Nemám čas

zdroj: aragorn.cz
Veľký tresk, ktorý dnes vedci považujú za narodenie vesmíru, neznamenal len zrod hmoty, ale, čo je ešte zaujímavejšie, aj počiatok času.

Niekto raz na otázku „Čo robil Boh predtým, ako stvoril svet?“ odpovedal vtipne „Sedel v zelenom háji a plietol bič na tých, ktorí kladú také hlúpe otázky.“

My, „chrobáčikovia“ blúdiaci po tejto Zemi, sme nikdy nežili mimo času. Dodnes som nevidel nijakú presnú definíciu času, ale to, že ho nevieme uchopiť definíciou, nemení nič na tom, že je to niečo, čo ťažko vymazať čo i len z našich predstáv. Boh to zariadil tak, že môžeme hovoriť o skutku a jeho následkoch, o dôsledkoch našich rečí, konania, o minulosti, prítomnosti a o budúcnosti, o čase. Všetky naše kroky minulosti, súčasnosti aj budúcnosti, dobré i zlé, také, na ktoré by sme radi zabudli i tie, ktoré sú výkladnou skriňou nášho života, navliekame ako korálky na časovú niť.

Vrátim sa k spomínanej otázke. Nemá zmysel pýtať sa, čo bolo pred… Tá otázka je totiž viazaná na čas (predtým) a pýta sa vlastne, čo bolo pred vznikom niečoho, čo až keď existuje, dáva zmysel otázkam typu pred a po. Je nemožné navliekať korálky na časovú niť, keď nite niet.

Pre Boha čas neexistuje. On čas daroval nám. Prečo? To nikto okrem neho nevie. Tak to jednoducho vymyslel.

Často sa dostávame do situácií, v ktorých zaznieva náš povzdych „nemám čas“. Naopak, máme ho. Boh nám ho predsa dal. Každému 24 hodín každý deň. Skôr je to tak, že s ním nevieme hospodáriť, alebo preceňujeme svoje schopnosti a sily a chceme nasilu navliecť viac perál, ako sa na pomyselnú časovú niť zmestí… Kiežby sme vedeli, ktoré korálky navliekať a ktoré radšej vynechať. Niekedy je to skutočne ťažké, ale žiaľ, alebo možno chválabohu, naša niť má konečnú dĺžku a nemôžme tak navliekať zaradom všetko. Aj niektoré pekné korálky musíme nechať bokom. Na druhej strane, by sme nemuseli navliekať vôbec nič. Ale podobne, ako náhrdelník zložený z nevkusných a škaredých kamienkov, aj veľké časti nite bez perál (nuda, plytvanie časom, ničnerobenie) nie je náhrdelníkom, ktorým by sme sa mohli pochváliť.

Ak pred Neho potom predstúpime, každý bude držať v rukách náhrdelník. Aspoň mne sa prisnila takáto predstava. Nebude dôležitá jeho dĺžka, ale to, či nie sú na ňom zbytočné medzery a nevkusné korálky. Čím viac krásnych perál, tým menšia pravdepodobnosť medzier a bezcenných šutrov.

…moja ďalšia malinká korálka – článok napísaný pre http://nahrane.sk/. Dúfam, že namiesto nej nemala byť navlečená iná…

Categories: viera, život, smrť, ... Tags:
 1. rajsek
  Marec 18th, 2011 at 23:14 | #1

  Tá časť o náhrdelníku ms obzvlášť oslovila, Marek. Myslím si, že problém s tým správnym využívaním času dolieha na nás každým dňom.. a žiaľ býva častým kameňom úrazu. Čím viac možností, tým je ťažšie si nájsť tú správnu…

 2. hugo
  Marec 19th, 2011 at 09:28 | #2

  Velmi pekny blog Marek, …povzbudil. Dakujem.

 3. Marek Šefčík
  Marec 19th, 2011 at 13:01 | #3

  ak aspon jedneho cloveka tato koralka oslovila, bola na casovu nit navlecena ta spravna 🙂

 4. standy
  Marec 20th, 2011 at 17:21 | #4

  Prekopirujem sem to, co som uz inde napisala – je to to, nad cim premyslam, ked myslim na to, ako mi ubieha cas
  Jedna z mojich starych mama bola pred smrtou vazne chora a mala bolesti, ale nechcela zomriet. Pamatam sa, ako hovorila – dnes som sa prebudila, kiezby som sa aj zajtra, kiezby som sa … Spomeniem si na to obccas teraz, ked niekedy marnim cas a den (aj pri PC) – ze mi raz mozno bude tychto preflaknutych dni luto, ze si ich budem priat pridat k zivotu. Obcas ma to motivuje robit nieco uzitocne a zmysluplne

 5. Mária Chrvalová
  Marec 25th, 2011 at 11:02 | #5

  Super, s tými korálkami je stobodové. Dobrý nápad. Mala by som to tak začať robiť, aby nebolo viac tých nepotrebných. Častokrát robím veľa vecí, ale neviem posúdiť, ktoré z nich sú menej potrebné. To vie iba Boh.

 1. No trackbacks yet.