Home > spoločnosť, kultúra, šport > Teším sa na ďalšiu noc (teda na večer)

Teším sa na ďalšiu noc (teda na večer)

peter-sagan-kalifornia-zlty-396779Včera v noci som fandil. Keď sa u nás ručičky na hodinách prehupli cez polnoc, na opačnej strane zemegule, v Kalifornii práve vrcholila kráľovská, horská etapa cyklistických pretekov okolo Kalifornie. Peťo Sagan skončil v prvej, druhej i tretej etape druhý. Štvrtú etapu vyhral, v piatej skončil tretí. Šiestou etapou bola časovka jednotlivcov na 10,6 km. Sledoval som to. Náš šampión prekvapil. Vedelo sa, že aj časovku jazdieva solídne, ale, že nechá úplne všetkých súperov za sebou, to bolo miernym prekvapením. Obliekol sa tak do žltého, najcennejšieho dresu, ktorý sa udeľuje lídrovi celých pretekov. Bolo to skvelé, ale to, čo predviedol v predošlej noci, bolo fantastické.Zacítil svoju šancu. Dve etapy pred koncom bol lídrom a na takýchto pretekoch väčšinou bojuje o šprintérske body. No teraz sa naskytla príležitosť uchmatnúť si to najnaj víťazstvo v kariére a Peter sa preto rozhodol, že kráľovskú, vrchársku, siedmu etapu na takmer 140 km, kde mali jazdci nastúpať celkovo 3,5 km, neodjazdí “iba tak”, ale zabojuje. A bojoval príkladne. Dlhé, prudké kopce, súperi kvalitní špecialisti-vrchári. V záverečnom dlhom kopci, kde stúpania boli aj 10 – 17 %-né, sa Peter držal najlepších. Obdivuhodná bojovnosť, kričiaci fanúškovia. Adrenalín pomáhal prekonávať bolesť. V takýchto kopcoch, pri takom tempe neexistuje krútiť pedálmi bezbolestne. Medzi cyklistami je rozdiel aj v tom, kto dokáže ako dlho a ako veľmi trpieť. A Peter ostrú, pichľavú bolesť v stehnách prekonával statočne. Vyžmýkal zo seba všetko a žiadne jeho predošlé víťazstvo nebolo také emotívne (aspoň pre mňa), ako jeho včerajšie 6.miesto. V cieli sa nemohol udržať na nohách a ľahol si vyčerpaný na asfalt. Kašľal, lapal po dychu. Napokon o nepatrné dve sekundy o žltý dres prišiel. Ale jeho bojovnosť mu dáva možnosť dnes v noci si opäť a už definitívne vybojovať v rovinatej etape celkové prvenstvo.

Oddýchnuť si po takom výkone bude ťažké. Je krátky čas na regeneráciu. Ja ale verím, že to tento náš športovec dokáže. Dnes v noci znova veľa nenaspím. Budem fandiť Petrovi Saganovi. Možno sa mu to podarí a možno už nebudú stačiť sily… neviem. V každom prípade ďakujem za to, že to môžem sledovať a robí mi to radosť. Možno si to Peťo Sagan ani neuvedomuje, ale včera vyučoval. Ukázal, ako sa bojuje, ako sa majú dosahovať ciele. Ukázal príkladnú cieľavedomosť, ukázal, ako sa treba chopiť príležitostí, ktoré život prináša, ako sa netreba vzdávať, keď je ťažko. Ukázal nie len športovcom, čo znamená prekonať sám seba.

“Vďaka Peťo. Nech sa darí!”

PS: Vrcholia majstrovstvá sveta v hokeji a tie zápasy sú super… ale my máme svojho hrdinu, Slováka, ktorý je vo svete obľúbenou značkou kdesi v Amerike. Tak poďme mu aspoň fandením na diaľku pomôcť. Sagan do toho!

 

Doplnenie 17.5.2015 20:40 – Heeeeej! Peťo to vyhral! Dnes potreboval skončiť do tretieho miesta a on to dokázal. O šírku galusky, doslova pár centimetrov. Máme teda celkového víťaza pretekov okolo Kalifornie a myslím, že vzhľadom na priebeh etáp ide o najemotívnejšie a najkrajšie víťazstvo nášho cyklistu. Blahoželáááám!

 

Categories: spoločnosť, kultúra, šport Tags:
 1. Judita
  Máj 17th, 2015 at 20:56 | #1

  Super športovec, len škoda, že naši novinári nepíšu o ňom v takýchto superlatívoch, veľmi mu fandíme !

 2. Máj 25th, 2015 at 12:04 | #2

  A ma doma krbovu vlozku z HT-Design s.r.o ,co je sice Belgicka firma ,ale cela produkcia sa vyraba na Slovensku v Krasne nad Kysucou v rezii p. Ing A .Sulovca a p.B. Masneho z Podhoria.
  ZILINA HEJ-HEJ ZILINA .
  NECH sa dari P.SAGANOVI je to BOREC a nie SMEROVEC.

 1. No trackbacks yet.