Ako som spomínal, obdivujem týchto dvoch ľudí. Otec má, síce, nejakých 45 maratónov v nohách, ale kde sa tá energia, sila a vytrvalosť berie v mojej mame? Pritom otec bude mať v septembri už 55 a mama 52 rokov. Oco mi raz hovoril, že človek toho znesie veľmi veľa. A keď si myslí, že to už ďalej nejde, ešte raz toľko vydrží! Niečo podobné maratóncom, pred jedným Košickým maratónom, povedal istý tréner:”Bežte naplno! A keď už nebudete vládať, vtedy ešte pridajte!”

A vždy, keď sa z takej dovolenky ozvú, aj po nej, keď prídu domov, ešte dlho ospevujú krásy našej prírody – Slovenský raj, Nízke Tatry, Vysoké Tatry,… – skvosty.

Ďakujem Bohu, že mám takých rodičov. Že mám rodičov, ktorí žijú svoj život naplno, žijú jeden pre druhého, vychovali päť detí, tešia sa z každého nového dňa a milujú prírodu. A cez ňu aj jej Tvorcu.

“Mama, oco vďaka. Skutočne ste pre mňa, pre nás, povzbudením a príkladom!”

P.S.: Pre znalcov ešte uvádzam ich tohtoročnú trasu tak, ako mi ju nadiktoval oco do telefónu. Aspoň niektoré záchytné body…

Strečno, Suchý Vrch, Malý a Veľký Kriváň. Smilovské Sedlo, Kraviarske, Baraniarky, Sokolie, Tiesňavy, Terchová. Dolné a Horné Diery, Sedlo Medyirosutce, Sedlo Medziholie, obec Štefanová. Vrátna, Smilovské Sedlo, Chleb, Poludňový Grúň. Stoh, Sedlo Medziholie, Veľký a Malý Rosutec, Zázrivá. Kubinská Hoľa, Oravská Magura, Šubovka, Podbiel. Nižná na Orave, Skorušinské Vrchy. Termálne kúpalisko Oravice. Brestová, Zuberec. Sedlo Palenica, Brestová, Salatín, Skriniarky, Spálená, Pachoľa, Baníkov, Žiarska chata. Žiarske Sedlo, Baranec, Mládky. Račková Dolina a po Tatranskej Magistrále cez Podbanské a Tri Studničky na Štrbské Pleso. Popradské Pleso, Sedlo pod Ostrvou, Batizovské a Belické Pleso a napokon Starý Smokovec.