Takí istí

Prečo navrhuje Trnku Smer je pochopiteľné. Povie mi niekto, akú má motiváciu takto konať proti vôli ostatných partnerov v koalícii SDKÚ? (foto: topky.sk)
Viac ako tri mesiace tu nevládne súdruh Fico so svojimi dvoma poskokmi, ale nie je pravda, že by mu preto chýbal dôvod na úsmev. Po tom, ako mnohí hodnotia prvých sto dní tejto vlády, voličom Smeru sa rozviazali jazyky a už ich začínajú bolieť ukazováky a lícne svalstvo z toho, ako intenzívne poukazujú so širokým úsmevom na zaváhania, či kauzy tejto vlády. Ja osobne mám s tým dosť veľký problém. So súčasnou vládou a jej správaním. Po voľbách som patril medzi tých nadšencov, ktorí si výsledky a následné zostavenie dnešnej vlády, započítali aj ako svoje voličské víťazstvo.

Momentálne som znechutený a unavený. Obhajoval som ich. A dochádzajú argumenty. Som bombardovaný námietkami ľudí, ktorí kašlú na rozlišovanie miliárd rozkradnutých minulou vládnou garnitúrou a kauzami, v ktorých ide “len” o milióny. Počet núl tu nerozhoduje. Im je to jedno. Majú príležitosť zdvihnúť ukazovák a vysloviť to vytúžené – “Všetci sú tam rovnakí! Všetci kradnú! Nebuď naivný.” – a s radosťou to spravia. Kauzy, ktoré mala predošlá vláda, myslím tie, v ktorých nešlo o peniaze, ale o ľudí, ich paradoxne nezaujímajú. Akoby človek, jeho dôstojnosť, jeho česť, šťastie, bol omnoho menej ako pár metrov nejakých ciest. Je hrozné to, že ani Hedviga, ani bratia františkáni, ani kazašská novinárka, ani všetci, ktorým vyvlastnili majetok, nemôžu morálne diskvalifikovať ficovládu. Ficovolič takéto ignoruje a slepo nasleduje súdruha aj naďalej. Peniaze. To je, podľa nich, tá najnaj hodnota. Škrty? Neprichádza do úvahy! Keď tam bol on, tak “sa na ľuďoch nešetrilo”. Áno, na tých čo žijú momentálne v tejto krajine (a sú momentálne voličmi) určite nie. Oni šetrili, ba čo viac, zadĺžovali tých, ktorí sa ešte len narodia. Ale koho to trápi?

Zbytočne písať o tomto viac. To nepadá na úrodnú pôdu. Všetky moje námietky sú rozdupávané na prach. A predsa čosi zabralo. Aspoň sa ten človek zamyslel vtedy, keď som mu odpovedal protiotázkou. “Čo ak by bola Hedviga tvoja dcéra? Čo ak by pošpinil Kaliňák s Ficom tak isto tvoju dcéru?”…

Veta “Všetci sú tam rovnakí” ale rezonuje čoraz silnejšie. A ja jej rozumiem. Sľubovaná slušnosť, pretočenie kormidla morálky v politike a nasmerovanie tým lepším smerom zatiaľ ďaleko zaostávajú za očakávaním. Pani premiérka a predsedovia koaličných strán, vy predsa nemôžte byť len o kúsok lepší ako boli tí pred vami. To nestačí. Vy sa musíte usilovať byť morálni, čestní. To, že sa už pár káuz týkajúcich sa peňazí dostalo na stôl je pravda. Preto vás označujú vaši neprajníci za rovnakých, alebo ešte horších. Ja si však stále myslím, že je medzi vami a nimi obrovská priepasť. Lenže teraz sa niektorí z vás chystajú spraviť niečo, čo sa bude rovnať politickej diskvalifikácii vystavenej od vlastných voličov a sympatizantov. SDKÚ navrhla na post generálneho prokurátora Trnku, ktorého podporuje aj Ficov Smer. Pýtam sa prečo ho navrhla? Presne toho Trnku, ktorý “pomohol” roky rokúce nedoriešiť niektoré z vyššie spomínaných káuz. Presne toho Trnku, ktorý je pre zvyšok koalície neprijateľný. Smer a SDKÚ nespája len tento návrh. Tieto strany majú podozrivé financovanie, ktoré práve Trnkova generálna prokuratúra nedoriešila. Aspoň si nespomínam, aby niekto potvrdil, že v prípade SDKÚ sa lístok pohol bez vetra a ani na to si nespomínam, že by niekto potvrdil, že hlas podobný Ficovi je Ficov. Žeby práve tieto veci boli motiváciou zatrnkovať to tam?

SDKÚ už Trnku navrhlo. Z toho by sme sa, voliči koalície, snáď dokázali, s prepáčením, vyzvracať a možno by sa nám uľavilo, nebyť “úspešnosti” druhého kroku. Druhým krokom je voľba, po ktorej keď sa bude oslavovať trnkovicou, niektorých koaličných voličov určite čaká dlhá, prinajmenšom sedemročná choroba. Pre koalíciu by to malo, podľa všetkého, znamenať okamžitý infarkt. Fico sa usmeje dookola hlavy, okašle (ako už neraz) Slotu a podá tie “správne” lieky Dzurindovej SDKÚ a tá by sa mu mohla odvďačiť úlohou poskoka v nasledujúcej vláde.

Neverím, stále neverím, že by sa mohol naplniť tento scenár. Verím, že máme vládu, ktorá cíti s touto krajinou, ktorá je rozumná a nepripustí nič podobné.

“Kvôli peniazom na vás budú pľuť ficovoliči. Kvôli takýmto nemorálnym krokom sa vám chrbtom otočia tí vlastní.”

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
 1. Roman
  Október 25th, 2010 at 23:06 | #1

  Dzurinda už veľmi dávno prekročil prah seriózneho politika. Spomeňme si na kauzu “skupinka”, odvolanie šéfa NBÚ, pochybné kamarátsvo s Palackom …Pred voľbami sa schoval za Radičovú a teraz ma parádnu funkciu ministra a opäť svojimi zákulisnými ťahmi komplikuje život celej koalície, ako to bolo v rokoch 2002-2006 keď bol premiér!

 2. lubomir piala
  Október 26th, 2010 at 08:25 | #2

  zdravim, scenar ktory ste nacrtli – spomenuli mrazi aj mna . Ak nevyhra zdravy rozum tak Slovensko sa bude spamatavat ako po zemetraseni. Panovi Dzurindovi chuti moc a vie sa obracat,podla mna skusa co si este moze ako seda eminencia dovolit.Modlime sa aby to dopadlo dobre .Prajem pozehnany den.

 3. Mária Chrvalová
  November 9th, 2010 at 23:47 | #3

  Chcem veriť týmto politikom, že im záleží na našej krajine. Miki – viacerí sa v ňom sklamali.

 4. mathew
  November 11th, 2010 at 17:41 | #4

  Je smutné, že po takej kauze ako je p.Malinová(Žáková), po takom hrubom zlyhaní niekto navrhne Dobroslava Trnku ako generálneho prokurátora. Dzurinda sa jasne vyhranil bratríčkovaniu so Smerom po zverejnení jeho rozhovoru z roku 1998, takže iné ma nenapadá len si myslieť že morálna skleslosť a zatajovanie(neriešenie) citlivých káuz stoja za to aby navrhli takého človeka ešte raz. Tým čo majú niečo za golierom to vyhovuje, ale keby použili len kúsok empatie tak by im muselo prísť na zvracanie zo samých seba.

 5. acilas
  November 21st, 2010 at 10:29 | #5

  Dzurinda z Miklošom už mali byť dávno na politickom dôchodku!!!! Svojou spupnosťou a aroganciou, svojimi kauzami nepatria už dávno na politicku scénu. Robia zlý imidž SDKÚ je to verejným tajomstvom!!! Jediné čo im ide je nadúvať sa ako moriakom.

 1. No trackbacks yet.