Home > politické komentáre, kritika > Otvorený list Igorovi

Otvorený list Igorovi

z festivalu harhovske cuda a zabaviska

z festivalu harhovske cuda a zabaviska

Nazdar Igor

Neviem, či si ešte spomenieš na naše stretnutie. Pravdepodobne nie. Veď máš toho dosť a odvtedy sa už v tvojom okolí premlelo množstvo “obyčajných” ľudí. Trošku sa teda pripomeniem. Bol som s rodinkou v lete u rodičov na dovolenke. A zašli sme si do Spišského Hrhova na festival “Harhovske čuda a zabaviska”. Spievala tam Smatanová, Nedvěd. Vtedy si bol v politike “čerstvý” nováčik. Na politickej scéne sa to točilo okolo Radičovej vlády, ktorá stála na akýchsi vratkých nohách. Zakecali sme sa. Povedal si mi, aby som ti nevykal, podali sme si ruky. Bol si ochotný venovať mi svoj čas. Asi trištvrte, možno hodinku sme preberali situáciu a vyjadril som nadšenie, že je arogancia Fica v úzadí a do popredia prešla slušnosť Ivety. Povedal som ti, že vám fandím (myslím vtedajšej pravici ako takej) a opýtal som sa, čo s tým, že je to všetko postavené na krehkej väčšine, že či to náhodou nepadne. Pamätám si, ako si mi odpovedal – “Ti šibe? Urobíme všetko pre to, aby sa Fico nevrátil!”

Všetci vieme, ako to dopadlo. Jasné, že ti to nevyčítam. Nemohol si vedieť, ako sa bude správať Richard a predovšetkým sa nedalo predpokladať, že premiérka spojí zdanlivo nespojiteľné hlasovania a všetko to napokon padne. Škoda.

Dnes sme sa posunuli v čase o niekoľko (k)rokov ďalej. Sledujem čo sa deje a nestačím sa čudovať.  Vyčítajú ti, že si si nahral Rada. Ani mne sa to nezdá úplne v poriadku. Ale tvrdíš, že si mal pochybnosti o jeho charaktere už predtým a preto si to spravil. Na Bélu nemáš pekného slova. Jóóój. Ani to mi nereže (nerezalo). Procházka predstavoval ešte nie tak dávno (a nie len pre mňa) obrovskú nádej. Inteligentný, vzdelaný, mladý politik, o ktorého sa možno oprieť. Možno mu veriť. Páčil sa mi počas prezidentských volieb a vedel som si ho predstaviť ako svojho prezidenta. Dnes je jasné, že by to dobré nebolo. Skončil tretí a to bola stopka pred druhým kolom. Jeho prajníci presedlali na Kisku a som rád, že v prezidentskom úrade nesedí ďalší komunista. Lenže sám Rado to nedokázal prehltnúť a začal neprehľadne a nesympaticky strečkovať. Nepodporil Kisku, vykrúcal sa, nechcel hovoriť… Bŕŕŕ. Spozornel som, že čo ten chlap vlastne chce? Teraz sa však vyfarbil tak, že kanalizácia bude asi najbezpečnejším miestom na jeho presuny z bodu A do bodu B. Zemský povrch, kde na svojich nasr…ch voličov môže naraziť veľmi ľahko asi už tak bezpečný nebude. Podobne, ako sa o ňom vyjadruješ ty, aj mne sa zdá, že také opľutie vlastného voliča tu ešte nebolo. Vrátim sa ešte k Bélovi. Vtedy, keď sme v Hrhove kecali, bol som jedným z tých, ktorí vo voľbách pred vznikom Radičovej vlády volili rozumom. Vedel som, že pravica potrebuje silu. Obyčajní, KDH, SDKÚ, Most. Bolo jedno, komu dám hlas, v každom prípade podporím to, čo napokon aj vzniklo. Prieskumy dávali Mostu len tesný prechod do parlamentu, tak som dal hlas im. Béla je sympaťák, povedal som si, verím mu. Vtedy. Ale to, čo spravil teraz, ho diskvalifikuje, asi nie len u mňa, navždy. Zrejme ďalší adept na kanalizačné presuny…

Kedysi chcel Dubček meniť komunistov “zvnútra” a vieme, že po kratúčkom “odmäku” znova poriadne prituhlo. A tuhlo až do 89-tého. Fajn. A potom? Prišla takzvaná Nežná. Koľko krát som to už so svojim otcom preberal, že komunisti mali byť nahradení a nie doplnení! Všetci červení mali dostať zákaz zastávať verejné funkcie aspoň na isté obdobie. Hovorilo sa o prevracaní kabátov a –  netešili sme sa dlho. Potom … škoda rozoberať. No a tí červení, alebo ich následovníci sú tam doteraz. Dnes naivky Rado s Bélom idú znova skorumpovaných zlodejov meniť “zvnútra”. Nie! Vieme, že to tak nefunguje.

Prepáč Igor, troška som sa nechal uniesť. Richarda Sulíka som tiež veľmi nemusel, ale teraz vyzerá nejako normálnejšie. Dúfam, že zdanie neklame. Mimochodom, ani na tvoju adresu nepočúvam chvály. Že vraj si nediplomatický, že len vyvolávaš konflikty a podobne. Osobne si myslím (a takto ťa aj obhajujem), že treba povedať tým zlodejom pravdu tak, ako je. Natvrdo. Možno ani nie kvoli nim, lebo oni to majú vryté hlboko v “charakteroch” a vyzerá to tak, že nevyliečiteľne, ale voličom, aby sa prebrali a otvorili oči.

Počúvaj ma Igor… Snažte sa tam ty i Dano Lipšic s vašou partiou robiť všetko pre to, aby ste si získali podporu pre budúce voľby slušnosťou, bojom za pravdu a spravodlivosť. Pamätám si, ako bicykloval, vtedy ešte slušný, charakterný, začínajúci politik Dzurinda proti Mečiarovi. A jemu to vtedy práve vďaka obyčajnej ľudskosti vyšlo. Kiežby sa to zopakovalo snáď s ešte lepším výsledkom. Držte sa.

PS: Igor, nesklamte ma! Ideály, ktoré som mal sa rúcajú a rúcajú. Dúfam, že nás v dohľadnej dobe čaká niečo lepšie. A pozdravuj Dana Lipšica.

 

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
  1. Žiadne komenty
  1. No trackbacks yet.