Home > politické komentáre, kritika > Uhliarikov dar?

Uhliarikov dar?

Nebalansujme nad priepasťou.. myslíme na svojich potomkov. (zdroj: topky.sk)
Nebolo to tak dávno (deň pred parlamentnými voľbami), keď som sa na jednom stretnutí rozprával s dosluhujúcim ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Položil som mu zopár otázok a tiež som mu isté veci vyčítal…

Lekári a ich odbory vytvárali tlak na verejnosť, štrajkovali, vytvárali priam toxickú atmosféru medzi pacientmi, žiadali splnenie svojich požiadaviek, chceli stovky eur k mesačnému platu navyše. Dá sa to povedať aj jedným slovom, takým škaredým – vydierali. Vyčítal som ministrovi, že napriek tomu, že sa zdalo, že sa nedá zatlačiť k múru, napokon podľahol, povolil a odklepol tie vyššie platy. Verím, že ten tlak lekárov by verejnosť vydržala, že by prišli lekári z Ukrajiny alebo z iných štátov a celkom radi. Viem, že by to bolo bolestné, lenže teraz to môže byť horšie.

Ivan Uhliarik ma ubezpečil, že to napokon nebolo tých 300 € ale podstatne menej a že do budúcna je to ošetrené tak (aby sa situácia nezopakovala), že v prípade podobnej akcie môžu prísť lekári o licencie na 10 rokov v rámci celej EÚ. A k tomu, že podľahol, dodal protiotázku. “Máte deti? Ak by niekto držal pištoľ pri hlave vášmu dieťaťu a žiadal vás o to, či ono, čo by ste spravili?” A na vysvetlenie dodal, že už pomaly šlo o zdravie a životy pacientov. Myslím, že príklad s tým dieťaťom a pištoľou nie je najšťastnejší, pretože, ako som uviedol, ani lekári nie sú polobohovia a sú nahraditeľní…

Zdravotné sestry boli pochválené. Na rozdiel od lekárov totiž nepoužili tak tvrdé metódy, ale slušne vyjednávali. Ktosi znova pustil perie a odklepol im zvýšenie miezd. Zdalo by sa, že prípad lekári a prípad sestry sú odlišné. Ale v jednom sú určite zhodné. Ani na tie, ani na tamtie zvýšenie výplat nieto peňazí. Myslím, že nielen lekári, ale aj sestry sú podhodnotené a zaslúžili si viac. Lenže je iks rezortov, v ktorých to treba riešiť… Niekto sa im snažil dať, čo nemá. Daň za to? Prídu žaloby, sťažnosti, súdy… a niektoré nemocnice svoje brány zatvoria. Alebo to už bude zdravotná sestra len na polovicu úväzku a zdravotná asistentka na druhú časť uväzku, aby sa ušetrilo. Kľučky, kľučky, kľučky.

Aj s odstupom času si myslím, že cúvanie pred lekármi a ich odbormi bol krok nad priepasť… Ja som stále optimistom a verím, že sa situácia ľudí pracujúcich aj v rezorte zdravotníctva aj v iných rezortoch zlepší, len neverím, že to ide tak rýchlo. Alebo, … učitelia, úradníci, železničiari, … ideme to posunúť smerom ku Grécku?

Neutíchajúci optimizmus na záver: Nebojme sa. Preberá tu kormidlo do rúk súdruh Fico s jeho družinou. Nemajú sa s kým vo vláde ani hádať – stačí, že sa dohodnú sami so sebou. To bude cesta! Už sa teším 🙂

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
  1. palo
    Apríl 4th, 2012 at 23:18 | #1

    nesuhlasim, v zdravotnictve je tolko penazi, ze sa ludom ani nesniva… len sa tam tak utapaju asi este viac ako v obrane. je nehorazny konflikt zaujmov ak manager spolocnosti ktora vlastni na slovensku poitovnu, siet nemocnic a siet lekarni je minister zdravotnictva… penta sprivatizovala zdravotnictvo a drzi opraty aj vo vseobecnej. ich cielom je vyvolat iluziu ze statne zdravotnictvo je nefungujce a treba razantny nastup sukromneho sektora a liberalizaciu trhu co vsak bude nieco otrasne a skoncime ako usa, ako jedna z krajin z najhorsim pristupom ku zdravotnej starostlivosti….

  2. Marek Šefčík
    Apríl 5th, 2012 at 21:07 | #2

    mas ako riaditel nemocnice nejake oficialne prijmy od poistovni, pacientov a neviem este odkial. ty to mas prerozdelit na chod nemocnice, na platy a pod. a jednoducho dospejes k tomu, ze stat sice cosi slubil (zvysenie platov), ale tebe na to akosi nezostava ziadna suma penazi. a potom premyslas nad tym, ako sa zvysovaniu platov vyhnes, alebo nastupuje blby scenar, ze nebudes moct dalej fungovat a v krajnom pripade sa stane nemocnica nefunkcnou. a sestricky povedzme rozsiria rady nezamestnanych. ja to vidim (ako laik) takto. financne poddimenzovane je aj skolstvo. tam je situacia podobna… alebo aj v tomto rezorte je penazi habakuk len sa k nam nedostavaju?

  3. jozef
    Apríl 9th, 2012 at 17:37 | #3

    Srdečne pozdravujem,
    tento model ekonomickej tolerancie môže fungovať iba v rodinnom podniku, kde sú zamestnaní len členovia rodiny alebo vo firme, ktorá funguje na kresťanských princípoch a jej vlastníci a manažéri sú praktizujúci kresťania napr. firmy zapojené do “Ekonomiky spoločenstva” fungujúce pod záštitou hnutia Focolare (viď napr. http://www.focolare.sk/node/89). Len v takýchto firmách sú všetci pracovníci zainteresovaní do chodu firmy a zdieľajú s ňou chvíle úspechu ale aj nezdaru. Len tu budú pracovníci ochotní aj znížiť si platy v čase núdze, lebo vedia, že keď sa bude firme dariť dostanú adekvátne finančné ohodnotenie podľa spravodlivého rozdeľovania a nie podľa mzdových tabukiek. V takýchto firmách nemusia byť odbory a tiež nepotrebujú štrajkovať, aby sa domáhali spravodlivosti. Vedia, že spoločné dobro je viac ako momentálne osobné dobro. Ako však presvedčíte zamestnancov nemocníc, alebo iných štátnych zamestnancov, aby takto uvažovali, keď neustále vidíme, že politici a riaditelia resp. top manažéri v štátnych podnikoch sa vôbec neriadia týmto heslom a vždy v ich popredí je len ich osobné dobro (vlastné obohacovanie na úkor druhých) pred spoločným dobrom. Vidíme nekalé praktiky a mega podvody, ktorých aktéri nie sú nikdy braní na zodpovednosť a potrestaní. Kto je potom vlastne vinníkom za túto situáciu v zdravotníctve, v školstve, ….? Možno štrajk lekárov bol cieleným na povalenie ministra zdravotníctva, možno nahrávali SMERU do volieb, alebo po rokoch obrovského rozkrádania v štáte, konečne povedali dosť a chceli aj oni niečo z toho koláča. Možno oboje. Niekto nám sľuboval, že budeme druhé Švajčiarsko a ním by sme aj naozaj boli, len zabudol dodať, že to platí len pre niektorých vyvolených pri válovoch a ten obyčajný človek si zas musí uťahovať opasok a šetriť na nich, zatiaľ čo oni sa vozia v prepychových autách a na jachtách, majú miliónové hodinky a vôbec nechápu, ako je to možné, že 90 % ľudí na Slovensku musí šetriť a jednoducho nemá.

  1. No trackbacks yet.