Sviečková

svieckova (foto: upn.gov.sk)

svieckova (foto: upn.gov.sk)

25.3.1988 je staršia sestra, ktorá v svojej popularite v našich novodobých dejinách výrazne ustupuje tej o rok a pol mladšej s menom 17.11.1989. Staršia je mierna, tichá, jej pery odriekajú tichú modlitbu. V ruke žmolí guľôčky nenápadnej ale o to silnejšej zbrane. Okrem ruženca schovaného vo vrecku drží malú sviečku s krehkým plamienkom. Mladšia nie je agresívna, to nie. Ale dokáže zakričať, bojovať za vznešené ciele a drží v ruke transparent s odvážnym heslom. Nebyť staršej, nenarodila by sa ani tá mladšia, ktorá v misii svojej sestry pokračovala a dosiahla skutočne veľké víťazstvá. Niekto ju nazval Nežná a toto meno sa celkom ujalo.

25.3.1988 má už 30 rokov a hovoria jej žoviálne aj Sviečková. Pravda a Sloboda veľmi trpeli. Nežilo sa im ľahko. Cítili na svojich hrdlách nepríjemný stisk chladnej ruky štátnej moci. Dusili sa, ale žili. Milovali sa. Všetci vedeli, že patria k sebe. Z ich lásky sa narodila Sviečková. Od začiatku nemala ľahký život. Ale ukázala nebývalú odvahu. Bola veriaca. Kresťanka. Tak ju vychovali. Šla si za svojim. Stála na Hviezdoslavovom. Držala maličkú sviečku a tíško sa modlila. Proti jej odvahe sa postavili vodné delá a obušky. Mysleli si, že zvíťazili. Lenže boli na veľkom omyle. Kresťanka vedela, že bojuje za správnu vec a to jej dodávalo odvahu. Bojovala, lebo vedela, že ide o život jej rodičom Pravde a Slobode. A zachránila ich. Krutá beštiálna ruka na ich hrdlách povolila a oni sa mohli troška nadýchnuť. A narodila sa im ďalšia dcéra. Nežná. Tá sa dozvedela o sestrinom boji. Pri pohľade na rodičov vedela prečo sa narodila. Cítila, že sa musí pustiť do svojej vlastnej misie. Nadviazala na sestru. Ukázala silu, pred ktorou musela beštia cúvnuť. Nezdochla. Ale výrazne sa oslabila jej moc.

Dnes by si sestry Sviečková i Nežná radi užívali zaslúžený odpočinok. Lenže vidia, že sú ich krehkí rodičia znova raz v problémoch. Zlo znova nabralo na sile a Sviečková s Nežnou iba dúfajú, že ich rodičov nenecháme zahubiť. Veria nám, že nezabudneme na ich boj, na ich odvahu, na ich modlitby i silné heslá. Dúfajú, že pre Pravdu a Slobodu sa postavíme rovnako ako ony.

 

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
  1. Žiadne komenty
  1. No trackbacks yet.