Druhá možnosť (pre odvážnejších): hazard a pád, alebo pekná kôpka v tom najlepšom a najzriedkavejšom prípade.

Tretia možnosť (niekedy sa kryje s druhou): podnikanie.

Štvrtá možnosť: investovanie.

Mnoho ľudí tieto možnosti medzi sebou kombinuje. Aj my doma sme si povedali, že si zakombinujeme…

Potrebovali sme síce peniaze na splátky za náš byt, ale to až koncom januára.

V decembri nás PSS bombardovala televíznou reklamou, ale aj priamou výzvou esemeskami, aby sme na stavebné sporenie (ktoré sme my už chceli zrušiť) nejakú sumu vložili a zarobili tak štátnu prémiu 2000 Sk. Zistili sme si na ich pobočke, že s výberom peňazí nebude problém a aj tam nám odporúčali vložiť a potom okrášlené o štátnu prémiu vybrať. Nahlásite to začiatkom januára a do desiatich dní máte peniaze na vašom účte – tvrdili nám.

Načo teda držať prašule doma pod matracom? Dajme ich tam, v januári ich vyberieme a zaplatíme našu splátku. A ještě vyděláme. Tak sme investovali.

8. januára, tak ako sme pôvodne plánovali, sme prišli do pobočky Prvej stavebnej sporiteľne s tým, že zmluvu rušíme. Vypisovali sme potrebné tlačivá a v tom, spoza monitora notebooku zahlásila len tak mimochodom tá financwomen, že peniaze vám prídu na účet niekedy v marci. Oblial ma v tej chvíli, nie príliš teplý pot a začal som predýchavať. Nádych, výdych, nádych, výdych. Potom ešte jeden nádych a otázka: To ako myslíte, veď ste nás tu na vašej pobočke ubezpečili, že peniaze budú do desiatich dní!?

Viete, naše predstavenstvo zmenilo podmienky – odpovedala celkom pokojne. Navyše sa nás pokúsila upokojiť tým, že ona za to nemôže a že ju to mrzí. Potom ešte dodala – šťastie, že mi to napadlo aspoň sa budete vedieť zariadiť…

No ďakujem pekne! Nadýchol som sa opäť a aj keď to v Milke, ktorá sedela vedľa mňa evidentne vrelo, ja som sa pokúsil opäť pokojne a položartom – Veď nič sa nedeje, dúfam, že nám vy požičiate tie peniaze, ktoré koncom januára potrebujeme a my vám v marci vrátime…!?

Žiaľ, ja nemám – odpovedala s úškľabkom na tvári.

Napísali sme a poslali do ich centrály žiadosť o prehodnotenie našej zmluvy s prosbu, aby nám peniaze  vyplatili skôr, vlastne tak, ako nám sľubovali. Telefonovali nám predvčerom, že – zamietnuté.

Asi nie sme jediní, od koho pomocou reklamy a planých sľubov takto vytiahli peniaze.  Vieme, že ich dostaneme, ale my ich potrebujeme teraz. Presne tak, ako to avizovali v decembri. Ale títo machri si peniaze od ľudí musia ponechať ešte o nejaký ten mesiac navyše. Veď predsa peniaze zarábajú peniaze… a oni to vedia najlepšie.

A čo my, ľudia, ktorí sme investovali? No nič, musíme sa nejako zariadiť (???), ako nám to bolo odporúčané a počkať.  Kurnik… a my sme si mysleli, že zarobíme. Prd makový – dostali nás!

Isteže sa to dá brať aj optimisticky – BMG, Horizont postvárali ľuďom omnoho horšie veci 🙂