Home > spoločnosť, kultúra, šport > Mäsko naše každodenné

Mäsko naše každodenné

Dominanta Vranova pri Brne (foto: alena.ilcik.cz)
Môj otec je vegetarián. Sám o sebe nehovorí, že je, lebo je rybie mäso, ale ja aj tejto „úchylke“ takto hovorím. Keď mal 40-te narodeniny, povedal mame, že jedol mäso posledný krát. Odvtedy už ubehlo 18 rokov. Jeho „vegetariánstvo“ je už dospelé. Na tento životný štýl sa názory rôznia. Otec si toho za tie roky už naštudoval na túto tému dosť. A občas nás svojimi vedomosťami počastuje. Nad niečim sa pousmejeme, iné vyvolá polemiku, ale sú aj veci, ktoré stoja za pokec. Zopár krát mi spomínal takú zaujímavosť. Isté štúdie vraj potvrdili, že vegetariáni sú vo všeobecnosti pokojnejší, menej agresívni, láskavejší. Bral som to s rezervou, hoci na otca to pasuje,  ale prednedávnom som si na tieto jeho slová spomenul a myslím, že čosi na tom fakt bude…

Učitelia, vychovávatelia i nepedagogickí zamestnanci našej školy, začali tento školský rok púťou. Od šaštínskej ku vranovskej. Vranov pri Brne je známe pútnické miesto, ktoré majú v správe Najmenší bratia svätého Františka z Pauly. Tak si títo skromní mnísi hovoria. Privítal nás s úsmevom jeden z nich, mladý asi 30 ročný rehoľník, ktorý nám, po svätej omši, predostrel stručnú históriu tohto miesta. Potom sa k nemu pripojil sám šéf, teda oni tomu hovoria predstavený. Charizma a pokoj, ktorý sálal z týchto rehoľných bratov na nás doľahol ako pohladenie. Neprestajný úprimný úsmev žiariaci z ich tvári hovoril jasnou rečou o ich vyrovnanosti, spokojnosti a pohode.

Rehoľníci zväčša skladajú tri základné sľuby. Čistoty, chudoby a poslušnosti. Keď nám spomínali, že sú v Čechách iba na tom mieste a je ich len 5 bratov a na celom svete iba nejakých 200, najskôr nás to prekvapilo. Taký malý počet ale nepriamo vysvetľoval štvrtý rehoľný sľub, ktorý skladajú. Sľub doživotného pôstu! Okrem toho, že nikdy nejedia mäso, stravujú sa skromne. To je pevná vôľa, čo poviete? A tu som si spomenul na svojho otca a jeho slová o vegetariánstve a agresivite. Z tých mníchov sálal taký pokoj, že som fakt náchylný uveriť, že prírodu, v ktorej sú skutočne mäsožravce agresívnejšie, neoklameme… Genezis tvrdí, že Boh dal vyrásť stromom na pohľad krásnym a na jedenie chutným. Adam a Eva mali na papanie jabĺčka (okrem jedného stromu) a plody Zeme.  Možno až Kain si dal trošku mäska… Žeby sme to skúsili bez tých rezňov?

napísané pre www.nahrane.sk

Categories: spoločnosť, kultúra, šport Tags:
 1. lubomir piala
  Október 6th, 2010 at 08:20 | #1

  Velmi zaujimave a urcite aj pravdive. Co sa da robit ked ja mam vsetko co je na zjedenie a vypitie rad. Post ma svoj vyznam a urcite clovek co zje menej alebo nic nemoze byt tak agresivny ako ten co sa poriadne nadlabne.
  Prajem pozehnany den.

 2. Kenji
  Október 9th, 2010 at 08:36 | #2

  uuuplne suhlasim… poznam velmi vela vegetarianov a aj zopar veganov (to uz mi ale pride az moc drasticke) a mozem potvrdit ze su kludnejsi …sama mam za sebou dlhsie obdobie vegetarianstva a treba si davat pozor na to co ziete inak budete skor unaveni ako kludni 🙂

 3. Mária Chrvalová
  November 10th, 2010 at 00:44 | #3

  Súhlasím. úplne. Mäso jeme veľmi málo, je drahé a myslím, že to nie je na škodu.

 1. No trackbacks yet.