Home > politické komentáre, kritika, spoločnosť, kultúra, šport > Tých pred nami bolo viac… problém.

Tých pred nami bolo viac… problém.

Jedna generácia odchádza z aktívneho života, druhá nastupuje a tretia sa práve rodí. Každý z nás, ktorí sme v produktívnom veku, mal viac či menej vydlaždenú cestu k vzdelaniu, kariére, úspechu, práci tou predošlou generáciou. A tak je to vždy. Nebyť tých pred nami, ich lásky, ich práce vo výchove, ich investície do svojich detí, by sme neboli tam, kde sme. To budeme tiež  odovzdávať svojim deťom a tie zasa tým svojim…

Demografická krivka vyzerá v našej krajine (ale nielen tu) veľmi hrozivo. Predošlá generácia je tak vždy početnejšia, ako tá nasledujúca. A vzniká prirodzene problém s financovaním dôchodkov. Už predficovská vláda riešila tento problém. Pokiaľ predtým ľudia v produktívnom veku zarábali takpovediac na dôchodky súčasných dôchodcov, dzurindovci hodili zodpovednosť na ľudí za vlastný dôchodok. Čiastočne. Tí, ktorí chceli, mohli vstúpiť do druhého, alebo aj tretieho piliera a šetriť si tam na vlastný dôchodok. Súdruh Fico sa ale zastrájal aj túto akú takú ale reformu dôchodkového systému zbúrať. Našťastie išlo aj v tomto len o jeho veľkohubosť a …skutek utek.

Stále sme však v štádiu, kedy treba dôchodkový systém riešiť. Nedá sa nanútiť ľuďom, aby mali viac detí, treba teda zabezpečiť dôchodky inak. Riešenia sa ponúkajú… Ako päsť na oko pôsobia takzvané výsluhové dôchodky policajtov, vojakov, ktoré sa vypočítavajú podľa jediného roka praxe, a to podľa toho, kde dotyčný zarobil najviac. Navyše sa im do nejakých 15 odpracovaných rokov započítava aj štúdium, takže ich skutočná práca v službe trvá niekedy len 8 rokov. 32 či 35 roční dôchodcovia! Mne to vonia Gréckom. Potom ešte pracujú v súkromnom sektore, ako esbéeskari a podobne a popri plate, berú od štátu nemalé dôchodky. Osobne nechcem, aby bezpečnosť štátu, nás občanov mala na starosti prestárnutá armáda, alebo policajný zbor. Ale chlap v 50-tke je ešte myslím súci na vykonávanie mnohých funkcií v týchto zložkách… Na druhej strane sa u ostatných ľudí posúva dôchodkový vek až k absurditám. Bude problém vôbec sa dožiť dôchodkového veku. 70 ročný automechanik, zvárač, učiteľ, murár,…

Pred pár rokmi, tuším, že KDH, malo návrh, ktorý sa mi páčil. Odvtedy to nejako vyprchalo. Dúfam, že to v tomto volebnom období skondenzuje a padne z toho nejaký dáždik. O čo šlo? Tak, ako som spomínal na začiatku -rodičia, ktorí vychovávajú svoje deti, platia im školy, vedú ich k pracovitosti, k hodnotám, by mali byť za svoju starostlivosť odmenení v dôchodku. Čím viac investovali do svojich detí, tým majú deti lepšie vzdelanie, zamestnanie, plat. Až na výnimky tu platí priama úmernosť. Tiež čím viac detí, tým viac námahy zo strany rodičov. Prečo by nemohla časť platu detí (napríklad 1 %) putovať priamo ako prilepšenie k dôchodku pre rodičov. Tí s úspešnejšími deťmi by si prilepšili viac, tí ktorých deti nepracujú vôbec. Je to zlý návrh? Treba to vypracovať, dotiahnuť, doladiť.  Znova ide o riešenie čiastočné, ktoré ale pomôže a je i motivačné. Ale nech je aké chce, určite nie je tak trápne a primitívne, ako bola vianočná tisíckorunáčka – ficovka, ktorou sa zalepovali dôchodcom oči.

 1. Peter J
  August 27th, 2010 at 21:25 | #1

  Ja si myslim, ze je to urcite spravny navrh, urcite by rodicia co maju deti a do nich peniaze namahu a aj lasku investovali, mali byt zvihodneni oproti tym, co sa rozhodli deti nemat.

 2. August 30th, 2010 at 07:49 | #2

  Ale zaujímalo by ma, ako by si určoval, kto sa “rozhodol deti nemať” a kto ich nemôže mať z akéhokoľvek dôvodu?

 3. Marek Šefčík
  August 30th, 2010 at 09:49 | #3

  slavo, ved to je uplne jedno v tomto pripade. rodicia, ktori nemali deti, alebo napr. jedno sa, bez ohladu na dovody, namahali s vychovou a financnym zabezpecenim deti menej, ako ti, ktori mali deti napriklad 5.

 4. Lubomir Piala
  August 30th, 2010 at 12:43 | #4

  zdravim ,plne s Vami suhlasim len sa mi zda ze nikto to nema odvahu presadit. Je to malo popularne a kazda strana ci hnutie sa radsej prezentuje populizmom ,preto vzdy volim tych menej populistickych.
  Uz sa tesite na skolu?
  Bezi to a je po prazdninach, Tomas sa uz nevie dockat.
  Prajem pekny a pozehnany den.

 5. Marek Šefčík
  August 30th, 2010 at 12:53 | #5

  lubomir, zdravim vas… vdaka za reakciu. no … ja sa az tak do skoly netesim 🙂 povinnosti , tematicke plany a tak. ale oddychu uz bolo dost a treba aj pracovat. na studentov sa ale celkom tesim.

 6. Mária Chrvalová
  September 14th, 2010 at 22:59 | #6

  Dobrý článok. Áno, rodičia často vydláždia cestu deťom, aj nám pomohli pri kúpe domu a stále nám pomáhajú, lebo by sme nemohli dôstojne žiť. Som 16 rokov doma a vychovávam 5 detí, nemôžem nastúpiť do práce, čo ako by som chcela, viac ako na peniazoch mi záleží na deťoch. Niekedy sa síce cítim neohodnotená a možno by som bola spokojnejšia, keby si štát moju prácu vážil, že vychovávam ľudí, budúce pracovné sily. KDH malo dobrý nápad, snáď sa im niečo v tej vláde podarí.

 1. August 14th, 2012 at 13:21 | #1