Home > politické komentáre, kritika > Čerstvý vzdúšik

Čerstvý vzdúšik

Čisté to asi nebude nikdy, ale pokúsme sa aspoň priblížiť k ideálom a bojovať so zlom...
Zacítili ste to? Vyvetrali sme a skutočne sem vošiel závan čerstvého vzduchu. Dýcha sa lepšie, formuje sa nová vláda. Politickú vulgárnosť, aroganciu, zlo, sme voľbami vyhnali. Ešte sa odhalilo súsošie Cyrila a Metoda v Komárne a súdruh priemer si znova bral do úst národ, Slovensko, zodpovednosť. Hovoril, že stredobodom pozornosti ich vlády boli ľudia. Áno, napríklad Hedviga, alebo františkáni, alebo novinárka z Kazachstanu, alebo tí pod mostom v Považskej Bystrici, alebo tí s vyvlastnenými pozemkami… Odhalenie sochy odhalilo súdruhovu trápnosť a faloš ešte raz a pískotom ho ostatný krát, ako priemera, vyprevadili aj viacerí tam prítomní ľudia. Všimli ste si, aj Vladimír sa schoval, ani vulgárneho Žilinčana akosi nepočuť. Ale oslavovať je ešte predčasné…

Pamätám si svojho otca, ako sa tešil, keď padli komunisti. Bol šťastnejší a pyšnejší na našu krajinu viac, ako kedykoľvek predtým aj potom. A pamätám si jeho osemročné pôsobenie na starostovskej stoličke i sklamania z ľudí, z mocných, z nasledujúcich vlád, z mečiarizmu. Podobne, ako sme vetrali pred dvoma desiatkami rokov a nepodarilo sa vyvetrať úplne, aj teraz hrozí, že zlo dostalo iba omračujúcu ranu, z ktorej sa preberie a s ešte väčšou silou zaútočí.

Treba povedať, že kedysi padol komunizmus a nie komunisti. Vrátili sa. V plnej kráse, prezlečení, chŕliac červené myšlienky, zaútočili na prekvitajúcu nostalgiu za komunizmom medzi prostým ľudom. A aj teraz sa Fico – osloboditeľ vráti silnejší ako kedykoľvek predtým.

Ale dá sa tomu zabrániť… Vieme, že komunizmus napáchal zverstvá predovšetkým v hlavách ľudí. Gumoval, vymazával, likvidoval, zakazoval, prispôsoboval, vytváral postupne poslušné stádo. Vyšli knihy, v ktorých sa to píše, Ústav pamäti národa informuje, zverejňuje. Ale kto sedí v base a pyká za zločiny? Mečiarizmus tiež unášal, likvidoval, raboval a potom choro amnestoval … a kto pyká za tie zločiny? Ani “modrí” neboli bez viny. Ani lístok sa bez vetra nepohne. A aj vtedy sa lístky hýbali. Bol niekto potrestaný? A najčerstvejší likvidátori morálky, tendermani, potláčatelia ľudskej dôstojnosti a slobody odišli a zanechali spúšť.

A určite sa vrátia! Ak nebude ten čerstvý vánok, ktorý sme do vlády teraz vpustili, aj po 4 rokoch svieži.

A určite sa vrátia! Ak žiaden z nich nebude, opäť raz, za svoje činy potrestaný.

A určite sa vrátia! Ak budeme my všetci egoisti, budeme chcieť všetko nenásytne len tu a teraz a nebudeme pozerať radšej na svoje deti, vnúčatá a ich dobro.

… ja verím, že sa nevrátia.

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
 1. zuza kamenka
  Júl 6th, 2010 at 06:17 | #1

  uvidime..ale co ine nam ostava, ako verit? keby sme neverili, tak ich nevolime…som zvedava, ako sa vyfarbia. ..no a tiez VERIM 🙂

 2. Júl 6th, 2010 at 06:50 | #2

  Marek, ale kto ich potrestá, keď súdnictvo je v stave biedy a zlodej nechce a ani nemôže súdiť zlodeja. A neexistuje menší zlodej a väčší zlodej. Existuje iba zlodej.

 3. Stajanca
  Júl 6th, 2010 at 06:58 | #3
 4. Obe
  Júl 6th, 2010 at 08:14 | #5

  K+

 5. Martin Bublavý
  Júl 6th, 2010 at 19:42 | #6

  ten vzdúšik nie je zasa až tak čistý…Riško s balónikom sa ešte určite ozve. Ale dúfam, že môj volebný hlas napomohol k lepšej budúcnosti (minimálne počas nasledujúcich štyroch rokov)
  s pozdravom Martin

 6. Marek Šefčík
  Júl 6th, 2010 at 19:51 | #7

  samozrejme… nemozme byt naivni a mysliet si, ze vsetko bude ok. ale posun k lepsiemu kazdopadne nastal. len aby sme to iste mohli povedat i po dalsich 4 rokoch a potom po dalsich styroch atd.

 7. artemisia
  Júl 6th, 2010 at 21:20 | #8

  Neviem, ci je to viac o ideologii alebo o vnutornej ludskej neslobode. Zda sa, ze niektorym ludom imponuje, ak ich niekto vedie a za tu cenu su ochotni prizmurit ocko nad viditelnym zlom. V tomto smere boli podla mna komunizmus aj meciarizmus o tom istom.

 8. Palo
  Júl 6th, 2010 at 23:41 | #9

  som trosku sklamany ako cielavedomo si ide za svojim bugar,… takmer dosiahol autonomny “parlament” juhu… http://hnonline.sk/nazory/c1-44671400-bugarova-autonomia

 9. mathew
  Júl 13th, 2010 at 23:59 | #10

  V tejto krajine nie je možné aby sa pravicová vláda udržala dlhšie ako 4 roky…aj keď sme to tu predtým mali 2 volebné obdobia ale v prvej vláde muselo byť Sdľ aby mali väčšinu(takže nebola to tá pravá želaná stredopravá vláda aká je tu dnes)…ľudia nie sú ochotný sa zrieknuť toho že nemusia platiť 20sk u doktora…ide im o to aby im bolo teraz v tomto momente dobre…toto egoistické správanie ´´žitie pre tento okamih´´ oľutujeme my…my mladí…ja len dúfam že sa mýlim a môj pesimizmus sa nevyplní…

 1. No trackbacks yet.