Home > spoločnosť, kultúra, šport > Mal smolu, že ho chytili

Mal smolu, že ho chytili

namierená proti nevinným (foto: obrazky.4ever.sk)Počas ostatných dvoch dní sa mi dostalo do očí i uší zopár znepokojujúcich správ, ktoré spolu úzko súvisia. Včera sa dostal mimo cestu na Záhorí kamión. Tankistickým spôsobom zroloval všetko, čo stálo mimo cesty. Vodičovi namerali viac ako 2 promile alkoholu v krvi. Včera som si klikol na video (ktoré sa dnes objavilo aj v televíznych správach), kde 22 ročný …, so svojim tiež … závozníkom, predvádzajú jazdu “bavorákom” cez obce na východe Slovenska, ktorá sa v skutočnosti ani nedá nazvať jazdou. Ide skôr o choré besnenie. Vychechtávajú sa a rútia sa rýchlosťami blížiacimi sa k dvestovke, dokonca v istom okamihu až k rýchlosti 240 kilometrov za hodinu, okolo obydlí, okolo cyklistu, okolo chodca… Už skôr som zachytil správu o istom starostovi, ktorý tiež za volantom nafúkal viac ako 2 promile. Dnes som v správach zachytil, že nielen že úraduje veselo naďalej, ale dokonca aj jazdí… a milá pani v príspevku povie, že “Každý si vypije, len on má smolu, že ho chytili.”

V tých zopár riadkoch, ktoré som vyššie napísal, je toľko arogancie, neúcty k iným ľuďom, nezodpovednosti, chrapúňstva a neschopnosti, ale je v tých riadkoch aj hlboká pravda o tom akí sme.

Môj otec nepije. Myslím, že už nejakých 35 rokov. Ani na oslavách, ani príležitostne. Nijako, nikdy, nič. Áno, ide o extrém v našej spoločnosti. Aspoň “spoločnosť” to takto vyhodnocuje. Raz mi povedal takúto vec – “Kto nevie piť, nech nepije!” Potom to ešte rozmenil na drobné a vysvetlil, že treba vedieť kedy prestať a nikdy netreba piť dovtedy, že človek prestane používať mozog. On sám, podľa vlastných slov, je presne ten typ. Má to vyskúšané :). Napriek tomu, že otec nepije, ani nejazdí. Nikdy nemal vodičák a… žije. Uživil a vychoval 5 detí, aj po dovolenkách sme s rodičmi chodievali. Bolo to bez auta komplikovanejšie, ale dalo sa.

Nech si hovorí kto chce, čo chce, bol by som za to, aby vodičovi, ktorý nafúka za volantom, odobrali vodičák doživotne. Nie sme zatiaľ schopní (aj keď sa stávajú tragédie, ktoré by nám mali otvoriť oči) prijať za svoje to, že sadnúť si za volant s alkoholom v krvi je to isté, ako zobrať si pištoľ, ísť po ceste vpred a pred seba strieľať projektily. Raz sem, potom tam, vyššie, nižšie, furt pred seba. Iba tak. Je iba otázkou času, keď si jedna guľka nájde čelné sklo nejakého auta a za ním… Povedzte, skutočne si myslíte, že to nie je, v zmysle ohrozenia iných, to isté, ako šoférovanie pod vplyvom?

Vodiči, kamiónisti obsluhujúci obrovský kolos s mimoriadnymi demolačnými schopnosťami zvlášť, si musia uvedomiť, keď berú do ruky prvý pohárik alkoholu (predpokladajme, že s dobre fungujúcim mozgom), čo robia. Ak toto nedokážu, tak na nich platí to otcove – kto nevie piť, nech nepije – alebo im nesmie patriť vodičské oprávnenie.

Vodič, ktorý s kamarátom zhotoví video o vlastnom besnení na cestách, kde ohrozuje množstvo ľudí vysokou rýchlosťou, chváli sa a arogantne, neohrozene ukazuje predošlé bločky za pokuty, má byť ihneď zbavený vodičského oprávnenia! Ak niekto “vykukne” z bočnej uličky, on už nemá šancu  pred seba vystrelenú guľku vrátiť späť.

Pani z príspevku v dnešných správach tvrdí, že “… mal smolu, že ho chytili”. Je smutné, že nedokážeme do dôsledku správne ohodnotiť trestné činy. Ani toho, ktorý kráča s pištoľou v ruke po ceste strieľajúc pred seba, nemusia chytiť. Možno ani nikoho netrafí. Zatiaľ. Ale je správne jeho konanie, alebo mu treba zbrojný pas aj so zbraňou radšej doživotne vziať? Ach pani, pani. A keby ten starosta v opitosti zrazil vašu vnučku, tiež by “mal smolu, keby ho chytili”?

Tvrdo, nekompromisne trestať zadržaním vodičáku všetkých potenciálnych vrahov, ktorí potužení alkoholom dokážu vliezť za volant. “Strieľate pred seba ostrými a ohrozujete životy iných.” Kto nevie piť, nech nepije! A kto nevie piť a pije, nech už nikdy nešoféruje!

Categories: spoločnosť, kultúra, šport Tags:
  1. Október 24th, 2014 at 22:59 | #1

    Je to neuveriteľnfd predbeh a veľke1 inšpire1cia ešte ve4čšia pre mňa pretože je to človek z mf4jho olikoa z Pezinka ze1roveň mi to de1va silu makať ešte viacej a posfava ma to ďalej aj keď sa mi na niektore9 ze1bery pozere1 ťažko.

  1. No trackbacks yet.