Home > politické komentáre, kritika > Halušky + sex so zvieratami

Halušky + sex so zvieratami

(zdroj: facebook.com)
V noci som to sledoval. Celý priebeh, diskusie, naťahovačky. Už skôr bolo jasné, že ani SDKÚ ani SaS nepopustia zo svojich pozícií. Nechcem analyzovať pohnútky SaS ani správnosť, či nesprávnosť ich konania. Ani k tomu, že padla vláda, sa až tak veľmi rozkecávať nebudem. Poviem len, že mi je to ľúto. Ale zaujalo a znepokojilo ma skôr niečo iné…

Podľa najvyššieho zákona, teda našej ústavy, poslanci majú povinnosť hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Myslím si preto, že nielen, pre mňa dosť dobre nepochopiteľné, hlasovanie o dôvere vláde, ktoré spojila premiérka s hlasovaním o eurovale, ale ani iné hlasovania, by sa nemali nikdy spájať v jedno. Nikdy! Ako má podľa svedomia hlasovať poslanec, ktorý je v jednej otázke za a v druhej proti? Ondrej Dostál to včera v parlamente vyjadril jasným prirovnaním – Odpovedzte jednou vetou na otázku: Máte radi halušky a sex so zvieratami? Áno, je úplne nelogické spájať hlasovania. A myslím, že takto sú nútení niektorí poslanci porušovať Ústavu SR.

Mne sa páčilo, že čas od času boli v koalícii na niektoré veci iné názory. Naproti tomu bol prienik v mnohých veciach a práve preto koalícia šla do spolupráce a spoločnej vlády. To, že sa stávalo, že niekto názorovo občas vybočil, bolo prejavom slobody. Presne z toho dýchala demokracia. Milá exvláda. Práve v tomto ste boli odlišní od Ficovho stáda, ktoré kašle na vedomie i svedomie. Iba počúva vodcu a stláča gombíky ako povie on. To sa zas podobá na červených spred nežnej…

Neviem, prečo sa ma na to nikto nepýtal :), ale môj postup by bol takýto – Požiadal by som, na mieste premiérky, o hlasovanie o eurovale a hneď za ním, by som požiadal o hlasovanie k vysloveniu dôvery vláde. A každý, vrátane Sulíkovho klubu i Ficovho stáda, by sa mohol vyjadriť. A predpokladaný výsledok? Aj bez Sulíkovcov by bol za pomoci Ficovcov schválený euroval (ktorý sa aj v dnešnej situácii ešte asi bude schvaľovať znova a schváli sa) a Sulíkovci spoločne s ostatnými vládnucími stranami by zahlasovali pravdepodobne za dôveru vláde.

Takto by si premiérka udržala pozíciu, vláda by, na radosť pravicovo orientovaného voliča, nepadla a pokračovala by v načatej práci a na dôvažok by bol schválený euroval (či jeho navýšenie), o ktorého dôležitosti básni SDKÚ.

Kurnik šopa, pani premiérka, prečo ste to nespravili takto? Všetko by ste mali – vládu, euroval, vísačku tých, ktorí sa demokraticky a slobodne rozhodujú, neporušenie Ústavy SR.

Áno, som naštvaný. Snažím sa pracovať, živiť svoju rodinu a tešil som sa, že hoc to ide ťažko, ale zadlžovanie Slovenska, našich detí, sa spomalilo. Mali ste prešľapy, ale ťahali ste to. Teraz? Tak ako povedal Daniel Lipšic – Pravicový volič nám to neodpustí. Bojím sa, aby sa to skutočne nestalo.

No ale už som sa rozkecal, napriek tomu, že som sľuboval opak. Takže záver:

Nech si hovorí Sulík čo chce, ako chce, nech argumentuje tak, či onak, jednoznačne je vina za súčasný stav na nejakom chytrolínovi, ktorý spojil hlasovania. Ak to bola premiérka sama a vyšlo to z jej vlastnej hlavy, moje sklamanie je o to väčšie.

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
  1. Peter J
    Október 12th, 2011 at 21:54 | #1

    Marek teraz to nieje ozadlzovani, absolutne nie. My mame totiz k uninii aj povinnosti a nielen vyhody zobrat, natrcat ruky cucat eurofondy nam ide skvele, ale na mechanizmus, co ma stabilizovat nasu vlastnu menu uz dat nchceme. Toto je typicke slovenske, kukat sa sam na seba. Nehovorim o Tebe, ale o nasich politikoch. Tvoje deti, ked vyrastu a nebudu ucit ako ty si najdu robotu aj vdaka tej unii a napr. nemeckym firmam, ako to Radicova povedala zamestnavaju u nas 90 000 ludi. Tiez sme exportne orientovana ekonomina, pre koho vyrabame? Nie nahodou uplne ze najviac pre krajiny eurozony?! A napriklad Sulik ako ekonom a nie absolvent ako ja urcite vie, ze sa schvaloval mechanizmus a nie konkretna pozicka Grecku z valu, tkora by nas vysla ovela lacnejsie zo strednodobeho hladiska ako neiradeny bankrot Grecka, to by bola katastrofa. Sulik to spravil populisticky a Radicovu dokonale chapem, urcite by som nechcel byt na cele takej vlady, co si nedokaze splnit zavazky voci partnerom co do nas tak investuju a nejde teraz len o fondy ide aj o nasu medzinarodnu kredibilitu, diplomaticky dosah a obranu. Je napriklad aj v nasom zaujme zachranovat nemecke a francuzske banky dokonca aj talianske a preco?? Lebo su nase!! Vlastnia nase banky a dali nam k dispozicii aj urcitu likviditu. Dalo by sa najst este plno a plno argumentov, skoda len, ze ich neprestreli aj verejnosti a sa to sklzlo k obvinovaniu tlstych Grekov a populizmu. Nie Radicova, ale niekto iny to totalne pokaslal, teda vykaslal sa na to a presne, zrkadlovo sa obmedzil na Ficovu politiku, len z druhej strany….

  2. Marek Šefčík
    Október 13th, 2011 at 07:37 | #2

    v clanku som nechcel hovorit o tom, ci je dobry alebo zly mechanizmus euroval. priznavam otvorene, ze v tom uplne jasno nemam… chcel som len povedat, ze postup bol chory pre krajinu. predstav si takyto scenar: hlasuje sa o eurovale. aj ficovci su za, sulikovci mozno proti. nech. navysenie eurovalu by preslo. potom sa hlasuje o dovere. vsetci koalicnici su za vladu. vlada sa usrzi. sulikovci podporuju aj nadalej reformy a zakony potrebne pre slovensko. to je scenar, ktory mal prist. je menej bolestny. v nom by euroval, o ktoreho potrebach pises, bol schvaleny. ze by za to hlasoval aj fico a nie sulik? a to je problem? v demokracii?
    vysvetli mi, ako sa mali podla svedomia rozhodnut taki poslanci, ktori chceli byt v jednom za a v druhom proti? trvam si na svojom, ze spajanie hlasovani je protiustavne. resp. nuti niektorych poslancov ustavu porusit.

  3. eMIeRO
    Október 15th, 2011 at 22:10 | #3

    TO Peter J, pises: My mame totiz k uninii aj povinnosti a nielen vyhody zobrat, natrcat ruky cucat eurofondy nam ide skvele, ale na mechanizmus, co ma stabilizovat nasu vlastnu menu uz dat nchceme.

    1. Nasou povinnostou je konat zodpovedne voci vsetkym obyvatelom EU, predovsetkym voci tym slovenskym. Mat iny nazor ako byrokrati v Bruseli, ci dokonca aj ako 16 dalsich krajin, je nase pravo, na takom pravidle vznikla EU. Zial, z Bruselu ide diktat – bolo to tak pri schvalovani Lisabonskej zmluvy v Irsku (kde MUSELI opakovat referendum), bolo tak tomu aj v pripade slovenskeho hlasovania o Eurovale.. Hlasovalo by sa proste dovtedy, kym to neschvalime, lebo ONI sa rozhodli. V minulosti diktoval ZSSR, teraz Brusel.

    2. Sulik bol zahnany do kuta – nic ine nepresadzoval, len zdravy sedliacky rozum, ze dlhy sa nedaju splacat inymi dlhmi. Ktora rodina si vezme pozicku, aby splatila stare coraz vacsie dlhy?

    3. Radicova este 24 hodin pred hlasovanim tvrdila, ze hlasovania nespoji. No NIEKTO ju do toho ocividne dotlacil.

    4. Ano, cerpame eurofondy a cerpame ich len na zopar percent prave preto, ze su pre ich cerpanie tvrde kriteria. Ked pride prikaz z Bruselu, ze musime vratit dotaciu, lebo bola pouzita neopravnene, nikto nerepce a prachy vratime, lebo pravidla su pravidla. O to presne ide, aj Sulik len tvrdi, ze treba dodrziavat pravidla (jednym z nich je, ze mame pravo veta).

    5. Grecko je priklad… Aj Euroval je o pozickach statom a priklad Grecka ukazal, ze to nie vzdy nefunguje. Grecky stat sa nereformuje ako ma, stale ma velike dlhy, nedokaze setrit a peniaze tych, ktori pozicali, su v cudu. Euroval je horsi dokonca v tom, ze peniaze z neho sa maju davat sukromnym bankam vo Francuzsku alebo v Nemecku. Ked sa ozdravovali slovenske banky, kolko ludi frflalo, ze sme ozdravovali sukromne firmy! Vsetci nadavali. A teraz su vsetci (i ti socialisti) vsetkymi desiatimi za. Nerozumiem.

    6. Jednoznacne suhlasim s Marekom, ze najvacsi vinnik tejto afery je ten, kto rozhodol o spojeni hlasovania o eurovale a dovere vlady. Je mi luto, ze tak vela ludi nazyva nedoveryhodnym politika, ktory si vzdy stal za svojim a nikdy nezmenil nazor. Naopak, kricia to ti, ktori menia podla chuti mat co najvacsiu moc (neviem si pomoct, ale SDKU zistila, ze SaS je prilis silny konkurent v malom slovenskom politickom ringu).

    7. SDKU a pod kricia, ze Sulik dal prednost svojmu egu pred Slovenskom a europskou agendou. (predmetom sporu je pritom cisto ekonomicka otazka a som presvedceny, ze Sulik ma v tomto pravdu). No ale su to oni, ktori ocividne budu vladnut s Ficom a co dokaze Fico, sme uz videli. Kto tu meni nazor?? Kto chce lepsie pre Slovensko – Sulik, alebo ti co spojili hlasovania?

    8. Nemyslim si, ze je v nasom zaujme zachranovat nemecke a francuzske banky. Ide o sukromne firmy, ktorych manazeri sa maju ako prasata v zite. Tito manazeri urobili zle ekonomicke rozhodnutie a za zle rozhodnutia treba brat zodpovednost. Eurovalom sa nic neriesi, len sa kupuje cas – a vyjde nas to brutalne draho, i ked tie peniaze neuvidime tak jednoznacne ako pri rychlom krachu zbankrotovanych spolocnosti (a statov). Preco sa klameme, ze nemame na to, aby sme zili tak, ako zijeme? A ziadny euroval na tom nic nezmeni.

    Na zaver dodavam, ze som rad, ze Slovensko je clenom EU a Eurozony. Tvrdo sme na tom makali, aby sme sa tam dostali. Dodrzaivali sme vsetky prisne pravidla dane EU. Skoda, ze rovnakym metrom sa neriesili greci, francuzi a dalsie staty, ktorym sa bez sankcii prepacovalo cokolvek.
    Snazim sa mysliet vlastnym rozumom a nie vsetko, co tvrdi EU a jej institucie, je spravodlive a spravne. Typickym prikladom toho zleho na EU je polnohospodarska politika a neskutocna byrokracia, ktora nas stoji tolko penazi, ze sa nam o tom ani nesniva.

    Marek, dik za blog!

    Ospravedlnujem sa za dlzku prispevku.

  4. December 16th, 2011 at 11:42 | #4

    Takto, mávnut

  1. No trackbacks yet.