Bosou nohou

karikaturaSúčasný svet od krvavého útoku na “Dvojičky” v USA krváca. Nie že by predtým nebolo problémov dosť, ale ešte jednu žilu navyše preťali teroristi. A z tej žily vyteká pokojný život a stráca sa v nedohľadne. Jeho miesto nahradil strach. Potom prišlo niekoľko menších útokov na “Západný svet”, ale boleli podobne. Aj Madrid, aj Boston, aj ďalšie. No a teraz dostala riadnu facku aj ďalšia bašta západu – Paríž. Lenže tu sa mi zdá ten útok v niečom iný. V New Yorku to nikto nečakal. Ľudia v obchodnom centre nemali o blížiacom sa nebezpečenstve ani potuchy. Možno sa teroristi vyhrážali, no toto nikto nečakal. Ani v Madride . Len tak z ničoho nič to tam buchlo. A už vôbec nie na najstaršom maratóne na svete v Bostone… Lenže v Paríži sa karikaturisti vyzuli a bosou nohou dráždili hada, ktorému stačí málo na to, aby nechal pracovať svoje ostré zuby a jedové žľazy.

Do mailovej schránky som dostal niekoľko karikatúr toho časopisu. A je to taká nechutná nechutnosť, že sa mi z toho zdvíha žalúdok. Teraz vyšiel satyrický časopis vo Francúzsku v niekoľkomiliónovom náklade a len tak sa po ňom zaprášilo. A idú robiť dotlač. Predávajú časopis dokonca po celom svete. Hovoria o karikaturistoch ako o hrdinoch a medzi názov svojho časopisu a slobodu slova dávajú znak rovnosti…

Pri všetkej úcte k zosnulým a ich pozostalým tvrdím, že tú katastrofu si na seba privolali sami. Odsudzujem násilné teroristické činy a krvavé riešenia sporov, ale odmietam tiež to, čo robili a robia títo karikaturisti. Nemám nič proti karikatúram verejne činných osôb, zosmiešňovaniu ľudí, ich postojov, charakterov, výzoru… ale útočiť tak nechutným spôsobom na vieru, náboženstvo a samotného Boha, je podľa mňa ďaleko za hranicou slobody slova. Áno, toto už skutočne nevnímam ako na hyperbolizovanie, ale ako na priamy útok. Videl som aj karikatúru, ktorá odporne zosmiešňuje Boha, v ktorého verím. Je tam vyobrazené sexuálne obcovanie najsvätejšej trojice. Nejdem nikoho ani zabíjať, ani mučiť. Ale musím povedať, že takéto karikatúry nevyvolávajú úsmev na mojej tvári ale zdesenie a odpor. Som smutný a zranený, keď to vidím. Toto je zamýšľaný cieľ tých karikatúr?

“Milí satyrici. Milujem slobodu slova a aj preto som si vytvoril túto moju vlastnú blogérsku stránku. Ale všetko má svoje hranice. Berte si na svoj papier kresťanov, moslimov, židov, či budhistov, alebo napríklad hocikoho z politikov. Nech z vašej ceruzy vychádza vtip a satyra, nápad a irónia ale nikdy nie špina a zvrátenosť, ktorá zraňuje to najhlbšie, čo človek v sebe môže mať. Boha. Ubližujete tak aj nám, kresťanom. Teší vás to?”

 

Categories: politické komentáre, kritika Tags:
 1. Ján
  Január 18th, 2015 at 13:03 | #1

  Podľa môjho názoru je celková myšlienka tohto článku dobrá – stotožnujem sa s jeho druhou polovicou aby som bol presný. Ale chcel by som sa vyjadriť k dvom veciam:

  1. Prečo keď hovoríte o „krvácaní“ tohto sveta tak hovoríte o konkrétnych útokoch v NY, Bostone, Berlíne a Paríži? O útokoch o ktorých nám média poskytujú informácie ešte aj roky po tom ako sa stali (rôzne výročia a pod.). Chcem sa len spýtať, že prečo radšej neriešite iné zverstvá ktoré sa dejú v tomto svete, v týchto dňoch, kde zomiera obrovské množstvo nevinných ľudí – konkrétne napr. Ukrajina, Sýria a pod. O zverstvách o ktorých sa nemôžeme dozvedieť v televíznych novinách (z pochopiteľných dôvodov). Myslím si, že by bolo ľudí potrebné viesť k tomu aby neprehliadali tieto veci a aby sa nesústredili len na Paríž.

  2. Čítal som okrem iných aj Váš predchádzajúci článok. Vidím medzi ním a týmto článkom určité prepojenie. Možno ste to aj Vy zverejnili preto deň po sebe aby sa ľudia zamysleli aj nad touto myšlienkou.
  Aby neboli nejaké nejasnosti tak to napíšem konkrétnejšie…
  Článok je o majiteľovi kaviarne kde prišli dve pravdepodobne homosexuálne orientované ženy ktoré sa tam vášnivo bozkávali a majiteľ ich vyhodil z kaviarne. Po tejto udalosti nasledoval protest proti tomuto činu majiteľa.
  Je tu pekný príklad ako sa vytvárajú demonštrácie. Dve „lezbičky“ prídu do kaviarne aby úmyselne vyprovokovali majiteľa s tým cieľom aby boli vyhostené z podniku. Následne na to zorganizujú (vopred pripravený) protest za svoje práva, že sú diskriminované a pod.
  Nehovorím, že presne takto to bolo to som len uviedol príklad ale som presvedčený, že aj táto konkrétna akcia mohla mať takýto príbeh. (informácie som bral len z Vášho článku)
  Vidím prepojenie medzi týmto protestom a protestami ktoré sú organizované vo Francúzku ale už aj v iných krajinách.
  Nikomu netlačím do hlavy moje názory ale nepoučili sme sa z udalostí ktoré sa stali pred nedávnom a dejú sa aj v týchto dňoch? Mám namysli udalosti na Ukrajine, Líbii, Iraku, Sýrii (aj v týchto dňoch),…
  Z týchto udalostí nám je najbližšia asi Ukrajina tak sa jej stručne skúsim venovať.
  Demokraticky zvolený prezident Viktor Janukovyč bol zvrhnutý vo februári 2014. O majdane sme asi všetci počuli (aj keď väčšina z tej nepravdivej strany akú nám opisujú mainstreamové média). Najväčšie protesty následkom ktorých bolo zvrhnutie nastali vtedy keď bolo zabitých niekoľko desiatok ľudí (demonštrantov). Všade sa písalo len o tom ako Janukovyč dal rozkaz postrieľať civilistov a iné klamstvá.
  Dokonca sa mi stala aj taká príhoda, že na vyučovacej hodine začal jeden nemenovaný profesor presadzovať tieto názory (pár dní na to ako sa to stalo). Vyjadril som svoj názor a bol som aj dosť rozčúlený čo ma mrzí takže to prerástlo do menšej hádky. Asi týždeň na to po prešetrení tohto incidentu vyšla oficiálna správa, že strelci strieľali z budovy ktorá bola obsadená demonštrantami – boli to najatí teroristi za účelom vyprovokovania konfliktu. Samozrejme, že v správach to dali maximálne raz v dvadsaťsekundovej reportáži alebo ani to. Profesor mi povedal, že ak mám pravdu tak sa mi verejne ospravedlní (padli na moju hlavu aj nejaké urážky pred celou triedou)… Čo sa samozrejme nestalo. 😀
  Touto príhodou som chcel poukázať na to ako sú ľudia ovplyvňovaný médiami a ako môžu ovplyvňovať ďalších a ďalších ľudí.
  Útok v Paríži mi príde podobný. Vidím to tak, že „západný“ svet len vyhľadáva a vyrába zámienky pre vojnu.
  Naozaj si myslíme, že keby USA chcú zničiť príslušníkov takzvaného Islamského štátu (ktorý mimochodom financujú) tak by Islamský štát nebol porazený do týždňa?
  Osobne by som nešiel na žiadny protest proti Islamistom ktoré sa teraz organizujú… Predstavme si čo by nastalo keby v strede protestu vybuchne bomba (samozrejme Islamská).

  Nechcem aby náhodou nastala situácia, že by ste mi na to odpovedali štýlom: „Jano keď chceš radšej písať o iných veciach ako ja tak si založ vlastnú stránku a tam píš články“ alebo niečo podobné…
  Písal som len svoje názory a postrehy za ktorými si stojím. Za gramatické chyby sa vopred ospravedlňujem.
  Prajem príjemný zvyšok dňa. 😀

 2. Ján
  Január 18th, 2015 at 13:10 | #2

  Ešte poznámka ku vete: “V New Yorku to nikto nečakal. Ľudia v obchodnom centre nemali o blížiacom sa nebezpečenstve ani potuchy.” To ako myslíte vážne?

 3. Ján
  Február 5th, 2015 at 13:49 | #3

  Pán Šefčík, ste jeden z mála ľudí, ktorí tieto podstatné myšlienky šíria internetom. Jediný (alebo jedným z mála) z veľkých oficiálnych predtaviteľov bol pápež František, odslúžil za zomrelých Bohoslužbu, krátko nato však zdôraznil, že nemožno tak vysmievať sa a urážať náboženstavá ako tomu bolo a je v Paríži.
  V Amerike je napr. v médiách zakázaná akákoľvek satira zosmiešňujúca akékoľvek náboženstvo.

 1. No trackbacks yet.