Home > politické komentáre, kritika > Svetové TRUMPoty

Svetové TRUMPoty

(foto: citynews1130.com)

(foto: citynews1130.com)

Mne to rozum nebral, keď som sa dozvedel správu, že niekto si akoby zamenil svet s počítačovou hrou. Navyše, keď ide o človeka, ktorý, kvôli svojmu veku, určite nie je odchovaný na videohrách. Predstavte si, že máte joystick, nasmerujete si to na živý terč – človeka a potom, keď je cieľ zameraný, tak stlačíte gombík a … odbachnete ho. Hotovo.

Lenže nežijeme v počítačovej hre, nežijeme virtuálnu realitu a ani nemáme tri či štyri životy, ako to býva v nejakých hrách.

Americký prezident dal zavraždiť generála. Iránskeho generála. Toto znie skutočne neuveriteľne. Každú takúto operáciu asi treba posudzovať v širšom kontexte globálnej politickej situácie a veľmi to ovplyvňuje aj momentálna situácia vo svete. Nemá  veľmi zmysel porovnávať to s inými “podobnými” operáciami a treba sa na ňu dívať samostatne a aj tak ju posudzovať.

Viem, sú tu veľkí politici, skúsení politológovia, odborníci na Blízky východ, vojenskí analytici a ja som tu len v roli maličkého pozorovateľa “z diaľky”. Ale mám názor a akosi sa mi derie do klávesnice a chcem ho vyjadriť.

Môj pohľad je odpoveď na jednu dôležitú otázku. Je jasné, že to obyvateľstvo žijúce v danom regióne nemá na ružiach ustlané a vytrpí si pri tých teroristických skupinách svoje. Spomínaný generál mal zrejme na rováši toho tiež dosť a nikto nechce tvrdiť, že bol zo sveta násilne znesený čistý človek. To nie. Lenže takých sa potuluje po svete mnoho. A keď sa kukneme na oblasť Iránu a okolitých krajín, alebo len do samotného Iránu, tak ich sú určite šíky.

Takže tá otázka znie: “Čo spôsobí takýto okázalý agresívny čin vraždy jedného z uznávaných vodcov v krajine?”

Chcem si odpovedať poctivo a možno aj s viacerými možnosťami, ale aj tak sa mi to zužuje na jednoznačnú odpoveď. Myslel si snáď americký prezident, že zabije toho generála a ostatní jeho súputníci stiahnu chvostíky a povedia “Jojojój, už nerobme zle, bo ujo tramp nám naloží na zadky a bude s nami zle!” a bude zrazu v regióne pokoj?” Nie. Veď títo ľudia sú od detstva vychovávaní “vymývaním mozgov”, ich cieľ je… likvidácia neveriacich psov a všetko, čo je k tomu pridružené a čo k tomu smeruje.

Takže tá správna a odpoveď asi najbližšia pravde z môjho pohľadu je, že sa generálova rodina, priatelia, známi, také či onaké teroristické jednotky ešte viac zomknú a budú útočiť. Túžba po pomste im zakalí zrak a môžu sa už oháňať aj argumentom, že najmocnejší politik západu im pomocou dronu zavraždil ich generála.

(foto: news.sky.com)

(foto: news.sky.com)

Nemám z toho dobrý pocit. Neviem si predstaviť, že by od obyvateľov USA dostal, tak pred 20 rokmi, moc do rúk človek ako Trump. Dnes je to však realitou a vidí sa mi, že slovo trampoty nemusí byť iba náhodou podobné jeho menu. Je ďaleko odo mňa pustiť sa do jednoznačného odsúdenia Ameriky, či západu a božechráň, aby som vyzdvihol a bránil pomýlených extrémistov z Iránu. Ale tento kovbojský skutok sa mi vôbec nevidí ako správne riešenie predovšetkým vzhľadom na to, že jeho následky sa dali predpokladať. Kto dnes povie, že sa nebojí následkov, myslím, že nie je úprimný. Ani si nechcem pomyslieť na to, čo sa momentálne varí v Iráne. Nech sa mýlim. Bože, nech sa mýlim…

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
  1. Žiadne komenty
  1. No trackbacks yet.