Home > spoločnosť, kultúra, šport > Belgická bolesť

Belgická bolesť

zdroj: mtbiker.sk

zdroj: mtbiker.sk

Máme hrdlo zovreté aj slza sa nám z oka vykotúľa, keď nás niekto opustí. Navždy. Chorí ľudia, plní smrti a zloby sa odpálili nedávno v Bruseli. Aby zabíjali, škodili. Je to smutnejšie ako smutné. Ale nie o tom chcem písať. Belgicko sa zvíja aj v športovej bolesti. Táto krajina je liahňou skvelých športovcov a v celej histórii cyklistiky sú čierny, žltý a červený zvislý pruh skutočnou značkou.

Dvadsaťdva ročný Daan Myngheer bojuje o život v nemocnici. Je v kóme a jeho budúcnosť je zatiaľ otáznikom. Na pretekoch Criterium International na Korzike zostúpil asi 25 km pred cieľom z bicykla a … dostal prvú pomoc, okamžitý transport do nemocnice. Mladé srdce nevydržalo nápor a na chvíľu sa zastavilo. Infarkt. Boj o mladý život športovca v týchto chvíľach ešte stále pokračuje.

Po niekoľkých druhých miestach sa dočkal nádherného víťazstva na jednej z jarných klasík v Belgicku náš hrdina Peťo Sagan. Sledoval som na nete priebeh pretekov. Napínavé to bolo do samotného konca. Bojoval ešte s ďalšími troma jazdcami spoločne v asi 30 sekundovom úniku a napokon všetkých zlomil. Tešil som sa s ním. A nevedel som, že omnoho väčší boj sa odohrával v tom čase na inom mieste trate a neskôr v nemocnici. 25 ročný  Antoiné Demontié spadol na zradných dlažobných kockách. Motorkár sa snažil vyhnúť väčšej skupine cyklistov, hromadnému pádu, no napokon si to odniesol mladý Belgičan. Podľa miestnych médií trafila motorka cyklistu priamo do hlavy. Toto sa stalo, keď trať zašla na územie Francúzska. V nemocnici v Lille vytrvalec iste bojoval o život, ale tento boj bol nad jeho sily. Podľahol.

Keď som včera a dnes čítal tie správy, leskli sa mi oči. Mám rád cyklistiku. Fandím našim športovcom. Ale pri každej takejto príležitosti si znova viac a viac uvedomujem, že sme krehučkí, ako také muchy. Je mi veľmi ľúto všetkých obetí. Čo s tým? Asi len veriť Zmŕtvychvstalému Kristovi, že našou jedinou skutočnou silou je pokora a viera v jeho slovo – “Idem vám pripraviť miesto…”

“Pane, daj nech Daan ešte zvládne svoj boj o život. Nech poteší svojich blízkych. Cítim s rodinou Antoiného. Pane, poteš ich v ich trápení a jemu preukáž  milosrdenstvo a ukáž mu Svetlo a nekonečnú radosť s Tebou.”

Doplnené 29.3.2016: Včera večer svoj boj o život prehral aj Daan Myngheer. Odpočinutie večné daj mu Pane a svetlo večné nech mu svieti. Nech odpočíva v pokoji a nádeji na stretnutie s Tebou.

Categories: spoločnosť, kultúra, šport Tags:
  1. Žiadne komenty
  1. No trackbacks yet.