Home > politické komentáre, kritika > Tie nezmysly nás raz dobehnú

Tie nezmysly nás raz dobehnú

(zdroj: Pravda)
Bolože to tlakov zo všetkých strán, keď praskla Fukušima. Začali sa robiť gestá, ktoré mali upokojiť verejnosť. Nemci odstavili razom až 8 zo svojich 17-tich jadrových reaktorov a do roku 2022 si naplánovali zatvoriť všetky. Naoko ľúbivý ale na hlavu postavený, nezmyselný nápad…

Fukušima nezaznamenala jadrový výbuch. Nič porovnateľné s tým, čo zažili obyvatelia Hirošimy a Nagasaki na konci druhej svetovej vojny, sa vo Fukušime nestalo. Ani nezvyčajne silné zemetrasenie jadrovú elektráreň veľmi “nevyrušilo”. Bola to až nebývala obrovská vlna Tsunami, ktorá poškodila generátory… a v súvislosti s tým sa dostali rádioaktívne látky tam, kam nemali. Do vody. Mnohé nebezpečenstvá Japonci zažehnali a myslím, že sa zo všetkých týchto boľačiek už postupne zotavujú. Áno, je pravda, že to potrvá niekoľko dlhých rokov a od toho, že by to bolo dobré to má veľmi ďaleko. Samozrejme to nechcem zľahčovať ale treba povedať, že ide o ojedinelý prípad o nešťastnú zhodu udalostí. Ak by došlo k jadrovému výbuchu, no … ani pomyslieť. Zabezpečenie súčasných jadrových elektrárni voči takémuto niečomu je na veľmi vysokej úrovni a dá sa povedať, že to nehrozí.

Ale. Verejná mienka je verejná mienka. Nemci hneď nezmyselne odstavovali. Vlastne, zmysel to malo – populisticky sa zapáčiť. Ale nie len Nemci. Pamätáte si na náš vstup do Európskej únie a tlaky Rakúska? Jednou z podmienok vstupu bolo, že sa zaviažeme odstavovať. A aj sme odstavili. Blok V1 v Jaslovských Bohuniciach. Kedysi sme boli energeticky sebestační. Po odstávke blokov, ktoré boli pripravené nás ešte minimálne dve desaťročia zásobovať elektrickou energiou, energiu musíme aj dovážať… Ale Rakúsko šlo príkladom. Pokiaľ ma informácie neklamú, tak naši juhozápadní susedia vybudovali za miliardy jadrovú elektráreň, ktorú spustili a následne hneď aj odstavili. A tak tam nečinne stojí a stojí. Jej jedinou chybou je, že je jadrová. Rakúšania sú na svoju jadrovú politiku a množstvo vrtuliek (veterné elektrárne) asi pyšní, ale je to také pokrytecké že až. Vieme, že musia energiu dovážať, a to aj z krajín, ktoré ju vyrábajú z jadra! V roku 1978 si v referende odklepli zákaz výroby elektrickej energie z jadra na ich území. Ale na druhej strane do krajiny privezú energiu z jadra z iných krajín, ktorá zodpovedá 55 % energie vyrobenej jedným blokom v Mochovciach! A bojujú neustále proti jadrovkám u nás i v Česku.

Vrátim sa k tým Nemcom. V marci uplynie rok od “Fukušimy”. V médiách som zaregistroval, že Nemci opäť spúšťajú. Tuhá zima, ktorá vyžaduje množstvo energie na vykurovanie navyše, ich prinútila opäť “povoľovať kohútiky” na jadrových reaktoroch. A sme doma! Načo sú tie Nemeckorakúske a neviem ešte aké gestá, keď vieme, že spotreba energie stále rastie a tá z jadra je dostupná, vyrobí neporovnateľne viac energie ako množstvo “vrtúľ”, či kaskáda vodných elektrární na Váhu … Tepelnú energiu, ktorú vyrobíme z tablety UO2 s hmotnosťou 5 gramov v jadrovej elektrárni, možno porovnať napríklad s energiou, ktorú vyrobíme zo 400 kg uhlia, či 640 kg dreva.

Uvediem ešte dva príklady, ktoré súvisia s energiou a hlasno kričia o aké nezmysly ide a v ktorých majú prsty “odborníci”-politici.

Elektrárne, ktoré využívajú alternatívne zdroje, mám na mysli teraz solárne, začali rásť ako huby po daždi. Aj u nás, ale ešte výraznejšie v Česku, či Španielsku. Prečo? Pretože sa to oplatilo. Aj keď energia vyrobená z nich je niekoľkonásobne drahšia ako iná, bežná, štáty (tí odborníci, ktorých som spomínal) sa zaviazali, že ju budú nakupovať. A ten ich nápad ich dobehol. Istí Španieli takto energiu vyrábali aj v noci. Slniečko síce nesvietilo, ale naftovými generátormi vyrábali energiu na to, aby reflektormi svietili na solárne panely. Túto energiu predali štátu, zaplatili naftu a tučný zisk putoval do ich vrecka.

Druhým príkladom sú tlaky na spotrebu biopalív. Teda náhradu klasickej nafty bionaftou. Znova aký nezmysel. Neskutočné množstvá ľudí hladujú a my budeme polia pokrývať kukuricou, sójou, repkou, pšenicou, z ktorých budeme následne vyrábať naftu. A ceny potravín veselo narastajú, počet hladujúcich stúpa, ale hlavná vec, že tankujeme bionaftu. Navyše jej výroba je drahšia. A bonbónik, s ktorým prišla vedecká štúdia Francúzskej agentúry pre energiu a životné prostredie nedávno je v tom, že biopalivá, čo sa týka emisií, nie sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako sa predpokladalo, ale dokonca vyšli z porovnania s fosílnymi palivami horšie!

Presne takto to vyzerá, keď rozhodujú takzvaní odborníci o mnohých veciach nie len o energetických otázkach.

Zapáčiť sa voličovi, sľubovať mu pochybné istoty, dávať mu napríklad vianočné tisíckorunáčky… je nám to známe? Môžme podobným ekonomickým “opatreniam” tlieskať. Ale tie nás skôr či neskôr dobehnú, podobne ako tie energetické. Nemci zaradili spiatočku a opätovne spustili jadrové reaktory. Príkladom ekonomických “opatrení” sú zas Gréci. Tí o spiatočkách nechceli a nechcú ani počuť. Tak sa teraz ohadzujú dlažobnými kockami…

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
  1. Žiadne komenty
  1. No trackbacks yet.