Home > spoločnosť, kultúra, šport > Filmárik a filmuška

Filmárik a filmuška

oficialne logo champions leagueJe množstvo mladých ľudí, ktorí to sledujú. Fascinujú ich hlavní hrdinovia, sú často pre nich vzormi. Zarábajú neskutočné prachy. Niektorí z nich dokonca ovplyvňujú módne trendy, inšpirujú svojim správaním a postojmi. Hovorím o svetovom športovom fenoméne, ktorým je futbal a o jeho hlavných postavách – hercoch na trávnatom divadelnom pódiu. Myslím to v tom najlepšom slova zmysle. Pre tých, ktorí futbalu troška rozumejú, pre nás fanúšikov, je to často strhujúce divadlo plné napätia, neuveriteľných dejových zvratov, plné emócií, ktoré k tomu patria. Jednoducho facsinujúce divadlo, ktorého vrcholom na klubovej úrovni je Liga majstrov.

Včera som si pozrel zápas Leicestru, minuloročného zázraku Anglickej ligy, proti Seville. V druhom polčase hviezda domáceho Leicestru Vardy postrčil (nie v súboji o loptu, ale iba tak) hráča hostí Nasriho. Ten sa k nemu priblížil a niečo mu asi hovoril… Keď boli hlavami tesne pri sebe, Vardy to využil a predviedol trápne filmové predstavenie. Mykol hlavou dozadu smerom od svojho súpera tak, aby to vyzeralo, akoby mu Nasri do čela prudko udrel. Po tomto “incidente” dosiahol Vardy svoje. Nasri bol rozhodcom vylúčený. Žiaľ, ani jeden z rozhodcov nepostrehol túto trapošinu, ktorú predviedol útočník domácich.

Kamera, samozrejme, všetko odhalila. A na to reagoval komentátor spomínaného zápasu, myslím, veľmi správne. Pripomenul Suaréza, útočníka FC Barcelona, ktorý svojim filmovaním a simulovaním hrubo ovplyvnil priebeh zápasu s Parížom St. Germain minulý týždeň. Potom komentátor ironicky poznamenal, že “podvádzaj, simuluj a za svoje divadlo budeš odmenený” a spomenul ešte niečo v tom zmysle, že to poškodzuje futbal. Ja súhlasím. Obrat Barcelony ja nevnímam ako historický úspech, žiaden zázrak, ako to popisovali a ospevovali niektoré médiá, ale ako trápnu blamáž.

Rozhodca zápasu Barcelona – Paríž už bol potrestaný tým, že si Ligu majstrov asi nadlho nezapíska. Lenže nie on je hlavným vinníkom. Nie rozhodcovia, ale tie panenky pobehujúce po ihrisku, ktoré robia zlé meno čestným futbalistom. A sú to paradoxne tie najväčšie hviezdy svojich klubov. Tie, ktoré sú odmeňované skutočne astronomickými peniazmi v podstate aj za tieto svoje podvody. Ak by sa UEFA zamyslela nad tým a po pozretí videozáznamov zakázala filmárikom ďalšiu možnosť hrať v súťaži, asi by si mnohí rozmysleli, či to budú riskovať…

V štúdiu včera zápas komentovali futbaloví odborníci. A prišla pre mňa čerešnička na tej trápnej torte, kvôli ktorej som sa vlastne rozhodol napísať tento článok. Komentátor sa v štúdiu opýtal na inkriminovaný okamih, ktorý poslal Nasriho “pod sprchy” predčasne a jeden z dvojice, myslím, že to bol bývalý futbalový reprezentant Slovenska Róbert Semeník sa vyjadril, že “Vardy to spravil šikovne.” Tak to je gól! On vlastne podvodníka pochválil za jeho “šikovnosť”! Na plnú hubu mal to konanie označiť za nemorálne, trápne a mal volať po potrestaní takýchto hráčov a nie ho pochváliť!

Presne takto vyzerá celá naša spoločnosť. Šikovní a úspešní sú nie tí, ktorí sú poctiví, ale predovšetkým tí, ktorí klamú, podvádzajú, kradnú, zoženú 40 miliónov “vlastnou hlavou” a podobne a napokon sa ešte “šikovne” vyhnú trestu. Pozrime sa do politiky na najvyššie posty. Škandály, politicko-právnické kľučky medzi zákonmi. Nemorálne? No a čo? Ale “v súlade so zákonom”. Keď počujem to ich “Zákon som neporušil”… nemorálnosť ich činov ich nezaujíma. Najpodstatnejšie je neporušenie zákona a nie svedomie… Bŕŕŕ.

Chválim všetkých, ktorí vyznávajú spravodlivosť a čestnosť v športe, pretože sú potom rovnakí aj v iných oblastiach, ba čo viac, dávajú jasný signál, ako by to malo vyzerať vždy a všade. Ďakujem poctivým športovcom za ich prístup a výchovu našej mládeže dobrým príkladom.

A aj týmto skromným článkom volám po zmene nášho zmýšľania. To, čo je nemorálne, nečestné, poškodzujúce úmyselne niekoho iného, nazývajme pravým menom a majme odvahu to verejne odsúdiť. Nemýľme si šikovnosť s nečestnosťou a lžou.

Categories: spoločnosť, kultúra, šport Tags:
  1. yarda1
    Marec 16th, 2017 at 06:54 | #1

    👍

  1. No trackbacks yet.