Prečo, Pane Bože, prečo?
Po voľbách sa karty rozdali jasne. Súdruh Fico dostal takú moc, že jednou rukou stláča v parlamente 83 hlasovacích gombíkov. Zo 150 “starostlivo” vybratých ľudí na kandidátke Smeru sa do lavíc parlamentu dostalo až 83. A vieme ešte akí kvalitní ľudia to sú. Okrem známych firiem z predošlých volebných období Kaliňák, Zmajkovičová, Jarjabek (nechcem menovať všetkých kvôli mrazivej dĺžke zoznamu), sa vynárajú nové kreatúry s pokrivenou chrbticou. Viď napríklad klamár Andrej Kolesík, ktorý do kamery bohorovne a arogantne klamal. Trápnosť Kolesíka na videu je tu.
Fico zavelí a neexistuje, aby sa nejaká “osobnosť Smeru” súdruhovi vzoprela. Ide o neschopné stádo, o čom svedčí napríklad aj to, že dostávajú zoznam otázok, ktoré sa majú premiéra v parlamente opýtať a z tohto zoznamu si vyberajú. Na týchto nemorálnych, nevýrazných, večne súhlasiacich poslancov je založený úspech Smeru. Tam názorová nejednota je neprípustným, neznámym pojmom. Vďaka tomu, že my, “prostý lid” sme odovzdali práve tomuto stádu enormné kvantá hlasov vo voľbách, dostali sme sa … no, veď vieme kam. Zatial to bolo celkom tiché, pomalé a postupné pridávanie polienok pod kotlom, v ktorom nás ako nič netušiace žaby súdruh varí. A keby sme aj niektorí dokázali precitnúť, videli nebezpečenstvo, je nás málo na zmenu… Voliči Smeru majú totiž tak otupené zmysly, že im nebude prekážať ani praženie na horúcom oleji. Varenie sa v postupne horúcejšej vode nemajú šancu postrehnúť.
Nebudeme si niečo nahovárať. Treba na plnú hubu povedať, že ekonomická gramotnosť národa asi nedosahuje závratné hodnoty. A ani sto profesorov by smerovoličovi nevysvetlilo, ako škodí súdruh a jeho kumpáni nám, ale predovšetkým našim deťom. Napriek tomu sa o to pokúsil Richard Sulík. Mnohé pomenoval natvrdo tak, ako to v skutočnosti je, keď obhajoval druhý dôchodkový pilier a varoval pred dokaličením dôchodkového systému, ktorý už 7,5 roka fungoval a o 2,5 roka mal začať prinášať prvé ovocie. Krivka počtu ľudí v dôchodkovom veku a tých, ktorí sú v produktívnom veku, je nebezpečne nastavená tým, že sa rodí málo detí a dôchodcov pribúda. Druhý pilier mal do budúcnosti postupne zabezpečiť to, že by na nás ako dôchodcov nerobili tí, ktorí sú v produktívnom veku, ale aby sme žili z vlastných dôchodkových úspor… Ale zbytočne sa tu ja ako neodborník snažím čosi vysvetliť. Richard Sulík to podal odborne a myslím, že odkryl realitu i nebezpečenstvo, ktoré z nej vyplýva.
Nech sa vám chce pozrieť nasledujúce video: sulík dal poslancom prednášku z dôchodkového systému
Nepresvedčil napokon poslancov, pretože tí následne druhému pilieru “dolámali hnáty”. Ale kto dokáže presvedčiť stádo teliat? My, naše deti i ich detí sa môžu tešiť. Vyzerá to skutočne na ďalekosiahlejší povzdych ako len – 4 roky v prdeli!
Doplnenie článku 14.8.2012
S tými dôchodkami to je problém, ktorému často dosť dobre nerozumieme alebo nechceme správne rozumieť. Už v auguste 2010 som napísal tento článok, v ktorom si spomínam na veľmi dobrý návrh zákona z toho istého roku, ktorý ale neprešiel a debata o ňom utíchla ešte skôr ako začala. Dnes som ale narazil na článok jedného z navrhovateľov tohto zákona, ktorý naznačuje opäť o čo šlo a myslím, že by sa politici mohli týmto vážne zaoberať. Ináč sa skutočne budeme točiť na mieste, prípadne sa vrátime k ficokomunizmu – jedna strana, jedna zdravotná poisťovňa, jeden bača, veľa oviec, málo slobody… Článok Vladimíra Palka aj o “rodičovskom” dôchodkovom pilieri je tu – klik.