Home > zaujímavosti > My máme aj splachovací záchod, aj tri deti

My máme aj splachovací záchod, aj tri deti

zdroj: portal.statistics.sk
Keď prezidentom Európskej únie bol Belgičan Herman Van Rompuy a v Amerike žezlo držal prvý nie biely šéf bieleho domu Barack Obama, v mocnom Rusku Putina Veľkého na chvíľu vystriedal Medvedev I. a v červenej Číne sa prechádzal s bičom v ruke pomedzi najlacnejšie pracovné sily z tých lacnejších a hnal tak ekonomiku do výšav súdruh Komunizmus, a keď Gašpar stál na čele nášho Slovenska, vyšiel z Bruselu príkaz, že keď už nie všetci ľudia po celom svete, aspoň my obyvatelia Európskej únie by sme sa sčítať mali.

Podobne začína rozprávanie o udalostiach okolo Ježišovho narodenia v Lukášovom evanjeliu. “V tých dňoch vyšiel rozkas od cisára Augusta vykonať súpis ľudu po celom svete. Tento prvý súpis sa konal, keď Sýriu spravoval Kvirínius. A všetci šli dať sa zapísať, každý do svojho mesta. Vybral sa aj Jozef z Galilejského mesta Nazareta do Judey, do Dávidovho mesta, ktoré sa volá Betlehem, lebo pochádzal z Dávidovho domu a rodu, aby sa dal zapísať s Máriou, svojou manželkou, ktorá bola v požehnanom stave.” Asi toľko citát z 2.kapitoly Lukášovho evanjelia.

Aj nás teda čaká sčítanie. Nielen ľudí, ale i domov, bytov, kvality bývania, dostupnosti k internetu, rozlohy kuchyne atď. Kedysi sa na sčítaní dohodol cisár Augustus sám so sebou. Teraz ide o sčítanie, ktoré má istú periodicitu (10 rokov) a dohodli sa na jeho spoločnom termíne štáty EU. Vtedy sa ľudia pravdepodobne museli ísť zapísať do zoznamov. Inak by asi Jozef Máriu v požehnanom stave na takú dlhú cestu neťahal. Dnes nikam nemusíme putovať. Sčítací komisári prídu až k nám a ak budeme chcieť, aj nám zložité tlačivá pomôžu vyplniť. Alebo si trúfneme sami a ponahadzujeme naše údaje na internetovú stránku sčítania. A napriek tomu, že ide o dôležité štatistiky, ktoré budú stáť množstvá miliónov eur, my nič nemusíme… Bol som ako sčítací komisár na školení a tam ma zarazila odpoveď našej školiteľky na otázku – čo ak nás niekto odmietne. Odpovedala – ani vy ani my nemáme, bohužiaľ, páky na to, aby sme toho človeka donútili. Zarazilo ma to slovíčko “bohužiaľ”. Veď je tu sloboda, ktorá je o tom, že sa môžme rozhodnúť konať dobro. Nemusíme, ale môžme. Takže skôr “chválabohu” nemôžme nikoho prinútiť.

Vrie to kvôli sčítaniu aj v najvyšších kruhoch medzi ministrom vnútra a šéfkou Štatistického úradu. Vraj to nie je dobre pripravené, že to bude skreslené a podobne.

Ja by som to až tak tragicky nebral. Ja sa sčítam aj s celou rodinkou. Aj to, že máme teplú vodu priznáme, aj že máme kuchyňu, aj že sme kresťania katolíci, aj že máme splachovací záchod, aj že máme tri deti. Všetko priznáme. Keď to má pomôcť pri vyhodnocovaní štatistík, nech to pomôže… Ale s tým, že to s tým sčítaním bude tak či onak tvrdý oriešok plne súhlasím. Dôkazom je aj nasledujúci obrázok. Človek by povedal, že ide o obyčajný kontajner na odpad. A čuduj sa svete, ono to je polyfunkčný dom. Niekoľko bytov, stávková kancelária, kaderníctvo, herňa a ktovie čo ešte… ej, bude to ťažké.

Ak by to tam nebolo napísané, určite by som na to neprišiel 🙂
Categories: zaujímavosti Tags:
 1. Vaclav
  Máj 8th, 2011 at 08:51 | #1

  aj ty si scitaci komisar?

 2. Marek Šefčík
  Máj 8th, 2011 at 10:28 | #2

  ano… ale ty to budes mat mozno na dedine lahsie. tam vsetkych poznas…

 3. Vaclav
  Máj 8th, 2011 at 11:23 | #3

  asi hej

 4. judita
  Máj 9th, 2011 at 12:05 | #4

  Marek, ospravedlňujem sa, že som vám spôsobila problém,ale dúfam, že naši ľudia budú ústretoví voči vám a nebude nou problem!Hurá do toho!

 5. Marek Šefčík
  Máj 9th, 2011 at 21:17 | #5

  ini v tom vidia problem, ja ani nie… v pohode

 6. Peter Gecko
  Jún 8th, 2011 at 17:03 | #6

  Zdravým
  Neviem či sa to zdá len mne, alebo niečo je tu divné „sčítanie obyvateľov“ . Neviem ako u vás ale ja sa necítim byt hračka a neverím veciam ktoré štát do hlavy nám mačka….dajme do hromady štáty majme jednu menu ,jeden systém .Sme sledovaný ,nahrávaný už len čakám kedy začnú dávať ľudom čipy . Vraj bude viac bezpečne ,ale zločiny sa deju a budú diať ďalej ,a nikto ani necekne. Vymysleli teroristov aby zakryli zámery .Tam kde treba znížiť populáciu sa zrazu nájdu vyry. Sledujú po čom človek túži ,čoho sa boji ,čomu verí .Potom môžu manipulovať masy okrádať a kontrolovať ,verím že tak nejako to je a preto som sa nesčítal .

 7. Marek Šefčík
  Jún 9th, 2011 at 09:48 | #7

  scitanie nie je novota… podobne statistiky sa nerobia prvy krat. a myslim, ze v niektorych veciach mozu pomoct

 1. No trackbacks yet.