Home > politické komentáre, kritika, školstvo > Mať odvahu “povstať”

Mať odvahu “povstať”

... po jedných imatrikulačkách na GJB. Učitelia, študenti, vychovávatelia - rodina.

… po jedných imatrikulačkách na GJB. Učitelia, študenti, vychovávatelia – rodina.

Dnes si pripomíname ako kedysi Slováci povstali. Proti zlu, odvážne, so zbraňou v ruke. Nech už sú na tieto udalosti pohľady historikov také, či onaké, pravdou je, že povstali a nasadili vlastné životy.

Kedysi, keď som učil na gymnáziu v Šaštíne, mal som okolo seba študentov, ktorým som nebol len učiteľom. Ja som s nimi žil. V rozhovoroch, v rôznych mimoškolských aktivitách, akciách, ktoré sa zapisovali hlboko do môjho vnútra. Aj v Malackách, aj teraz v Skalici sa snažím žiť pre žiakov. Priznávam, že je to už trocha iné ako bolo v tom Šaštíne… Iné podmienky, iný kolektív, iná škola.

Prvé dva roky som býval so študentami v Šaštíne na internáte. Pamätám si rozhovory, ktoré trvali neraz do neskorých nočných hodín. Pamätám si výlety, futbaly, Cecilfesty, stužkové, imatrikulačky, hokejbaly, florbaly, šachové tréningy, turnaje, ale aj duchovné akcie…

“Nebojte sa zastať iných aj keď vám to prinesie útrapy. Nebojte sa postaviť na stranu spravodlivosti, pravdy, na stranu nespravodlivo trpiacich. Je jedno, či budete biológ, vedec, itéčkár, alebo právnik. Dôležité je, aby ste boli dobrými ľuďmi.” To je v skratke to, čo sa snažím vštepovať mladým ľuďom. Nemám ilúzie o sebe a viem, že to či tamto ešte neviem, tu alebo aj tam ma tlačí moja pedagogická päta. Netvrdím ani, že som nejakým dobrým učiteľom. Naopak. Mám množstvo chýb a nejaké veci mi vytkla minule aj inšpektorka 🙂 Ale som to ja. Človek plný chýb, no človek s jasným cieľom a zásadami.

Prečo toto píšem? Snažím sa bojovať za pravdu a spravodlivosť tak, ako to učím vlastných študentov. Žijem v meste, kde je už 12 rokov primátorom človek, ktorý má úplne iný pohľad na svet. Neznáša kritiku. Neštíti sa využiť klamstvo, aby svojim kritikom uškodil a pošpinil ich. Uverejní na svojom facebookovom profile lživé veci, pošpiní ľudí a potom nedovolí, aby sa títo mohli brániť. Jednoducho ich zablokuje a vymaže ich príspevky. Začali sme v meste vydávať súkromne občasník, v ktorom vysvetľujeme ľuďom, ako sa veci v meste robia, ako mesto trpí tým, že tu brat bratovi (primátor firme svojho brata) dohadzuje zákazky (mesto už dostalo aj pokuty od ÚVO za tieto prešľapy). Množstvo ďalších vecí tu nefunguje, ako by malo… Zverejnenie týchto vecí vytáča primátora mesta a ten reaguje svojským spôsobom. V meste je strach. Ľudia sa boja komentovať, zastať sa nás, verejne nás podporiť.

Uvažovalo sa o tom, že by som sa postavil proti primátorovi mesta ako protikandidát. Dnes však stále neviem, či do toho pôjdem práve ja. Totižto politické nitky poťahujú vplyvní ľudia, ktorým nejde o pravdu a spravodlivosť. A tí sa ma rozhodli odstaviť… Nechcem tu však rozoberať detaily. Podstata je inde. Včera som bol v noci dobitý a sklesnutý politickými hrami, ktorým skutočne prestávam rozumieť. Myslel som si, že sa na chvíľu stíšim, prehodím pár slov s Milkou a ľahnem si prežiť nespokojnú noc plnú nepríjemných myšlienok. Lenže všetko bolo napokon inak…

Keď sa po Holíči začalo hovoriť, že by som mohol byť kandidátom na primátora, súčasný primátor uverejnil na svojom facebookovom profile článok, v ktorom ma lživo uráža a osočuje. Snažil som sa brániť. Ale… bol som vymazaný, zablokovaný. Snažil sa ma brániť poslanec Marek Pollák (bol som mu triedny v Šaštíne), bol zablokovaný. Objavil sa ďalší silný kritik Milan Hollý, dopadol rovnako. Pribúdali tam komentáre za i proti. A zareagovali aj moji bývalí žiaci. To ma dostalo. Daniel Molej, Michal Gállik, Dušan Daniel. Neskutočne ma to potešilo. No a včera, keď som si chcel ľahnúť do postele, vidím na Milkinej tvári úsmev. Čo je? Videl si? Pribudli tam dva komentáre. Perfektne zareagovali tvoji žiaci. Pozrel som si to a bolo mi do plaču. Slzy do očí mi vytlačili Dominik Hudec a Jakub Makovník. Títo, dnes už vyzretí muži, boli kedysi dávno v Šaštíne. A dnes som presvedčený, že spoločne s kolegami sme im vštepili do sŕdc to podstatné. Niečo, čo je viac ako vzdelanie. Sú to dobrí ľudia a ja im dnes chcem poďakovať. “Som na vás hrdý, žiaci moji a zároveň som šťastný, že ste.”

Minuloročná cykloakcia so žiakmi z Gymnázia v Skalici. Skalica - Adamov a späť.

Minuloročná cykloakcia so žiakmi z Gymnázia v Skalici. Skalica – Adamov a späť.

Aby bolo jasné o čom hovorím, tak tu zverejním prekopírovaný text, ktorý proti mne napísal primátor Holíča. A nezverejním tu svoju obrannú reakciu ale reakcie ľudí, ktorí majú dobré srdcia a vyšli z prostredia Gymnázia Jána Bosca v Šaštíne-Strážach.

Zdenko Čambal

 1. august 9:34

Evolúcia sa zastavila, inkvizítori nevymreli…

Inkvizícia v trinástom storočí využívala teror a konšpiráciami vyrábala potenciálne obete. Premýšľanie a konanie bolo smrteľným hriechom. Okrem živých, upaľovali inkvizítori aj mŕtvych. Vyberali ich z hrobov na výstrahu tým odvážnym. Pripravili tak o životy milióny nevinných ľudí. Križiacke výpravy, prenasledovanie vedcov ako kacírov, inkvizičné súdy a samozrejme populárne upaľovanie bosoriek.

Pán Marek Šefčík, na pol úväzku ste občanom Holíča už celých trinásť rokov. Medzitým ste pracovali v Šaštíne a Malackách, kde si vydýchli, keď sa Vás zbavili. Zostali tam po Vás iba nedobré spomienky. Nasadli ste do stroja času a vo svojej hlave obnovujete stredovek v našom rodnom meste. „Cnostný“ človek ako Vy si nemohol prečítať knihu 50 odtieňov sivej a tak zatieňujete slnko, aby všetko bolo iba čierne.

Skutočne veriaci človek musí veriť v dobro. Pokrok a lásku k blížnemu. Nestačí otvárať ústa na chóre, samotné rituály nenahradia čisté srdce. Som manažér a veci pomenovávam pravými menami. Hovorím pravdu a často je nepopulárna. Prijímam rozhodnutia a nevyhovujú všetkým, stačí, keď veľkej väčšine. Nemusíte byť tak nepriateľský len preto, že ste potenciálny kandidát na funkciu, ktorú zastávam.

Demokracia je o právach väčšiny. Neviem, či k nej patríte. Sloboda je o individuálnej zodpovednosti za seba. Nepoznám mieru Vašej zodpovednosti, pretože za mužov a teda aj kandidátov na post primátora rozhodujú pracovné výsledky. Neviem, čo ste postavili, vybudovali, či urobili v prospech mesta. Čo ste zasiali do sŕdc žiakov v školách, z ktorých ste odišli. Možno ste funkciu pedagóga pochopili ako karhanie a nie poslanie, je to Vaša voľba.
Zoberiem si teraz na chvíľu zváračské okuliare a hrubé gumové rukavice, aby som sa prebrodil horiacou sírou a fekáliami, ktoré mi pripomínajú rétoriku novovznikajúcich médií, ktoré pred voľbami zaplavujú naše mesto. Ľudia Vás už dávno zaradili do skupinky, ktorá sa účelovo vytvorila, aby vo svorke lovila nerozhodných voličov. Tak to v prírode funguje, nemusíte sa hanbiť. Stačí, keď ako horlivý inkvizítor pomenujete okrem vymyslených hriechov aj vlastné ciele.

Nemám po polnoci možnosť odpovedať na Vaše urážky. Musím spať, aby som ráno správne rozhodoval v práci. Nekomentujem, o čom rozhodujete Vy. Som hrdý na obdobie, keď som dvanásť rokov ako primátor Holíča vykonával zároveň aj funkciu podpredsedu VUC. Nespochybniteľne som urobil veľa nielen pre mesto, ale i celé Záhorie. Spýtajte sa ľudí, občanov tohto mesta alebo ste slepý a nevidíte, čo sme všetko spolu dokázali. Pošlem Vám fotky spred dvanástich rokov.
Hovoríte o kúpalisku, ale môj predchodca bol predsa z Vášho hniezda a z európskych prostriedkov sa dali získať zdroje na kúpalisko iba do roku 2006. Nechcel som o tom doteraz hovoriť, nastúpil som do funkcie v roku 2007. Tvrdíte, že nemám dôveru nového župana. Ak by ste mali len trochu skúseností potrebných pre pozíciu, o ktorú sa budete uchádzať, vedeli by ste, že každý zvolený predseda si vyberá spolupracovníkov podľa predstáv a záväzkov. Je to jeho voľba a nie kritika na moju hlavu.
Mimochodom, dnes má pán župan štyroch podpredsedov. Dvaja sú zo Senice, doba si zrejme vynútila takéto riešenie, keď spočiatku uvažoval, že bude stačiť jeden. My sme predtým boli traja, podľa regionálnej príslušnosti. Chápem však aj rozhodnutie podľa vecných kompetencií. Je to niečo za horizontom Vášho uvažovania.
Ak by ste na rozdiel odo mňa boli niekedy niečo riadili, poznali by ste hrdosť na vykonané dielo a radosť z ľudí, ktorí Vás v práci obklopujú. Kritizujete moje benzínky. Nadobudol som ich čestne a dávno pred nástupom do funkcie. Dávajú mi pocit nezávislosti v rozhodovaní. Máte Vy nejaké pocity, okrem tých kritických voči spoluobčanom a susedom, ktorí „nesprávne“ uznávali Mečiara, Fica, Mikuša a iných politikov tej doby?

Evolúciu nezastavíte, život ide vpred. Ako by ste chceli zastávať post primátora, keď väzíte v minulosti, nereflektujete prítomnosť a nepoznáte skutočnú organizačnú prácu, ktorú treba vykonať na zabezpečenie budúcnosti. Máme svoj štát, hymnu, pasy, sme slobodní a upevnili sme susedské vzťahy bez krviprelievania. To len, aby sme nevideli len negatíva. Samozrejme, že sú, tak ako vždy, pri každej práci.

Ľutujem, že nevidíte, čo sa vykonalo v našom meste. Ani nemôžete. Prisťahovali ste sa iba nedávno a pochopiteľne, nevnímate zmeny. Mohol by som byť navysoko a tváriť sa, že mi je Vás ľúto. Klamal by som. Nie je. Vždy hovorím pravdu. Duste sa vo svojej síre a ďalej rozsievajte oheň. Teším sa z ľudí v meste a to aj na zámku, či v amfiteátri. Na rekonštruovanom štadióne, projektovanom kultúrnom dome a nakoniec verte, bude aj kúpalisko. Hodíte sa do vody. Až zasyčí.

 

Michal Gallik

ja mam na Mareka len dobre spomienky  🙂 do mojho srdca zasial korektnost, pravduvravnost, to ze kazdy clovek ma velku hodnotu, ze v zivote sa treba spravne rozhodovat. a o com rozhoduje Marek? o tom akych ludi tu coskoro budeme mat ktori budu musiet vychovavat vlastne deti. to je rozhodovanie o tom ako kazdy den budem vplyvat na buduce generacie a co im vstepit aby mali hodnoty. to nie je o stavani a rozhadzovani penazi mesta, toto je o tom aky ste clovek. a Marek je clovek dobry. prikladuhodny.

Daniel Molej

Pan primator.
Taketo podprahove utoky (ze voda zasyci, ze si musite davat zvaracske okuliare a rukavice,kvoli síre,…) su prejavom nevyspelosti Vasho vyjadrovania.
Nepochopili ste vyznam opozicie k Vasmu postu a tak podprahovo utocite… a marne.
Kazdy kto Mareka pozna vie, ze to co ste tu napisali su puste zvasty od pivka v krcme.
Mna Marek ucil. Okrem predmetov v skole ma ucil svojim prikladom ako byt cestny clovek, ako ist vzdy za pravdou aj keby to znamenalo ze proti sebe pohnevam vsetkych.
Nikde sa ho nezbavili. Naopak. Vsade si ho vazili (toto sa da na rozdiel od vasich “kydov” aj overit).
Mohol by som ist vetu po vete co ste napisali v tomto “spodinivom vygrce” a dokazal by som Vam, ze nepisete korektne veci.
Ale nespravim to, lebo z vaseho prispevku je citit strach. Strach ze Vas jasne pomenoval clovek, ktory sa mozno nenarodil v Holici a nezije tam od detstva, ale zije tu so svojou rodinou a za (ako ste napisali kratky cas – 12 rokov) Vas precital a odhalil.
Nietori si Vas nevsimaju mozno aj dlhsie, no on si Vas vsimol a to neviete predychat.
Cnostny clovek ako Marek by si knihu 50 odtienov sivej nemohol precitat.
Cnostny clovek ako vy ju sice zrejme cital, ale nikdy by si nemohol precitat inu literaturu – hodnotnejsiu. Vam staci tych 50 odtienov sivej.
Nemozete mat ciste srdce pokial si vymyslate na svojho protikandidata. Takze je jedno ci spieva na chore, hovori do mikrofonu na ulici alebo pise do blog/do novin. Napriek tomu ze ste sa asi snazili byt aj vtipny,zial nevyslo. Akurat ste ukazali po vzore p. Fica, ako hlbsie sa da padnut tym, ze ked nic nemam na svojich oponentov, tak si nieco vymyslim.
Skoda. Keby Vas ucil Pan Marek Sefcik, naucil by Vas, ze takto prave pretlacate vlastne moralne dno. A to nie je dostojne ani pre primatora ani pre managera.

Dušan Daniel

Pán Čambal, zabudli ste si priznať jednu podstatnú vec. Nie Vy robíte pre holíčanov, ale holíčania robia pre Vás! Váš mesačný plat je po zaokrúhlení nadol 4100€. To je 49200€ ročne. Toľko oberá Holíč len váš “známy” primátorský plat. V inom príspevku ste reagovali, že sa ako manager venujete Holíču takmer neustále. Ak je to pravda, kedy máte vôbec čas tieto peniaze utrácať? To nehovoríme o vašich iných nemalých príjmoch. Nebyť holíčanov, ktorí Vám zverili svoju dôveru, nič z toho by ste nemali. Vďaka nim ste sa stali milionárom! Ešte stále máte pocit, že vám Holíč niečo dlží? Keby bolo na mne, odklepol by som Vám 500€ brutto/mesiac, aby ste zistili, s akým pocitom chodia do práce dnešní živitelia rodín a v akej sú situácii. A vďaka týmto ľuďom, VY máte milióny! Čo ste pre nich spravili Vy??? Neviem si ani predstaviť, ako ťažko sa musí odchádzať z takejto pozície. Z vašich vyjadrení je cítiť obrovský strach. Zabudli ste však ešte na jednu vec…Ľudia, ktorí Mareka Šefčíka poznajú, vedia, že to čo ste napísali je hnusná odporná lož, ktorou sa z posledných síl škriabete ku Vášmu korytu!

Dominik Hudec

Nie som z holíča ale nedá mi nereagovať. Môžete mi to vytknúť, ako v komentári vyššie, ale nejdem komentovať politiku alebo ako vykonávate svoju funkciu.Marek ma učil 4roky v šaštíne, doteraz moje najkrajšie 4 roky. Býval som tam na internáte kde bolo veľa mimoškolských aktivit do ktorých sa on ako učitel zapájal. Je to ten typ človeka/učiteľa na ktorého nezabudnete do konca života a na ktoreho budete spomínať len v dobrom. Prísny ale vždy spravodlivý, s úžasnou energiou pre malé veci. Svoje povolanie učiteľa bral mimoriadne dôsledne. Nebol to ten typ učiteľa čo si len odkrutil svoje a haslo. Snažil sa do nás niečo dostat a svojím príkladom nám v prvom rade ukazoval ako byť dobrým človekom. Toto do mňa zasial, ak hladate odpoveď na svoju otazku vo svojom príspevku. Vaša polemika o jeho osobe je na hranici klamstva a zavádzania. Prirovnanie k inkvizitorovi a omáčky okolo slúžia len na vytvorenie zlého vonkajšieho obalu a zdiskreditovanie osoby.

Jakub Makovník

Nedá mi to. Musím sa zapojiť. Od kedy som skončil školu v Šaštíne nebol som s Marekom v kontakte takže neviem akým aktivitám sa momentálne venuje. Na škole som ho vnímal ako zásadového človeka, ktorý dokáže viesť konštruktívne dialógy aj so svojimi žiakmi (myslím si, že to nedokáže každý učiteľ). Venoval sa nám aj v rámci mimoškolských aktivít či už išlo o futbal, šach, medzi žiakmi obľúbený Cecil fest (večer venovaný sv. Cecílii – patrónke hudobníkov) alebo rôzne fyzikálne krúžky a žiaci ho mali radi. Vždy z neho išla energia, ktorú mal na rozdávanie. Pre mňa bol vynikajúcim pedagógom. Nie som z Holíča. Môže mi byť ukradnuté čo sa v Holíči deje. Ale nie je mi ukradnuté keď sa náhodne dočítam ako niekto osočuje človeka, ktorý bol v mojom živote prítomný 4 roky. Krátka doba? Možno, ale zanechala stopu. Pozitívnu stopu. Preto si myslím, že 12 rokov života v jednom meste nie je krátka doba.
Pán Zdenko Čambala, píšete: “Medzitým ste pracovali v Šaštíne a Malackách, kde si vydýchli, keď sa Vás zbavili. Zostali tam po Vás iba nedobré spomienky.” Budem trochu prízemný, aby som sa k vám aspoň trochu priblížil. O Marekovi Šefčíkovi očividne viete riť Paľovú. Nečakám od vás diskusiu, ale chcel by som prispieť k tomu, aby ľudia vedeli, že to čo píšete o Marekovi je holý nezmysel. Howgh

 

Pozn.: Článok je uverejnený ako poďakovanie učiteľa svojim žiakom. “Vážim si každého z vás a prajem vám, aby ste si zachovali svoje dobré srdcia. Ako kedysi naši predkovia, aj vy ste “povstali”. Síce v omnoho menšom “povstaní”, ale ja sa teším z tohto vášho “povstania”, ktoré o mnohom svedčí. Nie o mne, ale o vás. Vďaka.”

 1. Katarína Čulenová
  August 29th, 2018 at 22:59 | #1

  Vážený pán Šefčík,
  nepoznám Vás, neviem o Vás nič, ale náhodou som si prečítala Váš blog a žasnem. Pomaly 30 rokov od zmeny režimu a niektorí ľudia sa tu správajú ako moci páni, s ústami plnými rečí o demokracii. Slovami Karla Kryla ” vrah o morálke káže “. Prajem Vám, aby ste to všetko ustáli, máte veľkú podporu vo svojich bývalých žiakoch , okolia a hlavne rodiny. Prajem Vám veľa odvahy a aby konečne aj tu vyhrala slušnosť a morálka.

 2. Ladislav
  August 30th, 2018 at 13:56 | #2

  Ahoj Marek ako sa máš???

 3. Ladislav
  September 3rd, 2018 at 11:18 | #3

  Počasie nám napokon v Šašvári moc nevyšlo .

 4. Marek Šefčík
  September 4th, 2018 at 14:56 | #4

  Ahoj Laco. Nevyšlo v sobotu. Ale v nedeľu bolo super 🙂

 5. Marek Šefčík
  September 4th, 2018 at 14:56 | #5

  Ďakujem za podporu.

 6. Ladislav
  September 11th, 2018 at 13:45 | #6

  už sa teším na šaštínsku pútˇ aj tam niečo budeš moderovatˇ??? Bol som teraz pár dní v Tatrách prvý raz v živote nevedel som čo na Slovensku máme …… bol som na chate na Rysoch Popradskom plese Solisku .
  nech sa ti darí v Skalici

 1. No trackbacks yet.