Môj titulok nad týmto článkom je bulvárny. Áno, možno pritiahne nejakého čitateľa navyše, ale to nie je cieľom. Potrebujem len ukázať “hyenám”, ako si robia svoju robotu.

Áno, Nový čas vyhorel. Nielen teraz. Často. Na celej čiare. “Sklovskej ide Cirkev po krku: Nechceme ťa tu!” Toto hlási ich palcový titulok. Bez zisťovania skutočností, bez skúmania reality. Ide o článok, v ktorom je len malý zlomok pravdy. Ostatné je špinavá pracovná metóda – lož a zavádzanie. A v podobnom duchu to vyšlo i v iných médiách.

Na tomto mieste by som chcel mnohé objasniť a vysvetliť. Mám rád pravdu a chcem za ňu bojovať. Aj takto.

Učím na gymnáziu v Šaštíne-Strážach, ktoré sídli v objekte, kde bol aj koncert. Poznám osobne miestneho farára Jozefa Zachara. O koncerte i o všetkom, čo sa odohralo okolo neho som sa s ním pozhováral. Priznal, že za ním prišli pred časom organizátori koncertu a presvedčili ho, aby sa koncert uskutočnil v bazilike. Povedal, že bolo vtedy chybou, že sa presvedčiť dal a privolil. Lenže takýto krok musel ešte konzultovať s Arcibiskupským úradom v Bratislave. A odtiaľ prišlo stanovisko, ktorého predmetná vec znie takto:

Národná bazilika Sedembolestnej Panny Márie je posvätným miestom, na ktorom sa uchováva Najsvätejšia sviatosť Oltárna, a ktorý slúži na vykonávanie alebo napomáhanie božského kultu, nábožnosti a náboženstva. Vzhľadom na posvätnosť miesta nesúhlasime s plánovaným koncertom v Národnej bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

Bulvár napísal, že koncert bol zrušený. Dokonca, že ho zrušil miestny farár. To nie je pravda. Po obdržaní záporného stanoviska z Arcibiskupského úradu, farár Jozef Zachar aktívne hľadal iné možnosti, ako by sa koncert mohol predsa len uskutočniť. Nádvorie tesne vedľa Národnej baziliky, obklopené historickým komplexom bývalého kláštora bolo veľmi dobrou voľbou. 8 rokov som v Šaštíne a zažil som koncerty na tomto nádvorí. Atmosféra a prostredie sú výnimočné. Jediný problém by bolo počasie. No to, vďaka Bohu, vyšlo v piatok večer perfektne. Je pravdou, že som zažil aj “koncerty” priamo v bazilike, ale to nešlo o koncerty v pravom slova zmysle. Šlo o gospelové kapely, ktoré v svojich piesňach chvália a ďakujú Bohu a spoločne s účastníkmi sa v rámci vystúpenia modlia a meditujú…

Smiešnym paradoxom v tom bulvárnom článku je aj vyjadrenie samotnej speváčky, ktorá o sebe tvrdí, že je súdna… Toto myslím jasne vystihuje prilepená fotografia pri spomínanom článku, kde si súdne obliekla šaty, z ktorých sa jej po svete rozhliada jeden z jej prsníkov 🙂

Sisa Sklovská dodala ešte, že koncert sa predsa uskutoční “…v záhradách vedľa tej baziliky. Zabezpečil to starosta. Dúfam, že pána farára na koncerte stretnem a osobne mi to vysvetlí.”

Mesto Šaštín-Stráže nemá starostu. Má primátora. V čase koncertu malo len zastupujúceho primátora nakoľko primátor zomrel. A voľby na pozíciu primátora boli práve deň po koncerte. Zastupujúci primátor sa mohol, s prepáčením, aj na hlavu postaviť a v jeho moci nebolo nič zabezpečiť. Nemá priamy dosah na objekt baziliky, ani na to nádvorie. Zopakujem, že don Jozef Zachar bol tým, ktorý chcel, aby sa koncert uskutočnil a ponúkol náhradné riešenie.

A že sa Sisa chcela stretnúť s farárom? Nie. Ani ona, ani nikto z jej ľudí ho nevyhľadal. A Jozef zachar bol tam. Oni ale nechcú diskutovať. Im práveže vyhovuje takáto medializácia. Sisa takmer svätica a Cirkev na čele s miestnym farárom tí, čo jej ubližujú. Takto to mnohým vyhovuje. Bulváru, celebritám, nám. A to, že bolo poškodené dobré meno akéhosi kňaza? To je jeho vec. Dobre mu tak…

Napriek všetkej tej medializácii som sa stretol s Jozefom Zacharom tesne po koncerte a on hovoril skôr v pozitívach. Stáli sme pri aute, do ktorého technici skladali posledné súčasti aparatúry z nádvoria a on mi povedal, že to dopadlo dobre. Chválil počasie i výkon speváčky. Odhadol počet ľudí, ktorí prišli na 400 až 450. Necíti žiadnu zlosť, a poctivo priznal, že pochybil aj on. Vtedy, keď sa dal na začiatku presvedčiť a neskôr to musel stiahnuť. Mrzí ho len prekrútenie pravdy a nemiestne vstupy speváčky počas koncertu, ktorá sa vyjadrila, že ju sleduje inkvizícia.

Nesleduje, ale asi to niekomu takto vyhovuje…

(foto v perexe: kvietok na nádvorí autor: Róbert Kekiš)

Doplnenie 30.5.2010 18:00 :

V článku spomínam Nový čas, ktorému patril ešte pred nedávnom portál topky.sk, kde sa spomínaný článok (okrem iného) objavil. Topky.sk už spadajú pod zoznam.sk. To som sa dozvedel pred chvíľou z reakcií pod článkom.
Ospravedlňujem sa za nepresnosť Novému času. Ich “nadýchaná” verzia je tu. Pod článkom na topkách je podpísaná Alena Kvasnicová.
Kritiku bulváru a svoje upresnenia však neberiem späť.