Dva roky

cesta nasa, kam nas vedies? (foto: fotokrajina.cz)

cesta nasa, kam nas vedies? (foto: fotokrajina.cz)

Jeden známy bol riaditeľom v istej väčšej firme. Nebol majiteľom, “iba” riaditeľom. Darilo sa mu. Aj tej firme. Majiteľ firmy, chlap s nemalým majetkom, mu dôveroval. Lenže ten môj známy, ktorého tu nebudem menovať, situáciu zneužil. Neviem, ako by som to povedal miernejšie, pretože to ani veľmi nejde, tak to poviem tak, ako to bolo. Kradol. Keď vyšli na povrch nejaké podozrenia, tak to všelijako zaobaľoval, ale furt sa dokázal nejako vykrútiť. Bolo mi to divné, ako keby nemal svedomie. Majiteľ firmy videl zisky a najskôr neriešil či to je toľko, alebo dvojnásobne viac. Lenže aj zamestnanci firmy si všimli, že niečo nie je v poriadku. Firma prosperovala navonok, ale oni ten profit veľmi necítili… A narastala nespokojnosť. Aj majiteľovi firmy sa donieslo, že čosi nie je s kostolným poriadkom a na riaditeľa si posvietil. Napätie narastalo. Po firme sa pošuškávalo všeličo o nemorálnom a skazenom riaditeľovi. Okaté prešľapy, arogantné správanie… proste všetko mu prechádzalo. Jeden zo zamestnancov odhalil niektoré jeho krádeže a plánoval s tým ísť za majiteľom. Riaditeľ sa to dozvedel. Mal medzi zamestnancami špicľov, ktorým čo-to z nakradnutého podhodil a oni mu za to donášali. Jeden z takýchto bol aj esbeeskár. V kancelárii riaditeľa boli zatvorené dvere. Bolo po pracovnej dobe. Na koberček bol pozvaný ten nespokojný zamestnanec. Okrem neho bol za tými dverami aj riaditeľ a ten hrubokrký esbeeskár. To, čo sa tam odohralo sa ťažko píše. Dostal po “hube” päsťami toľko, že upadol do bezvedomia. Esbeeskar ho prebral, ale potom ho bil ďalej. Hlava-nehlava, ako zmyslov zbavený. Riaditeľ sa len prizeral a utrúsil len – Veď ty vieš za čo! – a upravil si pri tom uzol kravaty.

Na druhý deň prišli do práce všetci traja. Hrubokrký stál kdesi pri vchode do firmy a tváril sa, že sa ho to netýka. Riaditeľ bohorovne kráčal medzi zamestnancami a ten dobitý človek s modrinami, nevidiac na jedno oko ledva stál za pásom. Zopár odvážnych zamestnancov to už nemohlo vydržať. Zdvihli svoje hlasy, a zhromaždili sa pred kanceláriou riaditeľa. Áno, aj si cvrkol, keď to videl. Telefónoval majiteľovi firmy a pýtal sa čo má robiť. Vidíš? – ozvalo sa na druhej strane. Varoval som ťa, ale nedal si si povedať. Musíš sám vymyslieť, ako z toho von. Riaditeľ sa zamyslel a vyšpekuloval plán – Vieš čo? Ja asi odstúpim. Ale dovoľ mi na moje miesto dosadiť môjho zástupcu… Odpoveď majiteľa nedýchala spokojnosťou – No, nie som s tým úplne stotožnený. Nerobil tiež tú nedobrú krv vo firme s tebou? Nie, nie – vykrúcal sa riaditeľ – ver mi, ľudia sa upokoja a firma pôjde ďalej. Vydrž ešte dva roky. Potom je výberové konanie na riaditeľa, tak uvidíme… Aj keď majiteľ nebol naklonený takémuto riešeniu situácie, nechcel ísť proti stanovám o voľbe vedenia firmy, ktoré boli stále platné.

Zástupca s riaditeľom si teda vymenili úlohy. A čo robili počas tých dvoch rokov, ktoré dostali ako bonus? Nestarali sa o firmu ani toľko, ako predtým. Aj keď kradli naďalej, robili to ešte sofistikovanejšie, aby im nikto nič nedokázal. Lenže tú najdôležitejšiu úlohu, ktorú si stanovili na nasledujúce dva roky pomenovali krycím názvom “Zaorávanie”. Jednoducho predovšetkým “zaorávali” všetky dôkazy i podozrenia, aby sa po dvoch rokoch nikto nemohol dostať k ničomu takému, čo by im zlomilo väz. Basy sa báli ako čert svätenej vody a tie dva roky navyše vo vedení firmy im prišli mimoriadne vhod. Teraz ešte stále plynú tie dva roky. Sú zabezpečení finančne. Aj ich rodiny. O svedomí sa nebavme. To už dávno stratili. No a teraz pracujú na tom, aby si mohli užívať na slobodičke, slobode. Zaorávajú.

(Podobnosť tohto fiktívneho príbehu s tým, čo sa deje v jednej krajinke v strede Európy je čisto náhodná.)

 

 

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
 1. Lukáš Vágner
  Marec 27th, 2018 at 20:46 | #1

  Slušne slovensko. Verim ze nasa krajina je slusna, a ludi co steretavam maju rozne mazori. tak ako je ten vas. Vela sa hovori ale prace je urobenej malo. mne to pripada ako v sucasnost dava politikou ktory vedia dobre hovorit a praca ktoru by mali vykonavat je o niecom inom. nie je , alebo mozno nepoznam politika ktory by robil politicku pracu. to ze dokazem pomenovat a zdovodnit veci neznamena este ze ich viem aj riesit. je to dalsia vec, vlastnost ktoru dnesny politik nema. a dufam ze taky co vie pracovat niekde je.
  Dosledkom toho ze je nespokojnost je aj to ze politici sa nam nezodpovedaju, to ze nas zastupuju malo byt akimsi uctom za ich pracu. no v dnesku je viac preferovane kult osobnosti ako jedinca a tym sa aj sucastna politika tak sprava.
  Mam na vas prozbu. ak budete ma t prilezitost povedat ludom alebo aj svojim ziakom nieco o politikoch opitajte sa co vas politik urobyl pre vas. a ak najdu odpoved zasluzi si ich priazen.
  v skratke malo sa voli ludi so svojho okolia a dava sa do popredia len zopar jedincou. a to izopozicie ako aj koalicije. Dakujem Lukáš

 2. Marek Šefčík
  Marec 27th, 2018 at 23:26 | #2

  pravdou je, ze mnohi sa pozeraju len na vlastny prospech a pramalo ich zaujima spolocne dobro. ano, niektori pracuju, ale pre seba. iba pre seba. a nepozeraju vlavo, vpravo, vidia pred sebou len vlastny prospech a idu za nim. myslim, ze by sme mohli zacat v malickostiach. ak budeme vychovavat tak, ze tato kradez je mala, toto este nie je tak zle a podobne, ak budeme relativizovat zlo, potom nemozme chciet, aby dieta, takto vychovavane, bolo cestne a charakterne vo velkych veciach. v politike je potrebne jedno – mat tam ludi so svedomim a pevnym rebrickom hodnot. viem, ze je to problem, ale je to aj jedina cesta k zlepseniu. klamstvo ma byt nepripustne. kradez rovnako. a tak by som mohol pokracovat…

 3. lubomír piala
  Apríl 16th, 2018 at 08:51 | #3

  zdravim,velmi vystizne.Ale co sa este v tej krajine musi stat aby chrapuni zo SMER- soc.vypečenci Bugarovski zdradcovia a SN sranda
  zostali pred branami parlamentu?Prajem pozehnany den.

 4. Marek Šefčík
  Apríl 16th, 2018 at 15:48 | #4

  neviem,… ale asi sa musime zmenit my, ludia. lebo politikov vyberame z ludu a lud ich aj voli.

 1. No trackbacks yet.