iné. Ten pocit vystriedalo sklamanie. A čím bližšie sú voľby, tým hustejšia hmla zahaľuje to, čo bude po nich. Teraz vôbec nemám šajnu, k čomu chcem volebným hlasom prispieť. Opätovnému vládnutiu pravicových strán horí veľmi chabý plamienok. Priznávam, že som bol rozhodnutý dať v týchto voľbách hlas Ferovi Mikloškovi a spol. na kandidátke Obyčajných. Plánoval som podporiť stranu Igora Matoviča a zároveň ľudí z KDS na jeho kandidátke, s ktorými sympatizujem. No škrt cez rozpočet bol detektorová naťahovačka, ktorej doposiaľ nerozumiem. Neviem, čo sa medzi Igorom Matovičom a týmito politikmi naozaj udialo… Stále prechovávam sympatie k tejto strane, ale vtedy sa to akosi skomplikovalo a moje uvažovanie sa uberalo ku KDH… Lenže. Tu mám iný problém. Desím sa predstavy, že KDH skončí napokon vo Ficovom objatí vo vláde. Toto by bolo manželstvo zneužívania slabšieho. Myslím, že by sa to skončilo buď rozvodom, alebo rovno smrťou slabšieho. Buď by to KDH v takej vláde nevydržalo, alebo by utrpelo politickú smrť. Politika je ale vrtkavá takže ktovie…

Pôjdem v sobotu voliť. Určite. Ale absolutne nemám predstavu, ako bude s mojim hlasom naložené. Pravdepodobne sa napokon predsa rozhodnem pre KDH, ale… “Kurnikšopa prosím vás kádeháci, nechoďte do vlády so Smerom. Nedajte mu možnosť preniesť zodpovednosť za jeho červenú politiku na vás. 40 rokov tu takí Ficovia vládli pred Nežnou a bojovali ste za to, aby sa to zmenilo. Bol to ťažký boj a na to nezabúdajte. Aj sám Fico už tu vládol a jeho hlasu podobný hlas zohnal 40 melónov ktovie odkiaľ… Dal “požehnanie” Mečiarovi na Harabína, Slotovi na nástenky. Majte rozum!”

Na záver dám vtip:

Aký je rozdiel medzi mrázom a traktorom?

Veľký. Ak vám prejde mráz po chrbte, tak to ešte rozchodíte.

A troška by som to modifikoval – Bojím sa, že druhé Ficovo prejdenie po našich chrbtoch bude skôr podobné tomu traktoru. Ale… na druhej strane, možno práve toto táto krajina potrebuje. Aby sa ficovolič prebudil a pochopil falošnosť súdruhov. Ak by Smer vládol sám, mohlo by mu to v týchto ťažkých časoch skôr uškodiť. Nebude sa mať súdruh na koho vyhovoriť. A táto plná zodpovednosť mu zdá sa nevonia…

Do kelu! Furt hmla. Čo bude, keď sa rozplynie?

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
  1. Ľubica Straková,RK
    Marec 6th, 2012 at 22:28 | #1

    Pozdravujem!
    Moje hlavne kriterium o hlasovani vo volbach je: volit tych ludi/stranu, ktori sa budu snazit chranit zivot a to uz od pocatia.

  2. Lubomir Piala
    Marec 7th, 2012 at 10:06 | #2

    Neviem ci sa mam tym chvalit ale vzdy sme volili cela rodina KDH.
    Aj ked ma niekedy sklamali , vzdy som si uvedomil ved su to tiez len ludia a principy zivota a rodiny maju jasne definovane vo svojom programe.
    V pripade ze by isli do vlady so sudr. FICKOM asi by som v buducnosti prehodnotil svoj postoj voci KDH.
    Nech sa sudr. Ficko trapi sam a ukaze co dokaze.
    Prajem pozehnany den.

  3. magdalena
    Marec 8th, 2012 at 10:26 | #3

    suhlasim s tebou, aj ja som bola naklonena k OLaNO a po detektore uz neviem, presne tie iste uvahy , tak co si vybrat, asi konkretnych ludi- kruzky. Snad to vyjde.
    NL: VOLBY 2012 – Ako volit a nehanbit sa za to?
    http://www.lifenews.sk
    Pozdravujem

  4. jozef
    Marec 9th, 2012 at 09:31 | #4

    Pozdravujem všetkých slobodne a kresťansky zmýšľajúcich!
    Áno, hmla je hustá. Súhlasím s Ľubicou. Treba voliť – teda krúžkovať len tých, ktorí hája kresťanské hodnoty, ale nie len naoko.
    Ako voliť? Podľa svojho svedomia? Ako si však vyformovať svedomie? Možno aj tak, že si prečítate text nižšie.
    Pripájam texty od pápeža Benedikta XVI. o zodpovednosti katolíkov vo voľbách. Je to dlhšie, ale nevzdajte to a prečítajte si to. Stojí to za to.

    Vo svojom príhovore k členom Európskej ľudovej strany v marci 2006 pápež zdôraznil: „čo sa týka katolíckej cirkvi, základný zmysel politickej aktivity sa týka „nemenných“ otázok života a tiež rodinných a rodičovských práv na výchovu. Čo sa týka katolíckej cirkvi, základný cieľ jej zásahov do verejnej scény je ochrana a podpora dôstojnosti človeka, a preto vedome priťahuje osobitnú pozornosť na princípy, ktoré sú nemenné“.

    Dodal, že medzi nediskutovateľné princípy v politike pre katolícku Cirkev patria tieto tri body:

    ochrana života vo všetkých jeho obdobiach od prvého okamihu počatia až po prirodzenú smrť, ochrana práv rodičov slobodne vychovávať svoje deti, uznanie a ochrana prirodzenej štruktúry rodiny – ako jednoty medzi mužom a ženou založenej na manželstve – a jej obrana pred snahou urobiť ju zákonne rovnocenným so zásadne inými formami jednoty, ktoré ju v skutočnosti ničia a prispievajú k jej destabilizácii, zastierajú jej špecifický charakter a jej nezameniteľnú úlohu v spoločnosti,

    O rok neskôr v Apoštolskej exhortácii Sacramentum Caritatis pápež zopakoval upozornenie o nemenných hodnotách – oblastiach – v ktorých kresťan v politike nemožne robiť kompromisy. Uviedol tieto nemenné hodnoty ako „úcta k ľudskému životu, jeho ochrana od počatia až po prirodzenú smrť, rodina založená na manželstve medzi mužom a ženou, sloboda vychovávať svoje deti a ochrana verejného blaha vo všetkých svojich formách.“

    Jeden z najvyčerpávajúcejších opisov týchto “nediskutovatelných” princípov v politke napísal kardinál Jozef Ratzinger pred svojím povýšením do pontifikátu. V roku 2002 v dogmatickej poznámke schválenej pápežom Jánom Pavlom II. nazvanej Účasť katolíkov na politickom živote kardinál Ratzinger napísal: “vyformované kresťanské svedomie nemá dať hlas politickému programu alebo súhlasiť s právom jednotlivca, ktoré odporuje základným obsahom viery a morálky.“
    Výsledky prieskumu medzi jednotlivými kandidátmi politických strán o horeuvedených bodoch si môžete pozrieť nižšie v e-maili na pripojených linkoch.

    Vysvetlil:
    Keď sa politická aktivita ukáže byť proti morálnym princípom, ktoré nepripúšťajú výnimku, kompromis alebo zmenu, katolícka povinnosť je jasnejšia a zaťažená väčšou zodpovednosťou. Voči základným a nemenným etickým požiadavkám kresťania musia rozoznať, že v stávke je podstata morálneho zákona, ktorý sa dotýka úplného dobra ľudskej bytosti. Toto sa týka zákonov ohľadom potratu a eutanázie (nezamieňať si s rozhodnutím vzdať sa mimoriadnych liečebných postupov, čo je morálne legitímne). Takéto zákony musia chrániť základné právo na život od počatia do prirodzenej smrti. Podobne je nevyhnutné spomenúť povinnosť rešpektovať a chrániť práva ľudského embrya. Obdobne rodina potrebuje byť chránená a podporovaná, založená na monogamnom manželstve medzi mužom a ženou a chránená vo svojej jednote a stabilite tvárou v tvár moderným zákonom o rozvode: iné formy spolužitia nijako nemôžu byť kladené na tú istú úroveň ako manželstvo, ani nemôžu získať legálne uznanie ako také. Rovnako je to pravda ohľadom slobody rodičov vychovávať svoje detí: je to nemenné právo rozoznané aj Všeobecnou deklaráciou ľudských práv. Rovnako treba uvažovať pri spoločenskej ochrane mladistvých a slobode od dnešných foriem otroctva (napríklad drogová závislosť a prostitúcia). Okrem toho existuje právo na náboženskú slobodu a vývoj ekonomiky, čo je v službách človeka a všeobecného blaha, s rešpektom k spoločenskej spravodlivosti, princípom ľudskej solidarity a subsidiarity, podľa ktorých „musia byť práva všetkých jednotlivcov, rodín a organizácií priznané a prakticky uplatnené.“ Nakoniec treba spomenúť otázku pokoja. Určité pacifistické a ideologické vízie sa snažia z času na čas zosvetštiť hodnotu pokoja, kým v iných prípadoch existuje problém zhrnutia etnických súdov, ktoré zabúda na komplexitu spracovaných problematík. Pokoj je vždy „práca spravodlivosti a účinok charity. To vyžaduje absolútne a radikálne odsúdenie násilia a terorizmu a vyžaduje neustálu a ostražitú povinnosť na strane všetkých politických vodcov.“

    Pápež Benedikt tiež urobil rozdiel medzi tým, čo nazýva „nemennými“ vecami a inými vecami, poznamenávajúc, že o niektorých veciach existuje priestor pre oprávnený nesúhlas, ale o iných nie. V prejave v máji tohto roka poznamenal: „Nikto nemôže tvrdiť, že hovorí „oficiálne“ v mene všetkých veriacich alebo všetkých katolíkov v otázkach verejne otvorených do diskusie. Na druhej strane všetci katolíci a v skutočnosti všetci muži a ženy sú povolaní konať s čistým svedomím a ušľachtilým srdcom v rozhodnej podpore tých hodnôt, ktoré sú často nazývané „nemennými.“ Toto rozdelenie ďalej rozšíril vo svojom liste z roku 2004, ktorý kardinál Ratzinger poslal americkým biskupom ohľadom katolíckych politikov a spoločenstva. V tomto dokumente kardinál Ratzinger tvrdil, že dokonca veci také dôležité ako vedenie vojny a trest smrti sú menej „morálne dôležité“ ako potrat a eutanázia. „Kým cirkev povzbudzuje občianske inštitúcie, aby sa snažili o pokoj, nie vojnu, a aby boli rozvážni a mali zľutovanie pri trestaní kriminálnikov, môže byť stále odpustiteľné nastúpiť do zbrane, aby sme sa bránili proti útoku alebo použiť ako najvyšší trest smrti,“ povedal. “Môže byť zákonný rozdiel názorov medzi katolíkmi o vedení vojny a použití trestu smrti, ale nie však s ohľadom na potrat a eutanáziu,“ dodal.

    Pro-life kandidáti z rôznych strán a hnutí podľa Ing. Jany Tutkovej, M.A. – riaditeľky CBR – Centrum pre bioetickú reformu.
    “Krúžkujte Pro-Life. Krúžkovanie s čistým svedomím.”
    OĽaNO KDH SDKÚ
    č.110 – Anton Frič č. 23 – Eva Grey č. 7 – Milan Hort
    č. 11 – Richard Vašečka č. 8 – Jana Žitňanská č. 24 – Štefan Kužma
    č. 12 – Štefan Kuffa č. 24 – Branislav Rajčáni č. 15 – Ondrej Matej
    č. 64 – Branislav Škripek č. 17 – Monika Gibalová č. 47 – Marian Torok

  1. No trackbacks yet.