Home > rodinka, viera, život, smrť, ... > Ta ja už nepamätam

Ta ja už nepamätam

foto: my.opera.com
Začína nám dušičkový víkend. Zároveň si už školáci užívajú prázdniny. Ideálna príležitosť nielen spomenúť si na blízkych, ktorých putovanie po tejto Zemi dávnejšie, či len v blízkej minulosti skončilo, ale tiež navštíviť príbuzných, potešiť ich, porozprávať sa, zaspomínať,…

Ani my nie sme výnimkou. Zo západu Slovenska sme sa s rodinkou v nekonečných kolónach presunuli na východ, kde siahajú naše korene. Tu odpočívajú tí, ktorých sme mali radi, tu žijú tí, ktorí sa úprimne tešia našej návšteve. Včera som bol navštíviť moju 95 ročnú prababku a 77 ročnú babku. Pristihol som ich pri obľúbenej činnosti. Čumeli na televízor. Zapnutý. A čo v ňom bežalo? V mojej rodnej obci je taká raritka. Pre starých a chorých cez káblovú televíziu ide každý deň priamy prenos svätej omše z nášho kostola. A to predsa nemôžu tie dve Aničky zmeškať. Nevládzu už ísť a byť prítomné na omši, ale zapájajú sa, odpovedajú aj keď sedia doma v pohodlnom kresle.

„Ta jak še mace babičky naše“ – opýtal som sa, keď som jednu z nich objal. „Ta co už my?“ – odpovedala babka svojsky. „Ale co vy?“ – dodala. „My dobre. Ale čul som, že sce buli v nemocnici!?“ – dodal som k odpovedi ďalšiu otázku. Babka sa na chvíľu zamyslela, zahľadela sa na mňa a po chvíľke zo seba dostala – „Ta ja nepamätam.“  Aspoločne sme sa rozosmiali. „Ja už glupnem, Marek.“ – dodala ešte… Na tom sa dobre pobavila aj jej mama, moja prababka, alebo ak chcete praprababka mojich detí. „My sme také jednaké. Ket nemáme Hanku (môjho otca sestra), ta tu pohyňeme.“ – skonštatovala s tradičným úsmevom prababka.

Mám ich rád. Rád k nim chodievam. Rád sa s nimi bavím. Napriek ich vysokému veku, sa nezabúdajú usmievať. To, že si už nepamätajú, že spadli, boli kvôli tomu v nemocnici, nie je len predzvesťou toho, že už fakt zabúdajú, ale aj dôkazom toho, že poranená noha už je v poriadku a nebolí.

Na zosnulých si spomenieme, občas sa za nich pomodlíme, ale títo naši živí starkí, tiež čakajú na naše návštevy, milé slovo, povzbudenie. Ale keď mi znova a znova opakujú, že sa za moju rodinku dennodenne modlia, fakt neviem, kto je z tej návštevy viac povzbudený. Moje Aničky, alebo skôr ja?

V tomto čase „Bože, prosím za duše zosnulých a ďakujem ti za živých.“

napísané pre www.nahrane.sk

Categories: rodinka, viera, život, smrť, ... Tags:
 1. zuza kamenka
  Október 31st, 2010 at 21:30 | #1

  krasne, Marecku,…a veru mas pravdu, tito zivi nas potrebuju viac ako mrtvi…tiez by som radsej sla pozriet dedka domov, ako na hrob :-(, dalo sa ja castejsie ale “nikdy nebolo casu” :-((((

 2. lubomir piala
  November 4th, 2010 at 07:52 | #2

  zdravim ,som tiez toho nazoru ze treba si zivich vazit a ctit a navstevovat.
  Za mrtvych sa treba modlit,ked vidim tie prehnane parady na cintorinoch, myslim ze uprimna modltba da viac nebohemu ako tie zalahy vsetkeho mozneho a nemozneho co niekedy posobi ako gyc.
  Piste dalej ,rad citam vase prispevky .
  Prajem pozehnany den.

 3. Mária Chrvalová
  November 9th, 2010 at 23:39 | #3

  Veľmi milé, dojalo ma to k slzám.
  Aj my s deťmi, hoci niet času, ale navštívime moju mamu a je to vždy požehnaný čas, oddýchnem si tam /aktívne, pri inej činnosti/ a niekedy sa zasmejeme a zaspomíname. Je to určite dobré pre deti, aby vedeli, kde sú ich korene.
  Želeám vám krásne prežité chvíle v kruhu vašej rodiny.

 1. No trackbacks yet.