Vlastný gól?

Žeby naša budúcnosť? Dúfam že nie...
Nepôjdem do ďalekej minulosti, keď sme ešte boli Rakúsko-Uhorskom. Už len z toho, čo si za svoj krátky život pamätám, sa dá mnohé vyvodiť.

Slovač bola v područí komunistu. Ako povedal, tak muselo byť. Keď sa rozhodol, že nikto bez zvláštneho povolenia neopustí krajinu, bol schopný obohnať ju ostnatým drôtom a strieľať do tých, ktorí skúšali hranice prekročiť. Keď sa mu nepáčili rehoľníci, väznil ich, mučil, vyháňal z kláštorov… A robil ešte mnoho mnoho zla. Jeho moc časom oslabla. Trvalo to dlho, ale prišiel na psa mráz a Slovač sa z pod jeho pästí vymanila. Chvíľku, chvíľočku sa zdalo, že je dobre. Až kým neukázal svoju mocnú ruku “Výrobca mečov”. Takmer polovici národa naordinoval slepotu a robil si čo chcel. Prešla vražda, prešiel únos, prešlo mu všetko. A keď sa už už schyľovalo k tomu, že by niečo prejsť nemuselo, svojou mocnou rukou amnestoval. Ale aj na toho psa prišiel časom mráz. Teda nie. To vtedy bolo leto. V 98-mom naňho udreli modrí cyklisti. A veľký samec, ktorý veril vo vlastnú neporaziteľnosť, padol. Potom prišli reformátori, ktorí nechali vojsť do krajiny závan demokracie. Čuduj sa svete, dalo sa hovoriť o inej politickej kultúre, o ekonomickom raste o prebúdzaní sa spravodlivosti… Ale to nevoňalo všetkým. Prišiel na červeno zafarbený Fičúr, ktorý si k sebe pribral poskokov – už pomaly zdochýnajúceho Výrobcu mečov a niekoľko promilového Janíčka. A všetko, čo sa ťažko rodilo, všetko dobré čo ako tak začalo fungovať bolo razom v prachu. A Fičúr, promilový Janko i Výrobca mečov zarábali “vlastnou hlavou”, nástenkami i emisiami, dosadili Harabinladína do čo najväčšieho počtu čo najvyšších funkcií, aby im poskytol čo najširší dáždnik “spravodlivosti”, pod ktorým by im na paprče nikto nevidel. Aj toto podarené trio ale padlo. Nerodilo sa to ľahko. Bol to skôr zázrak. Mysleli sme si (aspoň niektorí), že znova sa vráti aká taká politická kultúra a že bude dobre. Dá sa povedať, že to bolo lepšie, ale dobré určite nie. Trvalo to krátko, kratúčko a zistili sme že nám sem dovliekli “Trójsku gorilu”. Asi toľko k nedávnej histórii.

Teraz súčasnosť. Postupne vyliezajú z útrob tej gorily. A my sme prekvapení z toho ako nás prekvapili. Aj keď z jej útrob vyliezol aj Fičúr, práve jemu to ublíži najmenej. Jeho podporovatelia nevidia, nechcú vidieť alebo im to je jedno. Vďaka tejto výhode vlastníctva slepovoličov, môže Fičúr dokonca snívať o ústavnej väčšine. A ešte vďaka jednej veci. Že opačný tábor je roztrieštený a jeho rozklad pokračuje. Asi Slovač znova potrebuje nejakého báťušku, čo by tvrdou rukou vládol. Sme na to asi zvyknutí a zrejme nám to už chýba…

Antigorilčatá v uliciach volajú po zmene. Začul som i takú blbosť, že neísť k voľbám. Jedno druhému odporuje. Treba ísť a treba krúžkovať. A nie veľké a okukané ryby. Ale čerstvé, malé rybičky v závese. Traba to tak spraviť, no ani potom ešte nebude vyhraté. Musíme ešte veriť, že sme nezakrúžkovali budúcich žralokov. Ale iné sa robiť nedá. Ináč zmena nepríde.

Ešte úplne čerstvá prítomnosť… Tak ako sa nedá uprieť modrým cyklistom to, že tu presadili niekoľko veľmi dobrých reforiem, tak sa nedá obyčajnému Igorovi uprieť snaha o nový vietor v politike. Sám som tlieskal iniciatíve založiť kandidátku nezávislých osobností. Podarilo sa. Ešte sa pridružili menšinové strany OKS a KDS, ktorých väčšina názorov je mi blízka. Tešil som sa, že práve odtiaľto zafúka svieži vetrík. Je naivné myslieť si, že by sa to tam (v parlamente) úplne vyvetralo, ale keby mali títo čo i len 10, možno 20 mandátov v parlamente, už by to bolo o čosi lepšie. Obyčajný Igor však narýchlo vybudovaný domček neudržal pohromade. Niekoľko tehličiek z múru vypadlo. Na margo toho poviem len asi toto – Je škoda, že s podmienkou detektora (ak na nej trval) neprišiel Igor pri tvorbe kandidátky, ale až teraz. Je jasné, že kvalitu tehál v múroch domčeka, kvôli časovému stresu, nikto nevyhodnocoval. Je teraz otázne, či bolo dobré sa niektorých tehličiek, určite aj niektorých kvalitných, takto zbaviť, alebo ich ponechať v múroch. Patrím k tým, ktorým sa tehličky ako Mojžiš, Bučko, Mikloško, Zajac,… celkom páčili.

Všetko ukáže čas, no vyzerá to všetko tak, že škľabiacim sa červeným na čele s tým nejčervenším ten úškľab voľby nepokazia. A mne je z toho smutno. Je jedno ktorá z relevantných pravicových strán, vyzerá to tak, že všetky z nich si strieľajú vlastné góly. Súper sa potom nemusí vôbec snažiť, nemusí útočiť, stačí mu iba čakať a aj tak zvíťazí… Napriek tomu verím v lepšie Slovensko po voľbách. Čo mi iné ostáva?

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
 1. Roman
  Február 9th, 2012 at 00:29 | #1

  Ja osobne som rád, že sa matovičovi rozpadol jeho domček. Neviem si predstaviť, že by bol súčasťou pravicovej vládnej koalície / ak by vôbec mohla vzniknúť / po voľbách. Mal by možno 10-15 poslancov, ktorí by presadzovali svoje záujmy a vzniklo by ďalších 10 frakcií v jeho zoskupení, ktoré by mohli položť vládu. A opäť by boli predčasné voľby a to by sme už asi nerozchodili… a Fičúr, ten by sa len rehotal.
  Ešte jeden postreh. Na detektor lži nakoniec vyzval len predsedov OKS a KDS, čím len potvrdil, že jeho kandidátka je koalícia a tá potrebuje iné % hlasov voličov na vstup do parlamentu.

 2. Marek Šefčík
  Február 9th, 2012 at 07:28 | #2

  je to mozne, ale prave to, ze by poslanci neboli pod stranickym diktatom, ale mali by moznost sa slobodne podla svojho vedomia a svedomia rozhodovat, bola hlavna myslienka zostavenia takejto pestrej kandidatky. ja sa priklanam k nazoru, ze prave takou cestou sa treba pokusit vydat.
  napriklad smer ma, alebo aj bude mat povedzme 70 poslancov, ale vidime vsetci ako to funguje. skutocnostou je skor to, ze fico ma 70 hlasov… jeho strana bude sudrzna stale, ale co je to za sudrznost?

 3. Matej B
  Február 9th, 2012 at 14:07 | #3

  Zdravím, Marek. Ale mne sa tá červená farba celkom páči. Skôr by si mal dať do ilustrácie červený semafor, to by bolo výstižnejšie.

 4. Lubomir Piala
  Február 14th, 2012 at 10:32 | #4

  Mam smutok v dusi ale volit pojdem.
  Viem uz aj koho budem volit a koho volit nebudem.
  Ako sluzi zdravie?
  Uz je to lepsie?
  Prajem pozehnany den.

 5. Jozef Vach
  Február 16th, 2012 at 19:01 | #5

  Ahoj Marek, dobre si to napísal, držím palce.

  Jozef.

 6. Marek Šefčík
  Február 16th, 2012 at 21:45 | #6

  ja som z politickej sceny momentalne dost zmateny… ale tiez si velmi nepripustam ze by som nevolil. je to tazke, ale napokon si musime vybrat. alebo to urobia za nas ini…
  zdravotne som na tom uz lepsie, no stale sa necitim vo vlastnej kozi.

 7. Marek Šefčík
  Február 16th, 2012 at 21:46 | #7

  vdaka. situacia sa vyvija a ja som viac a viac zneisteny. a myslim, ze nie som sam.

 1. No trackbacks yet.