Home > politické komentáre, kritika > Odborník im nepasoval

Odborník im nepasoval

(zdroj: tvnoviny.sk)

(zdroj: tvnoviny.sk)

Zdá sa neuveriteľné, že ju našli. A ešte neuveriteľnejšie, že ju na tú stoličku pozvali. Pre mňa bolo nepochopiteľné, že to prijala. No a zas s plynúcim časom bolo viac a viac predvídateľné, že ju napokon z funkcie vyštvú. Stalo sa.

Vzhľadom k tomu, ako si Smer precízne vyberal svojich ministrov, či ľudí s vysokými štátnymi postami, s dôrazom na úplné iné osobnostné “kvality” (Kaliňák, Počiatek, Richter, Paška, Vážny, Glváč, Matečná, Maďarič,…) mi jedno meno do “systému” od počiatku, (alebo radšej) od začiatku akosi nezapadalo. Nechcem teraz nikoho z ničoho obviňovať, ale kauzy, ktoré riešili známe mená Smeru sa tejto ministerke zďaleka vyhli. Ba čo viac. Zdalo sa (oprávnene) z jej vystúpení a práce, že je skutočne bielou vranou medzi svojimi kolegami a odlišuje sa aj od tých, ktorí tam boli pred ňou. Videl som niektoré jej vystúpenia a nechcelo sa mi veriť, že je nominantkou Smeru. Skutočne odlišná.

Vyštvali ju. Odstúpila. Nepovedala to možno úplne priamo, ale prekážalo jej, že u premiéra nenašla podporovateľa, ale toho, kto jej v jej práci začal hádzať polienka pod nohy. Táto šikovná lekárka, Doc. MUDr. Andrea Kalavská PhD., musela napokon rezignovať.

koronavirus8

(zdroj: bioworld.com)

Čo je ale paradox? Že nás prepadol koronavírus práve v čase, keď hlavné rozhodnutia neležia na ramenách lekárky, ktorá sa zameriava na vnútorné choroby a tropickú medicínu, ktorá v rámci svojej profesie ako lekárka pracovala v projektoch v Južnom Sudáne, Kambodži, na Haiti, či v Kirgizsku. Odpracovala si svoje na Kramároch aj na Klinike cudzokrajných chorôb, ale aj prednášala na vysokej škole.

Kto je teda zastupujúcim ministrom zdravotníctva po jej odchode? Kto to má hlavné slovo vo zvládaní krízy spojenej so šírením vírusu? Je to inžinier, ktorý vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie na Univerzite Mateja Bela a na Technickej univerzite. Bol asistentom poslanca, poslancom, predsedom Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti, štátnym tajomníkom Ministerstva financií, podpredsedom Smeru, ministrom školstva (po demisii Čaploviča),  predsedom NRSR (po demisii Pašku kvôli kauze CT), podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu no a ešte premiérom.

Je toho veľa, ale rovnako ako ja, ani vy určite v tom dlhom zozname nenájdete nič, čo by sa akokoľvek, aspoň náznakom týkalo zdravotníctva. Ing. Peter Pellegrini je mnohými ľuďmi v ostatnom čase doslova velebený za to, ako to zvláda. Ja nehovorím, že prepadol. Dokonca mu ďakujem za každé rozhodnutie, ktorým prispel k zlepšeniu situácie. Tvrdím len, že Smer mal (asi omylom) výbornú odborníčku, lekárku, ktorá by sa na to hodila z asi 160 dôvodov viac, ale… už tam nie je, lebo ju tam niekto nechcel.

Osobne si myslím, že situáciu nerieši len Pellegrini (a jedným dychom mu znova ďakujem za správne rozhodnutia, ktoré spravil), ale, že sú zapojené tímy ľudí, ktoré riadia situáciu v boji s vírusom a som presvedčený, že by to na jeho poste zvládlo s podporou odborníkov x ďalších ľudí. Nerozumiem ale nekončiacej glorifikácii zastupujúceho ministra zdravotníctva a prosbám o jeho zotrvanie vo funkcii do… neviem do kedy. Nerozumiem tomu aj z toho dôvodu, že sa postupne objavujú ďalšie a ďalšie pochybenia a klamstvá z jeho strany aj v takejto krízovej situácii, v ktorej sa nielen Slovensko nachádza (k tomuto pripájam pár linkov na konci článku).

Áno, jasné, že sa musíme spojiť v boji s vírusom. Treba ho poraziť spoločnými silami a politika tu musí ísť bokom. Som za. Bojujme, nosme rúška, vychádzajme z domovov čo najmenej, ale nerobme pritom nekriticky z ficovej figúrky akéhosi spasiteľa. Nie je na to dôvod. Verím, že to zvládneme. Všetkým mojim priateľom aj nepriateľom, známym aj neznámym i všetkým okolo vás prajem veľaveľaveľa zdravia.

Sľúbené linky:

prečo chýbajú ochranné prostriedky

ako to bolo s kešom a ukrajinou

ešte aj teraz biznis?

lekárnici píšu list premiérovi

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
  1. Žiadne komenty
  1. No trackbacks yet.