Odpoveď prišla dnes

sú strelení? dobre. ani ideálnym príkladom rodiny asi nie sú :). ale jedno im ostane navždy - homer je otec a march je mama. a navždy to tak bude (zdroj: hn.hnonline.sk)
Minulú nedeľu vybuchla v kostoloch na Slovensku “rozbuška”, ktorá vyvolala reťazovú reakciu v médiách i medzi ľuďmi. Čítal sa tzv. pastiersky list, ktorý bol podpísaný našimi biskupmi. Reakcie boli rôzne, no hlučnejšie, viac vyčnievajúce boli tie negatívne. Ako si to tí biskupi vôbec dovolili používať na “rodovú rovnosť” tak hrubé a agresívne synonymum “kultúra smrti”? Bombardovanie na ich adresu sa rozpútalo v médiách a pridávali sa aj niektorí diskutujúci na internete, či blogeri z radov kresťanov, ktorí nešetrili kritikou.

Povieme si možno, že ak by sme my boli na mieste našich biskupov, mnohé veci by sme riešili ináč. Toto bolo treba povedať takto, tamto treba spraviť takto a takto… Máme vlastné recepty. Ale im je zverená zodpovednosť. Samozrejme, žiaden z nich nie je oslobodený od omylov, lebo sú tiež len hriešni ľudia ako my všetci. Dali hlavy dokopy a rozhodli sa osloviť ľudí pastierskym listom s tvrdšími slovami. Myslím, že v tomto prípade nespravili chybu. Práve naopak. Oni sa nesmú správať ako politici, ktorí potrebujú získavať body a sympatizantov. Nesmú mlčať, ak by bolo nepríjemné ozvať sa. Musia (mali by) sa postaviť na stranu Kristovho učenia. A presne toto spravili.

Dnes, týždeň po tom liste, sa hovorilo v kostoloch o Jánovi Krstiteľovi. A práve v tomto jednoduchom a zároveň charakterovo silnom človeku, treba hľadať odpoveď na minulotýždňový list i celý búrlivý týždeň, ktorý nasledoval po ňom. “Herodes! Nesmieš žiť s manželkou svojho brata!” – kričal Ján Krstiteľ, napriek tomu, že vedel proti akému “veľkému zvieraťu” to vystúpil. Nemohol mlčať. Jednoducho to tak cítil. Podobné to je s našimi biskupmi. O život im síce nejde, ale v hre je tá pochybná popularita, ktorú sú ochotní do stávky vložiť.

Dalo by sa začať Krstiteľom, pokračovať biskupmi a dostať sa až do našich rodín. Koľko rodičov nepovie svojim deťom kritické slová len preto, aby sa im náhodou ich vlastné deti s vnúčatkami neotočili chrbtom? Tolerujú preto radšej ich scestnú cestu a tvária sa, že je všetko v poriadku… Hovorieva sa, že “rodina je základnou bunkou spoločnosti”. A je to veľká pravda. Keď prepukne v tele rakovina, znamená to, že sa rakovinové, choré bunky začínajú nekontrolovateľne rozmnožovať. Narastá ich počet, vznikajú nádory, metastázy sa ťahajú po celom organizme. A ako to pôsobí na telo ako celok? Chradne a postupne z neho uniká život… Áno, niekedy sa podarí zastaviť tú chorobu, ale je to tvrdý, bolestivý boj. V tele európskej spoločnosti vypukla podobná choroba. Začali sa nekontrolovateľne množiť choré bunky. Francúzsky starosta nesmie odmietnuť “sobášiť” dvoch ľudí rovnakého pohlavia, v tej istej krajine je človek odvedený na políciu len preto, lebo si dá na seba tričko ktoré propaguje tradičnú rodinu, kde mama s otcom držia za ruky svoje dieťa. Označenie rodič 1, rodič 2 namiesto mama a otec už nevyznieva smiešne, ale hrozivo. Naši biskupi alarmujú a upozorňujú na to, že je tu niečo choré, čo sa nekontrolovateľne množí a treba sa tomu postaviť čelom. Nebáť sa opovrhnutia, médií, straty popularity, kritických slov.

Mama má dôležitú úlohu, otec tiež, no každý z nich je jedinečným prvkom tvoriacim zdravú bunku, v ktorej môžu vyrastať deti, chlapci a dievčatá, ktoré raz budú mužmi a ženami, základnými kameňmi tých svojich buniek – tradičných rodín.

 1. December 9th, 2013 at 12:14 | #1

  zdravim, nazvem to mierne ale niekomu sa stupilo na otlak a tazko to rozdychava.
  Dakujem otcom biskupom a som rad ze zvolili ton aky zvolili ,ba mali by este pritvrdit lebo mi tak zvani farizejo -krestania chceme zit krestanstvo ako v bavlnke a aby sa nas nic netykalo a v krcmach potom vsetko kritizujeme.
  Ked treba vsak vyjadrit svoj nazor sme ticho co nahrava populistom ,bolsevikom ,liberalom .
  Pozehnany den

 2. Jana Dragúňová
  December 9th, 2013 at 12:21 | #2

  Myslím si, že KONEČNE sa niekto odvážil nazvať veci pravým menom bez rôznych okrás. Ďakujem. A čo sa týka hysterických (inak to nemôžeme nazvať) reakcií: trafená hus zagágala.
  Pracujem aj v oblasti bioetiky a viem, že pravda je možno ešte hrozivejšia, ako naši páni biskupi zverejnili. Mali by sme sa zobudiť všetci, inak môže byť neskoro.

 3. putnik Jan
  December 16th, 2013 at 22:42 | #3

  Čo chceme počuť ? Že ešte stále môžeme posúvať hranice pravdy evanjelia ? Takú cirkev Pán Ježiš nezaložil /viď Mk13,13/.
  Je to predsa ich povinnosťou nás viesť cestou ku spáse. Vykonali len to, na čo sú povolaní. Hovoriť pravdu a viesť nás.
  Aké pobúrenie pre kresťana, ktorý hľadá Ježiša ? Tento list si zaslúži nielen podporu, ale zamyslenie sa. Sme soľou zeme ? Chápeme, čo od nás Ježiš v tejto dobe vyžaduje ?

 1. No trackbacks yet.