Home > školstvo > Tvrdý byznys

Tvrdý byznys

Dakedy mal kravu, vyrobil mlieka, tvarohu, masla. Narobil sa jak taký kôň na lúke s kosou pri dorábaní sena. S vidlami v ruke pri odpratávaní hnoja. Tŕpol, keď bola teľná a malo prísť na svet teliatko, len aby sa nič nestalo. A spieval si pri tej tvrdej robote. (Mimochodom som vďačný za to, že som k takej robote, keď sme mali kravu, pričuchol.) Keď bolo dosť pre neho i pre jeho rodinu, tak voľačo predal. Aby aspoň na pšenicu zarobil…

Takto poctivo to niekedy skutočne bolo. Mozole živili rodinu a zarábali korunku ku korunke ak sa darilo. Skromnosť nie je hanbou. Ani chudoba. Hanbou je kradnúť. A mne sa vidí, že sme sa dostali medzi príliš veľké množstvo žralokov, ktorí nemajú problém uliať si. Sme tak nastavení a tak potom hrabeme. Fungujem v školstve už nejaký sedemnásty rok. V školstve to je rovnako choré, ako v iných oblastiach. Prezeral som si najnovší katalóg firmy ponúkajúcej učebné pomôcky a povedal som si, že napíšem tento (možno) bezvýznamný článok. Možno sa nič nezmení, ale dám to vonku, lebo ma to trápi už roky.

Začnem knihami. Nemyslím, že všetci učitelia budú mať podobný názor ako ja, ale ja ten svoj pohľad skúsim stručne vysvetliť. Videl som na vlastné oči, ako haldy novučičkých kníh končili v kontajneri. Prichádzajú ďalšie a ďalšie a niet to kam dávať. Ak by sa z nich dalo učiť, to by bolo asi v pohode. Lenže tým, že každá škola má svoj vlastný Vzdelávací program, svoje vlastné plány, nekorenšponduje preberané učivo presne s obsahom knihy. Stalo sa, že som v jednom ročníku potreboval aj nejaké témy z fyziky z inej učebnice, ktorú mali žiaci vo vyššom ročníku, niektoré témy som nepotreboval vôbec, iné mi chýbali. Komplikuje to učiteľovi prácu.
Ja viem, na 1.stupni ZŠ, možno aj na druhom, sa kniha hodí. Ale na strednej škole, či gymnáziu v dnešnej dobe nie je problém učiť aj bez učebnice. Je množstvo zdrojov, ktoré žiaci i učitelia majú k dispozícii.
Knihy sú však tvrdý byznys. Vyhráte výberové konanie na napísanie knihy. Učebnice. Pustíte sa do toho (alebo to už máte dopredu spracované) a dostanete prašule za svoju prácu. A zarobíte, lebo školy si vašu knihu nakúpia vo veľkom. potom zistia, že to až tak dobré nie je, že existuje niečo lepšie, …

Riešenie? Spracovať nie učebnice ale učebné texty a prílohy po jednotlivých témach s rôznymi úrovňami. Učiteľ, v dnešnej počítačovej dobe, nemá problém žiakom povedať, že na stránke ministerstva sú štyri verzie spracovania geometrickej optiky a my budeme pracovať podľa tej tretej. Jeden žiak si to stiahne na usb, iný si to vytlačí, iný spoznámkuje postupne do zošita, … Proste zadať šikovným učiteľom, aby všetky predmety spracovali po tematických celkoch a úrovniach tak, aby sa z toho dalo učiť ako z učebnice. Akokoľvek, učiteľ i žiaci by mali čo potrebujú, nevyhadzovali by sa tony kníh a nemíňalo by sa zbytočne toľko papiera. Uvedomujem si, že v niektorých vyučovacích predmetoch môže byť situácia i požiadavky odlišné, ale myslím, že by sa podobne dal riešiť každý predmet (nepočítam napríklad telesnú 🙂 ).

Určite som nevymyslel nič prevratné. Viete prečo to nefunguje takto? Ja neviem. Ale mám množstvo dôvodov myslieť si, že by stratili tvrdý byznys tí, ktorí píšu učebnice, vydávajú učebnice, tlačia učebnice a odvážajú učebnice v kontajneroch do zberu.

Poďme na učebné pomôcky. Pomôcky na fyziku sú problémom. I na chémiu, či biológiu. Často majú školy iné priority. ale netreba sa čudovať. Tu je v havarijnom stave telocvičňa, tam zateká do učebne, hentam treba toto a tamto a peňazí nieto nazvyš. Používajú sa potom kadejaké archaické pomôcky, alebo si učitelia, ktorým to nie je ľahostajné, niečo aj sami zoženú, nakúpia. Predstavte si, že si do školy dovlečiete niečo svoje. Nedajbože nech sa niečo stane. Chceli ste dobre, ale ste vo veľkom priekaku. Tak potom radšej siahnuť po poriadnych certifikovaných pomôckach. Lenže tie sú fakt drahé jak sviňa.

Ak nejaká škola dostane dotáciu na vybavenie nejakej učebne, tak pri pohľade na sumu si poviete – paráááda. Ale keď nazriete do katalógu oficiálnych učebných pomôcok a začnete si to spisovať zistíte, že to nie je až tak veľká suma, ktorú máte k dispozícii. Ja myslím, že na tom zas niekto uplatňuje nekompromisný tvrdý byznys. Veď posúďte sami. My sme sa na tom smiali, že toto už nemôže byť normálne.

Vyfotil som si z katalógu dve demonštračné pomôcky na biológiu. Sú z nejakého plastu. Jedno je kvet jablone a druhé klíčiaca fazuľa. Myslíte si, že za tú cenu to bude minimálne spievať a tancovať? Aj ja som si myslel. Ale nie je to pravda. Obyčajné statické modely.

Kvet jablone za takmer 550 € - no nekúp to!

Kvet jablone za takmer 550 € – no nekúp to!

 

Na klíčiacu fazuľku sa deti kuknú za vyše 1350 €

Na klíčiacu fazuľku sa deti kuknú za vyše 1350 €

 

Poďme ďalej. Listovaním v katalógu pomôcok na fyziku ma zaujali drahé pružinky. Také špeciálne i také obyčajné v silomeroch…

Peknú pružinu si zaobstaráte za nejakých 26 €

Peknú pružinu si zaobstaráte za nejakých 26 €

Obyčajné silomery - každý za viac ako dvacku.

Obyčajné silomery – každý za viac ako dvacku.

Chodíte občas do Lidlu? Tam nájdete všeličo. Raz športové oblečenie, inokedy pracovné nástroje, alebo aj digitálne váhy. Cenovo môžu len závidieť tým z učebných pomôcok. Nedá veľkú námahu nájsť na internete podobné váhy za omnoho nižšie ceny.

Váhy z katalógu, v ktorom majú zakázané byť lacnejšie :)

Váhy z katalógu, v ktorom majú zakázané byť lacnejšie 🙂

No a to, čo som našiel v katalógu a chcem tu prilepiť na záver, dokresľuje tú chorobu, ktorou trpí školstvo tiež dosť výstižne.
Je pri tom dokonca napísané – Pre druhý stupeň základných škôl. Ktosi z obyčajného styroporu vyrobí pánske prirodzenie a predáva to ako učebnú pomôcku školám. Dáva na to dokonca množstevnú zľavu. Pre celú triedu 20 kusov za 121,84 €. Neviem, či by to škola nemala kúpiť pre každú triedu jednu sadu!

Je mi z toho zle. Jeden pán mi nedávno povedal, že som “ultrakonzervatívny kresťan”. A myslel to negatívne. Ak sa to prejavuje tak, že napríklad odmietam niečo také, tak som rád. Lebo tu netreba kresťanstvo, ale stačí iba zdravý rozum a musí človek vidieť, že je to zvrátenosť. Nuž čo? Školstvo len odráža to, aká je naša spoločnosť. Pozrime sa okolo seba. Je mi z toho smutno. Veľmi smutno.

Škoda dávať popis

 

Dakedy si zarobil poctivo a čestne. Mal role, alebo kravu, alebo aj aj, alebo pomáhal ľuďom stavať domy, alebo oral s koňským záprahom… Dnes je to však iné. Je mnoho tých, ktorí chcú silou mocou zarobiť rýchlo a veľa. A nezaujíma ich ani to, že to prevracia zdravý rozum naruby. Tvrdý byznys je tvrdý byznys. Ufff.

Categories: školstvo Tags:
  1. Žiadne komenty
  1. No trackbacks yet.