Škvrna

(zdroj foto: pavlini.sk)

(zdroj foto: pavlini.sk)

Dnes je sviatočný deň. Pre kresťanov, pre Slovensko. Sedembolestná Panna Mária nás všetkých pozýva k sebe. Do svojho domu. A nie len dnes. Národnú baziliku v Šaštíne-Strážach navštívia počas celého roka státisícky pútnikov. Dnes sa ich tam zišlo asi 40 tisíc. Vlastne nie ich, ale nás. S rodinkou sme tam tiež boli. Chlapci šli peši, ja s dievčatami autom. A tam, v parku medzi gaštanmi, som zacítil ten radostný pocit a tiež vďaku našej Mame za to, že môžem byť znova tu, pri nej, aj so svojou rodinkou. Slávnostná chvíľa ma napĺňala šťastím. Aj napriek veľkému počtu pútnikov, bolo cítiť, že sa “vezú” na tej istej vlnovej dĺžke. Prišli prosiť Mamu za svoje rodiny, deti, ďakovať jej za ochranu, alebo si ju uctiť ako patrónku Slovenska. Aj sa mi podarilo ísť na spoveď, stretnúť mnohých bývalých žiakov, z ktorých som mal radosť. Dokonca jeden z nich, Hugo, aj so svojou manželkou a rozkošnou dcérkou, prišli k nám do Holíča na návštevu. Rodinu a jej obrovskú hodnotu, deti ako poklady a ako najlepšiu investíciu do budúcnosti nášho národa, zdôraznil aj hlavný celebrant arcibiskup Ján Babjak. A hoc sa slniečko na veriaci ľud už neusmievalo letnými hrejivými lúčmi, aj tak ešte našlo tú silu a dokázalo spríjemniť slávenie svätej omše i celý deň.

Len jedna vec ma v Šaštíne znepokojila a vyrušila. Boli to neprehliadnuteľné zelené uniformy a vlajky nejakej politickej strany. Neviem, či im fakt nedochádza, ale práve oni boli výnimkou. Dovolím si tvrdiť, že sa neviezli na tej istej vlnovej dĺžke s ostatnými prítomnými. Ich prioritným cieľom nebola Sedembolestná, ale propagácia politickej strany. Aspoň sa to takto dalo čítať z ich správania. Až po výzve kňaza cez mikrofón, zahanbujúco stiahli svoje zelené vlajky. Pýtam sa – to skutočne nemajú medzi sebou rozumných ľudí, ktorí by vedeli citlivo posúdiť, kde sa politická prezentácia hodí a kde je vyložene nevhodná? Šli okolo nás. Boli medzi nimi aj starší, ale väčšinou šlo o nakrátko vystrihaných, často potetovaných, naširoko chodiacich mladých výrastkov, z ktorých ide strach. Nemôžem si pomôcť, ale ponorený v tom pokoji a radosti, som zrazu zacítil škvrnu obáv a strachu. Nie, nech si hovorí kto chce čo chce, mňa vyrušili omnoho viac, ako plačúce deti, či zhovárajúci sa mladí ľudia kdesi poblíž nás. Áno, každého z nás má Mária rovnako rada a teší sa, keď k nej prichádzame. Lenže predstavte si, že chovatelia hovädzieho dobytka a výrobcovia mlieka prídu do parku pred bazilikou protestovať aj so svojimi kravami proti tomu, že sa málo ľudí rozhoduje (z)voliť ich kravičky a ich mliečko. Nebolo by to nevhodné? Títo zelenkaví sú asi tiež nespokojní a politické vlajky a uniformy hovorili o tom, že prišli presviedčať ľudí, aby volili ich “jednoduché” riešenia.

Sedembolestná Mama, ochraňuj nás pred všetkým zlom.

U Mamy je stále dobre. Objíma nás a my vieme, prečo k nej putujeme… (Vo videu na konci aj Milka s Liankou 🙂

 1. Peter Novotný
  September 26th, 2017 at 20:33 | #1

  Dobrý večer, chcel by som reagovať na vaše správanie v týchto príspevok. Môj názor nenaráža na tento článok. Nie len sa schovávať za citáty z Biblie ale treba sa podla toho aj chovať. Mám s Vami 4 roky skúsenosť a môžem napísať : ,,Vodu káže, víno pije.´´ Ako študent gymnázia na ktorom ste učili ste mne osobne spôsobovali problémy a trápenia, ktoré so mnou znášala aj moja rodina. Podotýkam, nie som Váš jediný študent, z ktorého ste si pred celou triedou robili srandu a znepríjemňovali mu predmety, ktoré ste vyučovali. Kludne nech Vám to u tých ludí prechádza, ktorí čítajú pravidelne vaše postrehy a píšu Vám aký ste príkladný, ale ja si navždy zapamätám to, kvôli komu nemám žiadne pekné spomienky na strednú školu

 2. Marek Šefčík
  Október 19th, 2017 at 14:22 | #2

  ako spravca svojej blogerskej stranky som schvalil aj takyto kriticky komentar. aj ked zamrzi, dakujem zanho. peter novotny je zrejme pseudonym a neviem o akeho studenta ide. ja sa neskryvam a komunikujem otvorene pod svojim vlastnym menom. zareagujem na ten koment – sme ludia vseliaki. aj ucitelia. niektori nam vyhovuju viac, ini menej. postojmi, spravanim, charakterom, sposobom vyucovania. nie sme stroje a robime chyby. ja samozrejme tiez. aj ako clovek, aj ako ucitel mam velke nedostatky a som si ich vedomy. no snazim sa svoju pracu robit, ako najlepsie viem. ak som nejakym sposobom ublizil, tak urcite nie umyselne. a ano, som niekedy aj tvrdy, aj kriticky, snazim sa mat mantinely a poziadavky, ktore niektorym ziakom nie su po voli. matematika, alebo aj fyzika nevonaju kazdemu a nie kazdy to zvlada na strednej skole v pohode. da sa k tomu pristupit aj lezerne a davat znamky “zadarmo” a byt so ziakmi za kazdu cenu kamarat, lenze ak mam aj nieco naucit, nemozem ist touto cestou. som clovekom, ktory si bez problemov vystreli sam zo seba, robim si zarty aj zo ziakov, snazim sa, aby humor nechybal ani na hodinach. a uprimne ma mrzi, ze sa to niekoho takto dotyka. vsetko je o komunikacii. som za rozhovor, komunikovanie, vysvetlenie veci. neviem, ci v tomto konkretnom pripade hovorim so ziakom, ktory prisiel, hovoril so mnou, alebo len zvalil vinu za nejaky neuspech na matike jednoducho na ucitela. neviem posudit, lebo neviem s kym mam tu cest.
  otec robil starostu 8 rokov. a povedal mi – marek, uvedom si, ze robis s ludmi. a zmier sa s tym, ze nevyhovies kazdemu. budu aj taki, ktori ta budu mat plne zuby. ano, aj to som ja. aj toto zazivam. nech sa dari a nech ti boh vynahradi bohato to, co ti sefcik vzal.

 1. No trackbacks yet.