Stretnutie druhého kola 5. futbalovej ligy medzi domácim Holíčom a Šúrovcami. Sedel som oproti tribúne na lavičke. V drese hostí nastúpili aj extraligoví hráči Ujlaky a Bališ. Ale to je nepodstatné. Holíč prehral, aj keď po polčase bolo stále 0:0. To je tiež nepodstatné. Pravý útočník Šúroviec bol čierny. Ako box. A mal také klasické černošské dredy. A to bolo podstatné… Aspoň pre niektorých divákov. Už v prvom polčase môj pokoj vyrušili niektorí z nich. Ak bol ten černoch v akcii (prepáčte, ale neviem ako sa volal), začali naňho pokrikovať heslá, ako – “To si nezvykaj, to nie je, ako u vás na stromoch… Hu, hu, hu,…” a ďalšie hanlivo-posmešno-rasistické heslá, ktoré tu uvádzať nechcem. Chcel som ísť dotyčného upozorniť. Nepáčilo sa mi to. Neznášam, keď sa nadáva hráčom, či rozhodcovi, ale toto bola ešte silnejšia káva. Lenže nevedel som, kto to kričal. Ešte sa to potom do konca zápasu pár krát zopakovalo. Nechcel som sa tam priznať nahlas, fandil som predsa Holíču :), ale pri tých prvých narážkach som si povedal – “Ej ale by vám (nám) vypálil rybník, keby tak práve on dal gól…” A dočkal som sa vyplnenia môjho “zlého” proroctva. Práve ten, ktorému nadávali do zvierat, dal 20 minút pred koncom otvárací gól. Ešte padol jeden a skončilo to 0:2. Ale znova som zašiel k nepodstatným veciam…

“Fanúškovia, ktorí nemáte v úcte človeka ako takého, tí, ktorí neznesiete inakosť, tí, ktorí sa často z davu, vyvŕšite na inom človeku, ste nekultúrnymi primitívnymi chudákmi. Vás by mali odhaľovať a nevpúšťať na štadióny! Ja viem, vy sa nehanbíte… ale ja za vás hej. Ako ten pes.”

No najpodstatnejšie a najzarážajúcejšie na tom všetkom je nasledujúce:

Fanúšik sa schová v dave a usporiadateľ je mnohokrát bezmocný. Väčším pánom je rozhodca. FIFA i UEFA vyhlásili boj proti rasizmu. Slovenský futbalový zväz sa tiež tvári podobne. Ale iba sa tvári. Navonok bojuje, robí opatrenia, ale jeho rytieri, ktorí majú zbrane, tí sa len prizerajú.

“Funkcionári zväzu! Mám ťažké srdce na rozhodcov, ktorí nemohli nepočuť, čo sa na útočníka hostí kričí. A muži v čiernom nič. Nechali to tak. Čoho sa boja? Nech v takýchto prípadoch sami zasiahnu. Nech prerušia zápas a nech oznámia príčinu prerušenia. Fanúšik sa buď spamätá, alebo sa proti nemu obrátia ostatní, čo prišli na futbal a nie sú zvedaví na jeho choré drísty! Prípadne bude vyhostený zo štadióna. Toto by podľa mňa mohlo zabrať, no prvý ťah musia spraviť vami školení rozhodcovia!”

Ospravedlňujem sa útočníkovi Šúroviec za tých niekoľkých pomýlených fanúšikov, ale predovšetkým za rozhodcov, ktorí ho mali chrániť a nespravili tak.

Tento krátky blog pošlem na Slovenský futbalový zväz i obom zúčastneným klubom a preto prosím aj svojich čitateľov, aby sa vyjadrili v diskusii k téme. Všetci vieme, že teraz nejde o futbal, ale o úctu k človeku, o boj proti pliage rasizmu, ktorá mala za následok mnohé katastrofy v dejinách a má i v súčasnosti. Dúfam, že sa k tomu niekto z kompetentných dostane… Ďakujem.