…a už je to tu. Európsky súd pre ľudské práva sa nechal počuť, že Ivan bol vo väzbe nezákonne. Ale to by ešte nič nebolo. Horšie sa počúva dôvod. Amnestia. Áno, nikto sa tu nebaví o tom, či Ivanuška smrdí zločinom, alebo nie. Ide o to, že ho nemali vôbec v tejto veci vyšetrovať ani zadržať. Toto mi nesedí. Ja viem, že ide o zákony… tak potom tvrdím, že sú mimo. Tie, ktoré pripúšťajú akúsi amnestiu. Nepopieram, že môžu existovať prípady, kedy je potrebná, no podľa mňa je z princípu chorá. Čo je to za somarinu, že sa dostane k moci nový prezident a namiesto toho, aby obdaroval napríklad mamičky s deťmi na materskej, alebo trebárs aj nikoho, obdaruje kriminálnikov tak, že im udelí milosť? Čo je to za zákon, ktorý, v “medziprezidentskom” období dovolí nejakému judrlantovi (aj keď predsedovi vlády) zo 42 miliónového elektrického domu, svojmu kamarátovi ošetriť brudné ruky nepriestrelnými zábalmi značky Amnestia? Imunita a Amnestia si môžu ruky podať.

Arogantnosť Elektrikára zachádza ale ešte ďalej. Verejnosť vie, aký brud má Ivan na rukách (zábaly Amnestia boli chvíľočku dole a stopy prípadu zavlečenia prezidentovho syna doviedli vyšetrovateľov k nášmu Ivanovi). Napriek tomu vystupuje Elektrikár s tým, že štát by mal bývalého šéfa Sisky (to nechcela byť zdrobnenina mena cisárovnej Sisi) odškodniť nielen za nezákonnú väzbu, ale aj za poškodenie mena a cti! Toto je ďalší výsmech obyčajnému človeku. Nie aby to zaliezlo do tej svojej elektrárne a konečne preukázalo odkiaľ tých 42 melónov vzalo, ale bude tu otravovať vzduch takými chobotinami. Že sa nehanbí! Ale on si je istý, že si to môže dovoliť. Veď aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý by ho mohol nejako znepokojovať, je zatial ešte nezákon. A bolo by prekvapením, keby sa z tejto kategórie vôbec dostal. Keď ide o to, že je zákonom v tej zbierke pritesno, tak navrhujem, aby tento zákon-nezákon nahradil napríklad sestry Imunitu a Amnestiu.

Počuli ste niečo o tom, že nejaký náš politik sedí v base? Ak sa obohatia, ak zavlečú, ak spreneveria, ak klamú ľuďom do očí, ak pod cenu predajú, ak sa hrajú na skupinky, ak kupčia s hlasmi, ak sú podozriví z čohokoľvek, tak sa im stane nanajvýš to, že sú odvolaní z funkcie. To je trest? Zíde z očí, zíde s nahrabaným majetkom z mysle a môže si niekde na Bahami vyvaľovať šunky! A keď už prihára, tak sa do toho zapletú tie dve potvory Imunita s Amnestiou…

Takže furt ostáva to ironické “Čo bolo bolo, Ivan je nevinný. Čo bolo bolo, píšeme nové dejiny. Čo bolo bolo, my zostávame v kľude. Čo bolo bolo, ale čo bude?”