Srdce namiesto darov
Keď sme dospelí, dostávame darčekov pomenej. Niektoré si kupujeme aj sami. A tešíme sa. Ale už akosi ináč ako maličké deti.
Keď sme boli na “východe”, boli sme blahoželať babke k 78. narodeninám a potom aj na Anny k meninám prababke, babke aj tete. Otca som poprosil, aby vzal akordeón. Jednoduchý kvietok, dezert, čokoláda a veľké srdcia, ktoré chceli potešiť. Nie seba, ale predovšetkým oslávenkyne. Prišli sme k nim, zablahoželali sme, žartovali, smiali sa, spievali, spomínali. Babičky mali veľkú spontánnu radosť, ktorá sa prejavovala mnohonásobným ďakovaním, spevom, rozžiarenými očami a neskôr aj ľútosťou nad tým, že už musíme odísť.
Im stačila naša radosť, naša prítomnosť, šantenie detí k tomu, aby aj v ich dušiach koncertovalo šťastie. Popri všetkých zdravotných problémoch majú poklady vo forme detí, vnúčat, pravnúčat i prapravnúčat a to ich, celkom iste, hreje pri srdci. V každej, akokoľvek rozvetvenej rodinke, by mali byť rodinné oslavy, stretnutia, výročia o veľkých srdciach a nie o veľkých daroch. Úprimné objatie dieťaťa je mnohonásobne viac, ako akýkoľvek cenný dar, ktorý vám na pamiatku venuje. A naopak, drahocenné poklady, ktoré by ste ako dar dostali, sú v skutočnosti bezcenné, ak ich nesprevádza láska a úprimnosť. Som šťastný, že máme tieto babičky, od ktorých si v mnohom môžme brať príklad. V skromnosti, úprimnej radosti, nesení neľahkého kríža…
“Cetka Vagašova i šicke u Liščaka špievali. Na svatej Anny.”(pozn.: Moju prababku volajú Vagašová a o rodnom dome môjho otca starší ľudia dodnes hovoria “u Liščaka”)
“Ta temu verce, že nám bulo dobre… A vichodňarske ľudofky su najľepše.” 🙂
Stručná fotodokumentácia:
Som rád, že som ich mohol spoznat aj osobne…bol to pekny zazitok 🙂
aj ony sa potesili tvojej pritomnosti 🙂
No Marek, si to zas vystihol, tusim si to dam zdielat na FB 🙂