Home > spoločnosť, kultúra, šport > To sme celí my

To sme celí my

foto: TASR, Milan Kapusta
Na našom Slovensku je množstvo historických skvostov. Napriek tomu ich často ignorujeme a chodievame sa kochať tými zahraničnými. Na Slovensku je nádherná príroda, ktorú ani sami nepoznáme. A aj tak radšej prekračujeme hranice a chodievame prírodné krásy hľadať k susedom. Sme maličká krajina, v ktorej sa nachádza množstvo krás, na ktorých návštevu či spoznanie ľudský život nestačí. Na druhej strane si mnohokrát to naše bohatstvo likvidujeme sami. Chýba nám akási hrdosť na to všetko, chýba nám snáď až elementárna slušnosť a úcta k tomu všetkému. A je to na škodu. Aj kultúrnych, alebo športových úspechov tu máme dosť. No pri prvom neúspechu na ne zabúdame. Nevieme byť vďační ľuďom, ktorí mnohé dosiahli, tým, ktorí reprezentujú Slovensko na poli hudby, divadla, športu a podobne. Skôr sa v nás ozýva závisť ako dobroprajnosť a vďaka…

Aj dnes sme na našom malom Slovensku mali unikát svetového meradla. Kto to zaregistroval? Tak ako každú prvú októbrovú nedeľu, aj túto sa bežal Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Metropola východnej časti našej krajiny usporiadala už 87. ročník tohto podujatia. Viete v čom je raritné a výnimočné? Nie v tom, že tam dnes padol traťový rekord. A ani v tom nie, že sa tam stretli vytrvalci muži a ženy, ktorých zdobí pevná vôľa, odhodlanie, obrovské úsilie prebehnúť tých niečo vyše 42 kilometrov. Veď aj inde vo svete sa behávajú maratóny, aj inde sa stretávajú takí obdivuhodní športovci. Dokonca sa Košický maratón v počte účastníkov napríklad takému New Yorskému, dokonca ani Pražskému maratónu nemôže ani porovnať. A predsa sme výnimoční. Máme maratón, ktorý je najstarším maratónom v Európe! Pokiaľ ide o svet, tak tam je košičák na druhom mieste hneď za Bostonským maratónom. V Košiciach sa rok čo rok stretávajú maratónci (s výnimkou vojnových rokov) a stretli sa už 87. krát. Je to super.

A čo my na to? Totálna ignorancia. Zapol som si ráno televízor, že na to mrknem. Kde inde, ako na športovom kanále stv? Ale stv3 – ka na mňa vyzjapovala len ten monotónny myslím, že 1000 hertzový tón. Prepnem na dvojku – ignorácia. Ja viem veľmi dobre, že nemáte v tej televízii peňazí, ale toto ste mali dávať. Načo je potom ten športový kanál, keď podujatie svetového mena ignorujete? Náplasťou má byť necelá hodina zostrihu dnes popoludní… Nebuďte smiešni. Pozerať športový prenos v priamom prenose a zo záznamu, je pre športového fanúšika neprekonateľný rozdiel.

Škoda, že nedokážeme byť zdravo pyšní na to, čo tu máme. Ďakujem organizátorom maratónu za ich vytrvalú prácu, prípravu podujatia a za ich zanietenie. Bežcom, a to všetkým, blahoželám k ich výkonom. V maratóne je totiž víťazom každý, kto dobehne do cieľa.

Ešte pridávam fotografiu, ktorá nepotrebuje komentár… polmaratónec Tibor Vaňo, rok narodenia 1925 (foto: TASR, M. Kapusta)

Categories: spoločnosť, kultúra, šport Tags:
 1. standy
  Október 3rd, 2010 at 22:14 | #1

  Obdivu- a uctyhodny pan Vano. Neuveritelne. Mna by tusim tromfol

 2. Október 7th, 2010 at 10:27 | #2

  Takúto ignoranciu poznám. Nevážime si ľudí čo niečo robia pre niekoho.
  Na mojej aktivite to tiež poznám. Už 3 roky robím futbalové turnaje pre najmenších. Aj napriek mojim pozvánkam neprišiel nikto z mestskej radnice sa pozrieť. A na obyčajný šenkový turnaj príde primátor aj s kamerou. Prečo to tak je? Že vraj nerobím pre Iskru. To je odpoveď. Totálne nepochopená výchova najmenších futbalistov.
  jazdíme po turnajoch a aj ich vyhrávame,robíme dobré meno Holíču a čo z toho máme? Nič. Od mesta sme nedostali na anšu aktivitu ani cent. To si tieto malé deti zaslúžia?
  No nič,musím sa biť ďalej.

 3. November 27th, 2010 at 08:16 | #3

  Nuž čo tak spomínam málokedy dávali priamy prenos, košické štúdio je limitované kapacitou ľudksou i finančnou. Záznam si pamätám, že dávali i predtým. Zaujímavý je projekt zlúčenie STV a SRo to by mohlo viaceré veci zefektívniť a zprofesionalizovať.

 1. No trackbacks yet.